W długim wywiadzie dla państwowej agencji TASS prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że co prawda trzeba szanować ukraińską tożsamość narodową, ale nie można nigdy zapominać, że Ukraina i Rosja mają wspólną historię. Wyraził opinię, że Ukraińcy i Rosjanie są tym samym narodem.
– Skoro tak się stało i duża część ukraińskiej ludności zyskała poczucie własnej tożsamości narodowej, itd., musimy to szanować. Powinniśmy rozumieć, w jakim miejscu teraz jesteśmy, ale nie powinniśmy zapominać, kim jesteśmy i skąd się wzięliśmy – stwierdził dodając, że w pewnym momencie historii na terenach, które graniczyły z „katolickim światem”, zaczęła wytwarzać się społeczność, która czuła się w jakiś sposób niezależna od rosyjskiego państwa. – Jak powinniśmy się do tego odnosić? Powinniśmy to szanować. Ale nie powinniśmy zapominać o naszej wspólnocie – podkreślił Putin.
– W nowoczesnym świecie nasze wspólne wysiłki przynoszą nam duże konkurencyjne korzyści. I odwrotnie, podziałały nas osłabiają. Czynnik ukraiński był szczególnie rozgrywany w przededniu I wojny światowej przez austriackie służby specjalne. Dlaczego? To jasne – dziel i rządź – „wykładał” dalej Putin.
Putin zapewnił potem znowu, że przez wieki Ukrainę i Rosję wiele łączyło, chociaż zdarzały się pewne różnice. Dodał, że Rosja traciła na braku przyjaźni Ukrainy.
Powiedział, że przez kilka wieków nie było różnic językowych między Ukraińcami a Rosjanami. – Tylko w wyniku polonizacji Ukraińców, którzy żyli na terytorium pod władzą Rzeczpospolitej, dopiero w XVI wieku zaczęły pojawiać się pierwsze różnice językowe – zapewnił.
-Termin „Ukraińcy” był używany w odniesieniu do ludzi, którzy żyli na granicy rosyjskiego państwa. Ukraińcy żyli w Pskowie, ci którzy bronili południowych granic przed atakami chana Krymu nazywani byli Ukraińcami. Ukraińcy byli wszędzie, nawet na Uralu – powiedział Putin. – Mniej więcej w tym samym czasie, aż do wieków XIV i XV nawet ci ludzie, wschodni Słowianie, którzy żyli w Rzeczpospolitej albo w Wielkim Księstwie Moskiewskim, a później w Polsce, nazywani byli Rosjanami (nazywani byli Rusinami – red Kresy24.pl). Pierwsze różnice lingwistyczne pojawiły się później.
Putin wyraził też nadzieję na poprawę relacji ukraińsko-rosyjskich.
Oprac. MaH, tass.com
fot. kremlin.ru
6 komentarzy
Bussu
21 lutego 2020 o 18:36Cała dzisiejsza Rosja to skutek działań wikingów, Dżyngis-chan i jego generałów, czyli ludzi gwałtownych i dzikich. Niestety, pomimo upływu stuleci społeczeństwo Rosji nadal pozostaje na etapie ery kamienia z grubsza lizanego, a uległe niewolnictwo tyranom i zwyrodnialcom jest dla niego normalnością. Cierpi przez to nie tylko ono samo, ale i państwa z ich zbrodniczym państwem graniczące.
Kris
22 lutego 2020 o 00:29mocno i prawdziwie napisane. I ciagle im malo ziemi…jakby zylo ich jak w Chinach.
123
22 lutego 2020 o 09:28Moskale nigdy nie byli Rusinami – Rusini to prawoslawni obywatele Rzeczpospolitej.Moskale byli najwiekszymi wrogami Rusinow – najezdzali , rabowali, wymordowywali rusinskie miasta, republiki jako oprycznina chanow mongolskich . Zenili sie z rodzinow chanow. To dlatego tak urosli w sile. Caryca katarzyna napisala w jednym z dekretow – cytuje z pamieci – „Wszyscy obywatele carstwa rosyjskiego moga nazywac sie rossyjanami, a ci, ktorzy umieja czytac i pisac moga nazywac sie Slowianami.” Na jej zyczenie napisano nowa historie Suzdalu- Moskwy- Historycy nadworni stwierdzajacy , ze Moskale to narod finski ,zostali „poddani obrobce”. Karamzin dostal dwa razy po 30 kijow, jego ksiazki spalono. Inny zostal wrzucony na kilka miesiecy do lochow – po wyjsciu zmarl. Sekretarz akademii rosyjskiej zostal wybity po gebie przez jednego z ministrow. I tak oto rosjanie stali sie slowianami i rusinami.
Tomasz
22 lutego 2020 o 10:10Rusini to Słowianie, Moskwiczanie to plemię ugro-fińskie. Nawet plemiona mają różne.
Dariusz
22 lutego 2020 o 10:49Wszystko się zgadza. Na terenach dzisiejszej Ukrainy silny był ruch moskalofilski. Jednakże w czasie I wojny światowej Rosjanie zajęli Lwów. Nie spodobali się Ukraińcom. Ruch moskalofilski przegrał z ukraińskim ruchem narodowym, bo zachodni Ukraińcy zrozumieli się różni od Rosjan.
ktos
24 lutego 2020 o 08:24Hmm… Na terenach Ukrainy Rosja pojawila sie po drugim rozbiorze Polski, wiec pod koniec XVIII w. Wczesniej nigdy tereny te nie byly pod wladaniem Rosji, skad wiec ta tradycja bycia jednym panstwem? Poza tym czy mozna mowi o jednym panstwie i wspolnocie, gdy faktycznie Ukraina zostala podbita? Troche jest roznica miedzy np Unią Polski i Litwy a Imperium Rosyjskim albo ZSRR.