Rosjanin Oleg Tiszczenko został uwięziony w hrabstwie Weber w stanie Utah. Władze amerykańskie oskarżyły go o uczestniczenie w dostarczeniu instrukcji do myśliwca F-16 na terytorium Rosji oraz próbę zdobycia podobnych dokumentów do obsługi innych samolotów bojowych.
Tiszczenko pracował w moskiewskim studiu komputerowym Eagle Dynamics, która projektuje symulatory lotnicze w serii Digital Combat Simulator (DCS). Rosjanin usiłował tłumaczyć się faktem wykorzystywania dokumentacji do urealistycznienia odwzorowania kokpitu, display’ów HUD i zachowań urządzeń pokładowych samolotu w grze. Grafik nie przyznał się do winy. Tymczasem DCS odcięła się od swojego pracownika.
Amerykańska Temida rozpoczyna 19 sierpnia proces – rosyjski grafik komputerowy został oskarżony jest o spisek przeciwko Stanom Zjednoczonym, naruszenia ustawy o eksporcie broni (Arms Export Control Act) oraz jej przemyt – co daje 10-15 lat. Tiszczenko usłyszał zarzuty już w 2016 r., ale Ameryka nie mogła dokonać ekstradycji z Rosji.
Nieopatrzny wyjazd Tiszczenki do Gruzji, uruchomił zamrożoną procedurę. Tbilisi oddało go w ręce Amerykanów, mimo protestów Kremla i ambasady Rosji w USA. Rosyjskie media uznała aresztowania Rosjanina za prowokację amerykańskich służb specjalnych – podnosząc i tak poziom napastliwej propagandy o wrogim nastawieniu Zachodu.
Wszystko zaczęło się w 2011 r., kiedy na forum wspomnianego symulatora Tiszczenko szukał pomocnika, który zgodziłby się wysłać manual F-16 C/D zakupiony na amerykańskim eBay-u, który nie zgadzał się na przesłanie instrukcji do Rosji. Rosjaninowi pomógł mieszkaniec Teksasu o nicku „Moby”, który zgodził się być „adresatem”, a następnie wysłał manual Tiszczence. Rosjanin będąc deweloperem rozwijającym symulatory dla studia Eagle Dynamics, pragnął poznać kolejne elementy obsługi samolotów, aby zaimplementować informacje z manuala w symulatorze komputerowym dla jego uwiarygodnienia.
Pięć lat później serwis aukcyjny eBay zaczął ostrzegać rosyjskiego grafika, że jego aktywność aukcyjna jest prawnie wątpliwa. Tiszczenko odsprzedawał dalej instrukcje do F-16 na DVD, które trafiały do fascynatów symulatorów lotnictwa („an airplane geek”)w Australii, Holandii, Japonii, Niemczech oraz na Cyprze i Tajwanie.
Później na tym samym forum do gry z Tiszczenko skontaktował się agent specjalny Department of Homeland Security. Udawał, że może mu zaoferować kolejne instrukcje. Rosjanina zainteresowały instrukcje do myśliwców F-35 i F-22 oraz szturmowca A-10. Grafik podkreślał, że oficjalne zwrócenie się w tej sprawie amerykańskiego rządu przez rosyjskie studio Eagle Dynamics nie jest możliwe.
Moskiewska firma oświadczyła, że jeden z jej pracowników został aresztowany. DCS podkreśla, że nie była zaangażowana oraz nie inspirowała działań swojego grafika. Wszczęte wewnętrzne dochodzenie potwierdziło brak związków firmy z zarzutami przeciwko Tiszczence, który dodatkowo nie był zaangażowany w projektowanie symulatora F-16.
Z drugiej strony można obecnie z internetu zakupić mnóstwo dokumentacji oraz instrukcji do starszych wersji F-16, jak na przykład: Aircrew evaluation criteria, Aircrew training, F-16 check flights, Multi-Command Handbook – F-16, Operations procedures – 944 FW supplement, Operations procedures – AETC supplement oraz Weapons load-out. Podobnie jak jest dostępny manual Haynesa – General Dynamics F-16 Fighting Falcon Manual 1978 – choć odnoszący do najwcześniejszej wersji tego płatowca.
FeKo
Info: https://kutv.com/
Foto: https://www.eflightmanuals.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!