MGIMO zapytało Białorusinów o stosunek do integracji z Rosją. Jest reakcja białoruskich socjologów
Instytut Socjologii Białoruskiej Akademii Nauk skomentował wyniki badania przeprowadzonego przez Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych MGIMO, w którym sondowano Białorusinów na okoliczność „pogłębienia integracji” z Rosją.
Według rosyjskich socjologów, prawie 90% Białorusinów popiera sojusznicze albo partnerskie stosunki z Rosją.
Z takimi wynikami nie zgadza się Białoruska Akademia Nauk. Szef wydziału badań operacyjnych Instytutu Socjologii Aleksander Dombrowski odpowiedział MGIMO w liście otwartym, że moskiewski Instytut nie uzyskał akredytacji w Białoruskiej Akademii Nauk, co oznacza, że nie miał prawa przeprowadzać żadnych badań. Dombrowski podważa rzetelność swoich rosyjskich kolegów, zwracając uwagę na konstrukcję pytań. Jego zdaniem sugerują one niejednoznaczne zrozumienie i interpretację.
I tak na przykład, na pytanie, „Jakie stosunki z Rosją uważasz za najbardziej akceptowalne dla Białorusi”, 57,6% odpowiedziało „sojusznicze”; 31,8% – „partnerskie”; 10,2% jest „neutralne”. 0,2% respondentów stwierdziło, że stosunki między dwoma krajami powinny być „wrogie”.
Kolejne pytanie dotyczyło „zamierzonego wpływu” Rosji na wybory parlamentarne (?!) na Białorusi.
Prawie jedna trzecia respondentów nie rozumiała, o co chodzi, a dwie trzecie szczerze przyznało, że nie zauważyło żadnego wpływu.
Centrum Analiz Przestrzennych Stosunków Międzynarodowych przy MGIMO poinformowało, że badania przeprowadzone były metodą CATI (kwestionariusze wypełniane telefonicznie).
Instytut Socjologii Białoruskiej Akademii Nauk zaproponował MGIMO skorzystanie z białoruskich badań, i to dość aktualnych.
Według badania BAN z 2019 r., 49,9% obywateli tego kraju uważa, że Białoruś powinna być niezależnym państwem i budować swoje stosunki z Rosją na podstawie traktatów międzynarodowych (można to interpretować jako „stosunki partnerskie”), przy czym 36,1% respondentów uważa, że oba kraje powinny współdziałać ze sobą na zasadzie równoprawnego sojuszu, tworząc ponadnarodowe ciała zarządzające („stosunki sojusznicze”).
Potrzebę ścisłej integracji a nawet przyłączenia Białorusi do Rosji popiera 7,7 procent respondentów.
Jednocześnie Instytut Socjologii Narodowej Akademii Nauk zwraca uwagę na tendencje: udział obywateli opowiadających się za pełną niepodległością Białorusi wzrósł o 14,9% od 2003 roku, a zwolenników sojuszu z Rosją spadł o 13,3%.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!