15 października 2019 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela dokonają oficjalnego otwarcia „Przystanku Historia” w Dyneburgu na Łotwie.
Dyneburg – łotewskie miasto nad Dźwiną, które od setek lat związane jest z historią Polski. Do dziś Polacy stanowią ok. 16 % populacji miasta. To tu na świat przyszedł bohaterski obrońca Wizny Władysław Raginis. To tu urodził się świadek Zbrodni Katyńskiej Stanisław Swianiewicz, autor nieocenionej książki W cieniu Katynia. To tu do dziś jednym z największych bohaterów miasta jest Edward Śmigły-Rydz, który w 1920 roku wyrwał je z rąk bolszewików.
Dlatego w mieście, które wydało na świat wielu także innych bohaterów polskiej historii, IPN postanowiło otworzyć kolejny „Przystanek Historia”, który tę historię przybliży. To już jedenasta tego typu placówka IPN poza granicami Polski. Do tej pory „Przystanek Historia” otwarto w Wilnie, Grodnie, we Lwowie, na Zaolziu, w Łucku i Żytomierzu, w Brukseli, Londynie, Nowym Jorku i Chicago.
Spotkanie inaugurujące, które odbędzie się w Państwowym Gimnazjum Polskim im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Marijas 1, rozpoczną prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela, którzy dokonają oficjalnego otwarcia „Przystanku Historia” w Dyneburgu. Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie przygotowana przez OBEN IPN w Białymstoku nowa wystawa Agresja sowiecka 17 IX 1939. Polska północno-wschodnia oraz katalog towarzyszący ekspozycji. Wykład wprowadzający wygłosi Waldemar Tyszuk – autor wystawy.
Jednocześnie zostanie zaprezentowana teka edukacyjna Agresja sowiecka na Polskę i okupacja wschodnich terenów Rzeczypospolitej (1939-41). Materiały edukacyjne na temat II wojny światowej zostaną po prezentacji przekazane nauczycielom.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!