5-6 lipca w Watykanie odbyło się spotkanie papieża Franciszka z członkami Stałego Synodu i metropolitami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), największego spośród 23 katolickich Kościołów wschodnich.
W trakcie rozmawiano nie tylko o bieżącej sytuacji grekokatolików na Ukrainie, ale także o zadaniach UKGK wobec wojny w Donbasie. Zresztą w przemówieniu inauguracyjnym papież położył nacisk na złożoność misji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w „sytuacji trudnej i delikatnej”, kiedy od ponad pięciu lat Ukraina jest rozrywana działaniami wojennymi, a ci, którzy za to odpowiadają nie chcą się ujawnić.
Franciszek powiedział też, że w „konflikcie tym najwyższą cenę płacą najsłabsi i najmniejsi, a pogłębia się on poprzez fałszywą propagandę i różnego rodzaju manipulacje”.
Zwierzchnik UKGK arcybiskup Światosław Szewczuk zaprosił papieża Franciszka na Ukrainę.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest największym spośród 23 katolickich Kościołów wschodnich. Powstał w wyniku podpisania Unii Brzeskiej w 1596 r. Liczy dziś ponad 6 mln wiernych na Ukrainie, zwłaszcza w zachodniej części kraju. Ok. 3 mln żyje w diasporze w obu Amerykach (zwłaszcza w Kanadzie i Argentynie).
Opr. TB, https://www.deon.pl/, misyjne.pl
fot. https://sib-catholic.ru/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!