Rada Najwyższa Ukrainy przyjęta w pierwszym czytaniu ustawę „O zmianach niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy w sprawie zwiększonej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na małoletniej lub małoletnim i nieletnim, który nie osiągnął dojrzałości płciowej”. Za ustawą głosowało 247 posłów.
Prawo zwiększa odpowiedzialność za gwałt i molestowanie nieletnich poprzez zmianę kodeksu karnego Ukrainy. W ten sposób do kodeksu karnego wprowadzono nowy artykuł 59-1 „Przymusowa kastracja chemiczna”. Zgodnie z tym artykułem, kara w postaci przymusowej kastracji chemicznej polega na przymusowym leczeniu skazanego lekami antyandrogennymi, których celem jest zmniejszenie jego libido i aktywności seksualnej. Przewiduje się, że obowiązkowa kastracja chemiczna nie ma zastosowania do osób, które popełniły przestępstwa w wieku poniżej 18 lat oraz do osób powyżej 65 roku życia. Gabinet Ministrów został również zobowiązany do stworzenia w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie publicznego rejestru osób skazanych na karę pozbawienia wolności za gwałt na nieletnim lub nieletniej, zaspokajanie popędu seksualnego w nienaturalny sposób wobec małoletniej lub małoletniego, stosunek seksualny z osobą, która nie osiągnęła dojrzałości płciowej, molestowanie nieletnich.
Ponadto Rada Najwyższa wprowadziła poprawki do Kodeksu karnego wykonawczego Ukrainy oraz ustawy „O nadzorze administracyjnym nad osobami zwolnionymi z miejsc pozbawienia wolności”, które objęły osoby skazane na karę pozbawienia wolności za gwałt na nieletnim lub zaspokajanie popędu seksualnego w nienaturalny sposób wobec małoletniej lub małoletniego, stosunek seksualny z osobą, która nie osiągnęła dojrzałości płciowej, molestowanie nieletnich.
Jednocześnie przewiduje się, że zakończenie nadzoru administracyjnego nie ma zastosowania do osób skazanych na pozbawienie wolności za wyżej wymienione przestępstwa. Ustawa wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu.
Opr. TB, UNIAN
fot. https://censor.net.ua/
2 komentarzy
ktos
12 lipca 2019 o 07:53A u nas? Kastracja chemiczna – NIE bo to ograniczenie praw czlowieka, rejestr – NIE bo to ograniczenie praw obywatela, a ofiara? No coz trzeba bylo zalozyc dluzsza spodniczke mniej wyzywajaca a wogole to siedziec w domu.
Wydaje mi sie ze lepsza kara byloby sam na sam z ojcem poszkodowanego dziecka, tak na 5 min… rozwiazywaloby problem permanentnie.
tagore
12 lipca 2019 o 13:00Niemcy już tego próbowali z 30 lat wstecz i wycofali się z powodu „skutków ubocznych”.