Przedmiotem tej troski są domniemane naciski rządu na portal KoSSev z Północnej Mitrowicy, miasta zamieszkanego w większości przez Serbów.
Harlem Desir przedstawiciel komisji ds. Wolności mediów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powołał się na dwa niedawne incydenty dotyczące KoSSev. Po pierwsze
11 kwietnia redaktor naczelna KoSSev Tatjana Lazarević została na krótko aresztowana za rzekome naruszenie godziny policyjnej ogłoszonej przez władze w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa koronawirusa. Podobno Lazarevic podlega obecnie postępowaniu karnemu, chociaż pracujący dziennikarze powinni być wyłączeni z godziny policyjnej. W innym incydencie szef Komendy Kryzysowej Północnej Mitrowicy Aleksandar Spiric 9 kwietnia wezwał portal informacyjny do transmitowania na żywo internetowej konferencji prasowej i właściwie rozkazał by jego dziennikarze „nie powodowali niestabilności, zadając pytania polityczne, ale by pomogli władzy w walce z pandemią COVID-19”.
Stowarzyszenie dziennikarzy z Kosowa 12 kwietnia stwierdziło, że utrudnianie pracy dziennikarzom „to nie tylko wywieranie presję na ich pracę, ale także na wolność wypowiedzi. Jest to również sprzeczne z konstytucją i przepisami Kosowa, a także międzynarodowymi konwencjami praw człowieka”.
Rferl.org Oprac MK
foto Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!