Przywódcy gruzińskiej partii rządzącej i opozycji osiągnęli porozumienia w sprawie reformy ordynacji wyborczej.
Porozumienie z 8 marca „stanowi kluczowy krok w kierunku depolaryzacji i normalizacji środowiska politycznego w Gruzji w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w tym roku”, stwierdziła ambasada USA w Tbilisi. Partie opozycyjne skarżyły się, że obecny system wyborczy Gruzji niesprawiedliwie faworyzuje rządzące Gruzińskie Marzenie. Zmiana na ordynacji na proporcjonalną od 2020 roku była jednym z żądań tysięcy demonstrantów, którzy protestowali w Tbilisi w czerwcu i lipcu 2019 roku.
8 marca obie strony ustaliły, że parlament będzie składał się ze 120 członków wybranych w proporcjonalnym systemie głosowania, a 30 członków zostanie wybranych w systemie większościowym. Próg wyborczy w wyborach proporcjonalnych zostanie ustalony na 1 procent, a mechanizm ograniczenia oznacza, że partia, która otrzyma mniej niż 40 procent oddanych głosów nie będzie mogła objąć większości mandatów w parlamencie.
W obecnym systemie wyborczym kandydaci, którzy zajmą pierwsze miejsca w okręgach okręgowych, zajmą 73 ze 150 mandatów parlamentarnych. Pozostałe miejsca są rozdzielane proporcjonalnie do krajowej liczby głosów zebranych przez partie. „Dalsze ograniczenia i przepisy zostaną wprowadzone do ustawodawstwa w celu ułatwienia bardziej proporcjonalnego podziału mandatów w stosunku do głosów otrzymanych przez strony”- możemy przeczytać w tekście porozumienia.
Civil.ge Oprac MK
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!