Wizyta w Rosji kandydata w wyborach prezydenckich na Ukrainie Jurija Bojki, i przewodniczącego rady politycznej partii „Platforma Opozycyjna – O życie” Wiktora Miedwiedczuka, którzy 22 marca spotkali się w okolicach Moskwy z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem, oraz szefem „Gazpromu” Aleksiejem Millerem, wzburzyła władze w Kijowie.
Według oficjalnego komunikatu, podczas spotkania omawiano kwestię dostaw gazu z Rosji na Ukrainę, i jego tranzytu na Zachód. Bojko oświadczył, że jest gotów zaoferować Rosji opcje przedłużenia tranzytowego kontraktu gazowego, ponieważ obecny rząd Ukrainy „nie jest aktywny w rozwiązywaniu tej kwestii”.
Prezydent Poroszenko potępił tę zgoła zdradziecką eskapadę, a Prokuratura Generalna Ukrainy wraz z Państwowym Biurem Śledczym wszczęły dochodzenia wobec urzędników Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, oraz Państwowej Administracji Lotnictwa Cywilnego Ukrainy, dotyczące możliwości przekroczenia uprawnień przy udzielaniu zezwoleń na przekraczanie granicy powietrznej Ukrainy z Federacją Rosyjską.
Sprawą zajął się również rząd ukraiński, który wprowadził zakaz lotów czarterowych między Ukraina a Rosją. Wyjątkiem są przeloty związane z działalnością misji ONZ, Czerwonego Krzyża, oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Okoliczności tej sprawy wyjaśnił minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow: „Poddaliśmy analizie przelot pana Bojki do kraju-agresora, który wykorzystał lukę prawną, następnie otrzymał zgodę Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, i bezpośrednim lotem z Kijowa do Moskwy udał się na rozmowy z premierem kraju-agresora. Z tego powodu zaproponowaliśmy wprowadzenie zmian w przepisach, dotyczących korzystania z ukraińskiej przestrzeni powietrznej.
Na decyzję rządu ukraińskiego błyskawicznie zareagowała strona rosyjska.
Federalna Agencja Transportu Powietrznego Federacji Rosyjskiej zwróciła się do strony ukraińskiej z propozycją rozmów o wznowieniu czarterowych połączeń lotniczych między Rosją a Ukrainą.
– W odpowiedzi na wprowadzony przez władze ukraińskie zakaz bezpośredniej czarterowej komunikacji lotniczej między naszymi krajami, proponujemy przeprowadzenie negocjacji i wznowienie w całości ruchu lotniczego w komunikacji regularnej i czarterowej między Rosją a Ukrainą. Jesteśmy przekonani, że taka decyzja leży w interesie naszych narodów i pasażerów – zaznaczono w komunikacie agencji.
Opr. TB, UNIAN, www.interfax.ru
fot. https://24smi.org,
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!