W Kijowie dzieci, które są nieszczepione, będą mogły uczęszczać do instytucji edukacyjnych. Poinformował o tym Walentin Mondrijewskij, wiceprzewodniczący Państwowej Administracji Miasta Kijowa. Podkreślił, że taką decyzję dzień wcześniej podjęto podczas obrad miejskiej komisji, która omawiała problematykę szczepień w Kijowie.
„Komisja zleciła departamentom służby zdrowia i edukacji, aby wspólnie opracowały materiał informacyjny, skierowany do mieszkańców Kijowa, o potrzebie szczepień. 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny i nie będzie zakazu uczestnictwa w zajęciach dzieci nieszczepionych. Jednak w przypadku niskiego poziomu szczepień i pogorszenia statystyk dotyczących obecności chorób, jak sygnalizują lekarze, w przypadku chorób epidemiologicznych będziemy zmuszeni ograniczyć dostęp nieszczepionych dzieci do placówek edukacyjnych i zapewnić im odpowiednie prawo, aby kształciły się zdalnie” – powiedział. Mondrijewskij zauważył, że władze miasta nie mogą zabronić dzieciom bez szczepień uczęszczania do szkół, dlatego wzywa rodziców do zapobiegania chorobom i do wzięcia odpowiedzialności za szczepienie swoich dzieci.
Zwrócił też uwagę na to, że instytucje edukacyjne nie mają uprawnień do sprawdzania świadectwa szczepień dziecka. Również władze miasta nie mogą zmusić rodziców do szczepienia dzieci, chociaż zobowiązuje ich do tego ustawa „O ochronie ludności przed chorobami zakaźnymi”. Z kolei dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki, Jelena Fidanjan, zauważyła, że dzieci, które są już zapisywane do szkół i przedszkoli, zostały już zaszczepione, ponieważ przyjmuje się je do placówek edukacyjnych za okazaniem odpowiednich dokumentów, w tym świadectw szczepień.
„Ale nikt nie będzie mógł odmówić przyjęcia nowych dzieci do szkół i przedszkoli, nawet jeśli nie będą zaszczepione. Nie mamy prawa usuwać tych dzieci, które już zostały zapisane, ponieważ dziecko może przestać uczęszczać do szkoły lub przedszkola tylko na wniosek rodziców. Nie ma wniosku – nie możemy wydalić dziecka„ – podkreśliła.
Przypomnijmy, od początku br. na Ukrainie zachorowało na odrę ponad 27 tys. dorosłych i ponad 30 tys. dzieci. 18 osób zmarło z powodu powikłań. Od czasu wybuchu epidemii latem 2017 r. na odrę zachorowało ponad 115 tys. osób, z czego 39 zmarło. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy przypomniało, że tymczasowy spadek zachorowań na odrę w lecie występuje z powodu okresu urlopowego, jednak wraz z początkiem roku szkolnego zapadalność ponownie wzrasta, szczególnie wśród dzieci.
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
1 komentarz
Dzidek
29 sierpnia 2019 o 08:41Czyli z artykułu wynika że nieszczepione dzieci są zagrożeniem dla szczepionych, to przeczy logice, zdrowemu rozsądkowi i stawia pod znakiem zaufania szczepienia, kto komu zagraża ?