Słowo od Redakcji «Monitora Wołyńskiego»
«Monitor Wołyński» od początku swego istnienia kładzie duży nacisk na rozwój rubryki historycznej i wiele miejsca poświęca historii Polski z jej najboleśniejszymi kartami. Do redakcji przychodzą listy, które są potwierdzeniem, że artykuły dotyczące przeszłości cieszą się dużym zainteresowaniem.W listopadzie 2014 r. redakcja otrzymała telefon z Równego od Pani Tetiany Samsoniuk – głównego specjalisty Działu Udostępniania Informacji z Dokumentów Państwowego Archiwum Obwodu Rówieńskiego. Prowadząc badania naukowe Tetiana Samso-niuk przejrzała ponad tysiąc spraw archiwalno-śledczych NKWD dotyczących obywateli II Rzeczypospolitej, którzy doznali represji ze strony radzieckich organów ścigania w latach 1939–1941. Zaproponowała prowadzenie w MW rubryki «Ocaleni od zapomnienia», w której ukazywałyby się szkice biograficzne o losach Polaków w niewoli radzieckiej. Autorka opracowała te teksty według akt radzieckich organów ścigania, przechowywanych obecnie w Państwowym Archiwum Obwodu Rówieńskiego oraz w Archiwum Zarządu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Obwodzie Rówieńskim.
Pani Tetiana Samsoniuk, przekazując materiały do druku powiedziała, że: «nie ma pamięci o Polakach lub Ukraińcach, jest pamięć o ludziach». Miała nadzieję, że informacje o represjonowanych osobach i tragicznych chwilach z ich życia pomogą bliskim poznać dalsze ich losy i być może kogoś odnaleźć. Mozolne odkrywanie przez Tetianę Samsoniuk historii przechowywanych w zbiorach archiwalnych ma swoje skutki. «To jest niezwykłe, że ludzie mogą cokolwiek odzyskać z tego, co już wydawało się bezpowrotnie stracone», – napisała do nas Danuta Wielgosz z Przemyśla. Tego typu listy od rodzin i bliskich bohaterów, których losy zostały opisane w gazecie i pierwszym wydaniu książki «Jeńcy września 1939» regularnie już nadchodzą na adres naszej redakcji. Z tego właśnie powodu zrodził się pomysł, aby zaproponować Państwu uzupełnione wydanie książki «Jeńcy września 1939». W tej publikacji dodaliśmy kilka nowych szkiców opartych na materiałach archiwalnych, które przez dłuższy czas opatrzone były klauzulą «Tajne». Zamieściliśmy też informacje otrzymane od naszych Czytelników. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem Barbary Raszczyk, Grzegorza Naumowicza, Da-nuty Wielgosz oraz wszystkich osób, którym nie były obojętne losy bohaterów tej książki.
Cała książka do pobrania tutaj.
fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!