Według wyników badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii Ukraińcy w czasie stu pierwszych dni prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oczekują od niego obniżenia opłat komunalnych, złożenie w Radzie Najwyższej Ukrainy ustaw o zniesieniu immunitetów poselskiego, sędziowskiego i prezydenckiego, rozpoczęcie bezpośrednich negocjacji z Federacją Rosyjską i tzw. Doniecką i Ługańską Republikami Ludowymi w sprawie zakończenia wojny w Donbasie, przyspieszenie dochodzeń w sprawie najbardziej bulwersujących przestępstw korupcyjnych oraz zmniejszenie wynagrodzeń najwyższych urzędników.
W ramach badania respondentom zadano pytanie: „Czego z wymienionych na karcie chciałbyś, aby zrobił w ciągu pierwszych 100 dni nowy prezydent Wołodymyr Zełenski? Wybierz nie więcej niż 3 odpowiedzi.” Odpowiedzi respondentów były podzielone w następujący sposób: „zmniejszenie opłat za usługi komunalne (kwestia zmiany wysokości opłat leży w gestii rządu – red.) – 42,8%; przedłożenie parlamentowi projektów ustaw o zniesieniu immunitetów posłów, sędziów i prezydenta – 36,6%; rozpoczęcie bezpośrednich negocjacji z Donieckiem, Ługańskiem i Moskwą w sprawie rozwiązania pokojowego i zaprzestania działań wojennych na wschodzie Ukrainy – 33%, rozpoczęcie/przyspieszenie dochodzeń w sprawie najbardziej bulwersujących przestępstw korupcyjnych (dochodzenie w sprawie przestępczości wchodzi w zakres kompetencji organów ścigania – red.) – 31,4%; obniżenie wynagrodzeń najwyższych urzędników (to kompetencja rządu – red.) – 17,6%.
Ponadto 14,3% chce, aby prezydent Ukrainy rozpoczął negocjacje z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi w sprawie Donbasu i Krymu; 12,1% opowiada się za rozpoczęciem negocjacji prezydenta Ukrainy z Federacją Rosyjską w sprawie wznowienia stosunków gospodarczych. Respondenci oczekują również, że głowa państwa zainicjuje zmiany w systemie wyborczym do parlamentu, w więc zaproponuje likwidację wyborów na zasadzie większościowej na rzecz systemu proporcjonalnego z otwartymi listami – 10%; przyspieszenie dochodzeń w sprawie przestępstw popełnionych podczas wydarzeń rewolucji godności na kijowskim pl. Niezależności w lutym 2015 roku (sprawa leży w kompetencjach organów ścigania – red.) – 9,6%; poprawienie skuteczności organów antykorupcyjnych (Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej) – 4,7%; przedłożenie parlamentowi projektu ustawy o referendach na Ukrainie – 4,7%, aresztowanie rosyjskich aktywów na Ukrainie (kompetencja sądowa – red.) – 4,7%; początek negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej – 3,9%.
Badanie zostało przeprowadzone między 25 czerwca a 7 lipca 2019 r. na terenie całego kraju, metodą wywiadów bezpośrednich wśród 2004 respondentów w wieku powyżej 18 lat, mieszkających w 129 miejscowościach we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Krymu i niekontrolowanych przez Ukrainę części obwodów donieckiego i ługańskiego).
Opr. TB, https://www.kiis.com.ua/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!