Głównymi przyczynami migracji pracowniczej z Ukrainy są niski poziom życia Ukraińców oraz niski poziom bezpieczeństwa w kraju.
Poinformował o tym dział prasowy Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu (EBA) w związku z wynikami badań drugiej edycji „Barometru szczęścia na Ukrainie”.
„Prawie połowa uczestników tego badania jest zadowolona z bieżącej pracy – 44%, chociaż 51% uważa, że poziom dochodów jest niewystarczający do normalnego życia. 72% respondentów nie jest zadowolonych ze stanu bezpieczeństwa w kraju i nie czuje się pewnie co do własnej przyszłości” – czytamy w raporcie. Według niego 62% ankietowanych Ukraińców negatywnie ocenia obowiązujące prawa i regulacje administracyjne w kraju, w szczególności w odniesieniu do braku dyskryminacji i poziomu swobód demokratycznych.
Co do oceny systemu opieki zdrowotnej: 58% respondentów jest niezadowolonych z jego stanu, a 42% oceniło opiekę zdrowotną w sposób zadowalający lub pozytywny. Z kolei prawie 52% jest zadowolonych z systemu edukacji, a 48% niezadowolonych lub częściowo.
W ankiecie wzięło udział 1118 respondentów za pośrednictwem ankiety internetowej, z których 80% to mieszkańcy Kijowa, 65% respondentów to osoby w wieku 26-40 lat. Większość respondentów to pracownicy biurowi zajmujący różne stanowiska – od asystentów po menedżerów.
„Ponownie wynik badania jest w tendencji ujemnej. Nasze dane potwierdzają raporty światowe. Tak więc, zgodnie ze „Światowym Raportem Szczęścia” (World Happiness Report), Ukraina zajmuje 133. miejsce na 156 krajów, a zatem należy do trzydziestu najbardziej „nieszczęśliwych” krajów na świecie. To mocne sygnały, że kraj potrzebuje kompleksowych zmian strukturalnych i reform ” – stwierdzono w konkluzji raportu.
W świetle tych danych władze ukraińskie muszą skupić się na stworzeniu warunków dla wzrostu gospodarczego, a także kontynuować reformy w edukacji i opiece zdrowotnej. EBA, powołując się na dane Państwowego Urzędu Statystycznego Ukrainy, zauważa, że od początku wojny we wschodniej Ukrainie w 2014 r. z kraju emigrowało około 1,3 mln Ukraińców, co, z kolei, wytworzyło namacalny problem migracji zarobkowej i braku specjalistów w sektorach korporacyjnym i przemysłowym. W związku z tym, w celu przezwyciężenia tej tendencji, oczekuje się, że władze zwiększą płace minimalne (wraz ze zwolnieniem wynagrodzenia od podatków), podniosą poziom bezpieczeństwa (skuteczna policja i armia), poprawią otoczenie prawne i działanie wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie, będą kontynuowały reformę służby zdrowia, oraz rozwiązywanie problemów ochrony środowiska. Z kolei biznes powinien stymulować pracowników poprzez podnoszenie płac, przechodzenie na „białą” [opodatkowaną – red.] pensję, wprowadzanie ubezpieczenia medycznego i innych gwarancji społecznych, zapewniając bezpieczne i komfortowe warunki pracy oraz możliwości rozwoju i szkoleń dla pracowników.
„Konsekwencje dużej migracji zarobkowej są szczególnie zauważalne w sektorze rolniczym. Z związku z tym Ukraina ma niedobór przedstawicieli zawodów technicznych – kierowców, kombajnistów, operatorów maszyn, agronomów – którzy mają pewne specjalistyczne wykształcenie i łatwo dostosowują się do środowiska krajów sąsiednich, na przykład Polski” – komentuje wyniku wspomnianego raportu Oleg Bachmatiuk, szef i właściciel konsorcjum rolno-spożywczego „Ukrlendfarming”.
Dodał on, że jego firma inwestuje wiele środków w tworzenie komfortowych warunków pracy i rozwój swoich pracowników, jednak istnieje wiele czynników, które zmuszają ludzi do migracji za granicę, i które można rozwiązać tylko na poziomie państwa.
„W kraju widzimy silny trend do migracji z obszarów wiejskich do dużych miast. Mamy nadzieję, że reforma decentralizacji [państwa – red.] będzie kontynuowana, zmierzając do jednolitego rozwoju wszystkich regionów w celu zapewnienia wysokiego tempa wzrostu gospodarczego i przywrócenia infrastruktury społecznej, stworzenia atrakcyjnych warunków życia i pracy na Ukrainie – podsumował. Według Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy, liczba migrantów zarobkowych, którzy w 2018 r. pracowali poza Ukrainą, wyniosła 7-9 mln osób, a liczba osób przebywających na stałe poza granicami kraju nie przekracza 3,2 mln . Według Narodowego Banku Ukrainy przekazy pieniężne od migrantów zarobkowych z zagranicy wyniosły w 2018 roku około 11 mld dolarów.
Opr. TB, https://eba.com.ua/wp-content/uploads/2019/06/UKR-Barometer-2019.pdf
fot. https://delo.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!