Przewodniczący Izby Wyższej białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz podsumował wyniki wizyty białoruskiej delegacji w Polsce, która pod jego przewodnictwem odbyła się w dniach 11-14 lutego;
— Rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, kierownikami Sejmu i Senatu RP, omówienie aktualnych zagadnień w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Polskiej Akademii Nauk, Krajowej Izbie Gospodarczej, wykazały gotowość strony polskiej do otwartego i konstruktywnego dialogu z naszym krajem. Myślę, że po wielu latach chłodnych stosunków, otwierają się możliwości wzmocnienia dwustronnych stosunków praktycznie we wszystkich dziedzinach. Nasze kraje łączy wielowiekowa historia, słowiańska jedność, bliskość tradycji i mentalności, kulturalna wspólnota. W końcu jesteśmy sąsiadami, więc po prostu trzeba otwarcie rozmawiać ze sobą. I o problemach również. Białoruś traktuje Polskę jako ważnego i perspektywicznego partnera na Zachodzie. I liczy na rozwój białorusko‑polskiej współpracy na zasadach dobrego sąsiedztwa, wzajemnego szacunku, równości i uwzględnienia wzajemnych interesów – powiedział gazecie Biełaruś Sewodnia Miasnikowicz.
Szef białoruskiego Senatu powiedział, że podczas spotkań w Polsce omawiane były możliwości podniesienia białorusko‑polskich relacji na wyższy poziom.
— Zostaną zintensyfikowane kontakty na wysokim szczeblu, środowisko biznesowe otrzymało pozytywne sygnały. Polska wspiera proces poprawy stosunków Białorusi z UE i jest zainteresowana jak najszybszym podpisaniem umowy o ułatwieniach wizowych. Wysoko ocenia wkład kierownictwa Białorusi w „mińskie porozumienia” (ws. uregulowania sytuacji w Donbasie – red.). Strona polska jest gotowa zorganizować wizyty w Mińsku ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i inicjatywy UE Partnerstwa Wschodniego, aktywnie opowiada się za zaproszeniem Białorusi na międzynarodowe szczyty, w tym na imprezy związane z 10‑leciem Partnerstwa Wschodniego. Z zadowoleniem przyjęte zostało nasze zaproszenie na II Europejskie Igrzyska, obchody 1000-lecia Brześcia i inne wydarzenia, powiedział Miasnikowicz.
Według przewodniczącego Rady Republiki, Białoruś i Polska mogą stać się skutecznym ogniwem, pomostem między Wschodem a Zachodem;
— Stworzone zostały do tego wszelkie warunki – korzystne położenie geograficzne, rozwinięta infrastruktura transportowa i logistyczna, sprzyjający klimat biznesowy. Istnieje wspólna potrzeba współpracy i nowych wzajemnie korzystnych wspólnych projektów, w tym połączenie wysiłków strony polskiej i białoruskiej w celu wdrożenia takich globalnych inicjatyw, jak chińska inicjatywa „Jeden pas i jedna droga”.
Miasnikowicz powiedział, że Białoruś jest gotowa stworzyć komfortowe warunki dla polskiego biznesu.
— U nas w kraju jest 3,3 tysiąca wspólnych przedsięwzięć z partnerami z krajów UE. I tylko 339 z nich — z polskim kapitałem. Te liczby mogą być znacznie większe. Zakładam, że od prostego handlu, należy przejść do bardziej aktywnej współpracy inwestycyjnej, kooperacji przemysłowej. Nawiasem mówiąc, w Krajowej Izbie Gospodarczej, a także w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Polsce mówiliśmy o konkretnych projektach inwestycyjnych. Chodziło o tworzeniu wspólnych firm dla produkcji mebli, leków, środków ochrony roślin, preparatów weterynaryjnych, chemii.
Gazeta Białoruś Sewodnia pytała, czy podczas spotkań poruszono wrażliwe dla obu krajów tematy
— Oczywiście, powiedział Miasnikowicz. Omówiliśmy kwestie mniejszości narodowych. Nasze stanowisko jest takie: Białorusini w Polsce muszą mieć godne warunki pracy. Jesteśmy przekonani, że za taką samą pracę jak Polacy, powinni otrzymywać takie same płace i inne przywileje socjalne. Rozwiązaniu wielu problemów w tym zakresie powinna pomóc podpisana między Białorusią i Polską w trakcie tej wizyty Umowa o zabezpieczeniu społecznym. Dokument ten przewiduje uregulowanie kwestii ochrony socjalnej obywateli, pracujących i mieszkających na terenie naszych krajów (…).
Kresy24.pl/sb.by/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!