Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał państwowy plan rozwoju Szlaku Północnego.
Szlak Północny obejmuje akweny pomiędzy archipelagiem Nowa Ziemia, Cieśniną Beringa i Morze Barentsa. W związku ze zmianami klimatycznymi i topnieniem lodów rosną możliwości żeglugi poprzez te akweny pomiędzy Ameryką Północną, Azją i Europą.
Jak podają rosyjskie media, duży udział w stworzeniu dokumentu miała rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom. Dokument opiera się też na dekretach prezydenta Rosji Władimira Putina z maja 2018, których celem jest podniesienie łącznej wagi towarów przewożonych tą drogą do 80 mln ton do roku 2024.
W podpisanym przez Miedwiediewa dokumencie zakłada się rozbudowę infrastruktury portowej, budowę nowych statków, badania naukowe w celu stworzenia dokładnej mapy surowców naturalnych, wystrzelenie nowych satelitów i sprzętu meteorologicznego dla badania obszaru Arktyki.
W kwietniu 2020 ma zostać przyjęty regionalny program poszukiwań geologicznych. W lutym mają zostać podjęte decyzje co do rozbudowy linii kolejowej do Sabetty na Półwyspie Jamalski, gdzie znajduje się port i terminal LNG. W ogóle planowanych jest budowa lub rozbudowa kilku linii kolejowych.
W rozwój Szlaku Północnego zaangażowane mają być największe firmy energetyczne w Rosji jak np. Novatek, Gazprom czy Rosnieft.
Do roku 2035 ma być zbudowanych 40 nowy statków, w lodołamacze, statki towarowe, badawcze i ratownicze
Do grudnia 2022 roku rząd Rosji ma zdecydować o budowie linii łączącej Archangielsk, Syktywkar i Perm (na Uralu) albo linii z Sosnogorska do Indigi. Zaś w połowie 2024, jak zakłada dokument, mają zostać podjęte decyzje dotyczące połączeń kolejowych w Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Mają zostać także zmodernizowane lotniska w Amdermie, Czerskim, Peweku i Keperwiejem
Do końca 2021 ma się zakończyć pogłębianie szlaku wodnego w Zatoce Ob.
Planowana jest budowa hubu transportowego w Murmańsku i okolicach, objemującego m.in budowę 46 km torów i infrastruktury portowej w zachodniej części Półwyspu Kola.
Jednocześnie, rząd Rosji pracuje nad nowy prawem arktycznym dotyczącym głównie surowców naturalnych i ułatwień podatkowych dla inwestowania w Arktyce w ciągu 15 lat.
Oprac. MaH, themoscowtimes.com
fot. Pixabay License,
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!