Prezydent Szawkat Mirzijojew zarządził zniesienie systemu kwot państwowych na uprawy bawełny, który funkcjonował przez ostatnią dekadę. Według obrońców praw człowieka powinno pomóc to pomóc w rozwiązaniu problemu pracy przymusowej w Uzbekistanie.
Dekret znosi kwoty na uprawę i sprzedaż bawełny a także znosi obowiązki rolników w zakresie uczestnictwa w produkcji bawełny, co zdaniem ekspertów powinno pozwolić im większą elastyczność w planowaniu upraw.
Eksport bawełny od dawna jest głównym źródłem dochodów Uzbekistanu, tradycją sięgająca głęboko do do czasów sowieckich, kiedy centralni planiści zamówili uprawę bawełny na szeroką skalę, pomimo gorącego, suchego klimatu w tym kraju. Obowiązkowe kwoty produkcyjne doprowadziły do nadużyć wielu Uzbeków, w tym dzieci, zmuszonych było do pomocy w pracach przy sadzeniu i zbieraniu plonów.
Międzynarodowa koalicja ugrupowań obrońców praw człowieka znana jako Kampania Bawełniana od lat lobbuje aby powstrzymać pracę przymusową. Naciska również na główne marki odzieżowe, aby ich produkty nie wykorzystywały bawełny zbieranej przy jej użyciu. Rząd USA nałożył ograniczenia na import uzbeckich towarów bawełnianych.
Rferl.org Oprac MK
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!