Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Społecznym Instytutem Wydawniczym Zysk i Wydawnictwem Replika zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm książkom, odnoszącym się do barbarzyństw na zapleczu frontu wschodniego: „Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta” Alexis Peri oraz „Gestapo po 1945 roku. Kariery, konflikty, konteksty” pod red. Klausa-Michaela Mallmanna i Andreja Angricka.
ko*****@kr*****.pl
do 8 marca 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Pytania konkursowe dla Leningrad lub Gestapo). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze obu książek.
1 komentarz
Feliks Koperski
10 marca 2019 o 14:18Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po dwa egzemplarze trylogii Aleksandra Sołżenicyna „Archipelag Gułag”
Pytania konkursowe dla Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta:
Jaki środek transportowy Sowieci wykorzystali w niewielkim stopniu podczas oblężenia, dla zaopatrzenia ludności Leningradu w żywność?
Chodziło o ponad 800 barek śródlądowych oraz holowniki skoncentrowane na wschodnim wybrzeżu jeziora Ładoga, które z pomocą holownika były w stanie dowieźć potrzebną żywność dla ludności Leningradu obok amunicji i zaopatrzenia dla Frontu Leningradzkiego.
Pytania konkursowe dla Gestapo po 1945 roku. Kariery, konflikty, konteksty:
Jaki przepis legislacyjny pozwolił niemieckim wysoko postawionym funkcjonariuszom SS oraz innym zbrodniarzom „zza biurka” (szczególnie tym na Wschodzie) zostać amnestiowanymi od przełomu 1968/1969 roku?
Amnestie zbrodniarzy można przeprowadzić w ramach reformy kodeksu drogowego (Einführungsgesetz zum Ordnungswidrigkeitengesetz – EGOWiG). Pretekstem miało być łagodniejsze potraktowanie sprawców śmiertelnych wypadków drogowych. Z zapisami w kodeksie drogowym został powiązany § 50 pkt 2 kk. w jego nowej formule: „Jeżeli brak jest wyraźnych osobistych przesłanek, powiązań czy wszelkiego rodzaju osobistych związków, które by łączyły ofiarę i sprawcę, to w przypadku współuczestnika mordu należy jego czyn potraktować zgodnie z regułami karania usiłowania tego czynu”. Konsekwencje płynące z tego zapisu nie były na pierwszy rzut oka widoczne. Dla klasyfikacji kategorii mordu najważniejsza stała się kwestia związku ofiary ze sprawcą. Jeżeli morderca ofiary osobiście nie znał i nie miał z nią żadnych powiązań, to jego czyn automatycznie należało potraktować jako „usiłowanie zbrodni”. Miało to dla biurkowych zbrodniarzy hitlerowskich kluczowe znaczenie. Urzędnicy i oficerowie wydający polecania mordów na ludziach, których nigdy nie widzieli, musieli być od tego momentu traktowani jako przestępcy, którzy swoich mordów zaledwie „usiłowali” (!). Ale co jeszcze ważniejsze, zgodnie z niemieckim systemem prawnym „usiłowanie zbrodni” przedawniało się po 15 latach, czyli w maju 1960 r.
Laureatami konkursu „Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta” zostali:
Tadeusz P.
Alina D.
Helena R.
Laureatami konkursu „Gestapo po 1945 roku. Kariery, konflikty, konteksty” zostali:
Jan B.
Dariusz F.
Konrad S.
Laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.