Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała ponad 150 osób, które uczestniczyły w transporcie rakietowego systemu przeciwlotniczego „Buk” z Rosji do Donbasu, którym w lipcu 2014 r. zestrzelono malezyjski samolot pasażerski MH17.
W trakcie pięcioletniego dochodzenia SBU przekazała Międzynarodowej Wspólnej Grupie Śledczej, w której skład wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Holandii, Belgii i Australii, bogaty materiał dowodowy „pozwalający na odtworzenie okoliczności przestępstwa i zidentyfikowanie osób zaangażowanych w ten akt terrorystyczny” – czytamy w komunikacie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
W śledztwie ustalono „dokładny czas i trasę, którą nielegalnie przetransportowano wyrzutnię systemu rakiet przeciwlotniczych „Buk” z terytorium Federacji Rosyjskiej na Ukrainę”, „moment wystrzelenia rakiety w kierunku samolotu pasażerskiego „Boeing 777-200 9M-MRD”, oraz „miejsce jej wystrzelenia”, a także czas i trasę, którą wyrzutnię „Buk” przewieziono z powrotem na terytorium Federacji Rosyjskiej.
„W całej operacji uczestniczyło ponad 150 osób, które były zaangażowane w transport wyrzutni z Rosji na okupowane terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego i z powrotem, jej ochronę i instalację na miejscu wystrzelenia” – podkreślono.
Obecnie materiały postępowania karnego przeciwko podejrzanym, zgodnie z wymogami obowiązującego ustawodawstwa, zostały przekazane właściwemu organowi Królestwa Niderlandów w celu dalszego postępowania karnego.
Przypomnijmy, samolot linii „Malaysia Airlines”, rejs nr MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony 17 lipca 2014 r. nad okupowanym przez Rosję terytorium obwodu donieckiego. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi – 298 osób. Większość ofiar (196 osób) było obywatelami Holandii.
24 maja 2018 r. Międzynarodowa Wspólna Grupa Śledcza dostarczyła dodatkowych dowodów na kluczową rolę Rosji w katastrofie samolotu MH17. Śledczy ustalili, że rakietowy system przeciwlotniczy „Buk”, z którego zestrzelono samolot, należał do stacjonującej w Kursku 53. brygady rakiet przeciwlotniczych rosyjskich sił zbrojnych. 19 czerwca 2019 r. Międzynarodowa Wspólna Grupa Śledcza oświadczyła, że pierwszymi czterema podejrzanymi w sprawie spowodowania katastrofy lotu MH17 jest rosyjski terrorysta Igor Girkin (Striełkow), który latem 2014 r. był tzw. „ministrem obrony Donieckiej Republiki Ludowej”, kierujący wywiadem DRL rosyjski generał Siergiej Dubinski (ps. „Chmuryj”), Oleg Pułatow (ps. „Gjurza”), który w 2014 r. „kierował 2. Wydziałem Głównego Zarządu Wywiadowczego DRL”, oraz Leonid Charczenko (ps. „Krot”), który dowodził „batalionem rozpoznawczym” „separatystów”.
Proces podejrzanych o zestrzelenie malezyjskiego „Boeinga” rozpocznie się 9 marca 2020 roku. Zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu i spowodowanie śmierci pasażerów zgodnie z art. 162 kodeksu karnego Holandii.
„W kwestii podjęcia decyzji, i w jaki sposób pociągnąć do odpowiedzialności te cztery osoby, weźmiemy pod uwagę fakt działań wojennych, które toczyły się tam, kiedy doszło do katastrofy. Pod uwagę bierzemy wersję, że chcieli zestrzelić samolot wojskowy, a nie pasażerski. Nawet jeśli plan był taki, i tak będziemy ścigać za zestrzelenie MH17. To, co zamierzali osiągnąć i co w rzeczywistości zrobili, zostanie ocenione przez sąd” – powiedział prokurator generalny Holandii Fred Westerbeke.
Tymczasem bliscy malezyjskich ofiar podczas obchodów pięciolecia tragedii wezwali do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych podczas ceremonii zorganizowanej przez ambasady Australii i Holandii w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. W zeszłym miesiącu premier Malezji podważał dystansował się śledczych działających pod auspicjami rządu holenderskiego i bronił Rosji, mimo że w międzynarodowej komisji pracują też przedstawiciele Malezji.
Z kolei w niezależnej rosyjskiej „Nowoj Gazietie” ukazał się list otwarty podpisany przez bliskich ofiar wzywający władze Rosji do ujawnienia prawdy o tragedii MH17, w tym m.in. nazwisk odpowiedzialnych osób. Wezwano władze Rosji, by przestały kłamać i ukrywać prawdę.
Opr. TB, https://www.facebook.com/SecurSerUkraine/, reuters.com, unian.net
fot. UNIAN
1 komentarz
Czesław
15 października 2020 o 18:55propaganda, oszustwo, matactwo, to od zarania powstania onucowatego systemu podstawa jego działania, gdy złapią cię za rękę w czasie przestępstwa, krzycz że to nie twoja ręka, a kłamstwo powtarzane 1000 razy przyjmują za prawdę.