Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy ratyfikowało uprawnienia delegacji Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej do uczestnictwa w jego pracach. Decyzja delegatów parlamentów europejskich wynika z faktu, że Rosja płaci składki do Zgromadzenia i wykazuje „postęp” we wdrażaniu porozumień mińskich. Rezolucja została przyjęta podczas wczorajszej sesji Zgromadzenia w Strasburgu.
Tekst tej rezolucji został przygotowany przez przedstawiciela Holandii Tiny`ego Coxa, który jest znany ze swojego prorosyjskiego stanowiska. Dokument nie przewiduje nałożenia żadnych sankcji na delegację rosyjską.
Za decyzją zagłosowało 96 delegatów, przeciw było 44, od głosu wstrzymało się – 7.
Zgromadzenie odrzuciło prawie wszystkie poprawki dotyczące wprowadzenia do tekstu rezolucji punktu o konieczności przerwania nielegalnej aneksji Krymu, eskalacji napięcia na Morzu Azowskim oraz konieczności poszanowania przez Rosję suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także agresji militarnej na wschodzie Ukrainy. Zgromadzenie poparło tylko jedną poprawkę do tekstu rezolucji, zgodnie z którą „Zgromadzenie przypomina o swoim stanowisku w sprawie nielegalnej aneksji Krymu przez Federację Rosyjską”.
Zgromadzenie odrzuciło również poprawkę o odroczenia ratyfikacji uprawnień delegacji rosyjskiej. Jednocześnie w rezolucji wezwano Federację Rosyjską do pełnego wdrożenia zaleceń wskazanych w poprzednich rezolucjach nr 2034 (2015) i nr 2063 (2016). Rezolucja nr 2034 (2015) stwierdziła, że nielegalna aneksja Krymu przez Rosję oraz udział i działania Rosji, które doprowadziły do tej aneksji, stanowią poważne naruszenie prawa międzynarodowego. Następnie Zgromadzenie potępiło nielegalną aneksję Krymu i integrację półwyspu z Federacją Rosyjską.
Podczas tego posiedzenia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zmieniło też procedurę nakładania sankcji na państwa naruszające zasady i wartości Rady Europy.
Za decyzją zagłosowało 109 delegatów, przeciw było 24, od głosu wstrzymało się – 30.
Zmiana dotyczy stworzenia dodatkowej (uzupełniającej) procedury ogólnej, zgodnie z którą dwa statutowe organy Rady Europy – Komitet Ministrów i Zgromadzenie Parlamentarne – będą się konsultowały na wypadek poważnego naruszenia przez jeden z krajów członkowskich swoich obowiązków ustawowych. Głównym celem owej dodatkowej procedury ogólnej jest skłonienie państw członkowskich do wypełniania obowiązków i zasad Rady Europy poprzez konstruktywny dialog i współpracę a nie nakładanie sankcji. Ustalono również, że procedura powinna dotyczyć najpoważniejszych naruszeń podstawowych zasad i wartości zapisanych w Karcie Rady Europy. Ponadto procedurę tę może zainicjować zarówno Komitet Ministrów, Zgromadzenie, jak i Sekretarz Generalny Rady Europy, a wszystkie trzy strony mogą uczestniczyć w procesie konsultacyjnym.
ZPRE, mimo protestów ukraińskiej delegacji, wybrało też nowego wiceprzewodniczącego – Piotra Tołstoja, który jest także wiceprzewodniczącym rosyjskiej Dumy.
Opr. TB, coe.int
fot. https://www.coe.int/
1 komentarz
peter
30 stycznia 2020 o 19:17Co mowi Piotr Tolstoj na temat Ukrainy i Gruzji I ten czlowiek bedzie wieprzewodniczacym parlamentu rady europy 7 min wideo
https://www.youtube.com/watch?v=lmhZ-OrZ4w8