Urząd Miasta Warszawy musiał się tłumaczyć ze słów prezydenta Rafała Trzaskowskiego o „białoruskim duchu”, od którego miasto stołeczne rzekomo musi się wyzwolić.
„Pewna część miasta została zaprojektowana przez naszych „sowieckich przyjaciół”, więc duch radziecki i białoruski się nad nim unosi – powiedział Rafał Trzaskowski podczas prezentacji swojej wizji zmian w centrum Warszawy. Polityk Platformy Obywatelskiej jest przekonany, że zmiany, które on proponuje, mogą tego białoruskiego ducha przepędzić. Prezentacja odbyła się w środę 11 grudnia.
Słowa prezydenta o „białoruskim duchu” oburzyły użytkowników sieci społecznościowych, w tym Białorusinów mieszkających w Warszawie. Wypowiedź Rafała Trzaskowskiego uznali za przejaw arogancji i zniewagi.
Białoruska sekcja Radia Svaboda zwróciła się do urzędu miasta z prośbą o wyjaśnienie intencji prezydenta. Odpowiedział rzecznik Trzaskowskiego Kamil Dąbrowa.
„Mówiąc o „duchu białoruskim”, prezydent Trzaskowski miał na myśli architekturę i urbanistyczne decyzje radzieckie i postsowieckie, które również wpłynęły na miasta BSSR. Chodziło wyłącznie o architekturę. Prezydent Warszawy dostrzega te podobieństwa między Warszawą a Mińskiem i chce zmienić miasto, aby oczyścić Warszawę z socrealizmu”, cytuje na swojej stronie internetowej odpowiedź rzecznika Radia Svaboda.
Kamil Dąbrowa zapewnił, że prezydent stolicy Polski ceni wszystkich mieszkańców i gości Warszawy, niezależnie od narodowości.
„Warszawa powinna być otwarta, powinna być miastem dla wszystkich. Każdy, kto uczciwie pracuje i szanuje prawo, ma prawo uważać to miasto za swoje. W tym goście z Europy Wschodniej. Prezydent Trzaskowski ma bardzo serdeczne podejście do Białorusinów, Ukraińców i Rosjan. Te słowa były skierowane nie przeciwko ludziom, ale przeciwko podejściu do architektury, stosowanemu w Mińsku czy Brześciu.
Radia Svabod przypomina, że Rafał Trzaskowski jest politologiem i doktorem nauk humanistycznych. W wyborach startował z list „Platformy obywatelskiej” i wygrał w pierwszej rundzie, zdobywając 56% głosów.
oprac.ba na podst.
1 komentarz
lenkas
18 grudnia 2019 o 08:41A dlaczego, jeśli chodziło wyłącznie o architekturę, został wymieniony białoruski duch obok sowieckiego, a nie rosyjski, litewski czy jakiś inny? Czy sowieci budowali tylko w Warszawie i Mińsku, a na Ukrainie już nie? Sowieci rządzili z Moskwy, a w Mińsku nie były podejmowane żadne decyzje o zabudowie Warszawy…