– Białoruś i Unia Europejska nie osiągnęły jeszcze wysokiego poziomu rozwoju stosunków, mówi minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, dlaczego to on, a nie Aleksander Łukaszenka reprezentuje Białoruś na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który z okazji 10. lecia istnienia tej inicjatywy odbywa się w dniach 13-14 maja w Brukseli.
„Nadejdzie czas, a prezydent przyjdzie. Na razie nie możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy wysoki poziom rozwoju naszych stosunków z Unią Europejską” – mówi szef resortu dyplomacji.
Minister Makiej stwierdził, że nadal istnieją pewne ograniczenia we współpracy między stronami, i nawet udział głowy państwa w wydarzeniach poświęconych 10. rocznicy Partnerstwa Wschodniego nie byłby w 100% skuteczny.
„Wizyta (prezydenta Białorusi) powinna być jak najbardziej produktywna, jak najbogatsza. Wychodzimy z takiego założenia” – powiedział Uładzimir Makiej;
Zapewnił on, ze Białoruś nie zboczy ze ścieżki zbliżenia z Unią Europejską;
„Zamierzamy zdecydowanie kontynuować kurs i doprowadzić do końca podpisanie Priorytetów Partnerstwa. Niestety proces ten nie wynika z naszej winy. Mam nadzieję, że do końca roku uporamy się z podpisaniem w sprawie ułatwień wizowych i readmisji” – powiedział Makiej.
13 maja, pod przewodnictwem Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Federiki Mogherini, odbywa się spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych 28 krajów UE i 6 krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Wieczorem przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaprosi przywódców krajów Partnerstwa Wschodniego na uroczystą kolację.
Komisję Europejską będzie reprezentować Jean-Claude Juncker, Federica Mogherini, europejski komisarz ds. Polityki sąsiedztwa Johannes Hahn. Zaproszenie przyjęli także byli ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Polski, Carl Bildt i Radosław Sikorski, którzy zajmowali stanowiska w 2009 roku.
Przypomnijmy, że projekt Partnerstwa został zapoczątkowany działaniami dyplomacji polskiej, wspieranymi przez Szwecję, zainaugurowany w Pradze w 2009 roku.
14 maja, w Brukseli odbędzie się konferencja z okazji 10-lecia projektu Partnerstwa Wschodniego.
oprac. ba na podstawie belta.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!