„Utrwalenie geopolitycznych zmian powstałych w wyniku rozpadu Związku Sowieckiego jest fundamentem polskiej polityki zagranicznej” – czytamy w oświadczeniu podpisanym m.in. przez prezesa Prawicy Rzeczypospolitej Krzysztofa Kawęckiego.
„Niepodległa Białoruś i Ukraina tworzą bowiem bufor naszego bezpieczeństwa przed możliwym rewizjonizmem polityki rosyjskiej. Utrzymanie ich niepodległości chroni bowiem naszą i nie tylko naszą niepodległość, ale i wzmacnia nasze bezpieczeństwo i niezależność polskiej polityki zagranicznej. I choć niezależność Białorusi od Rosji jest bardzo ograniczona, to już samo zachowanie odrębności państwowej i rozwój ekonomiczny tego państwa jest warunkiem naszego bezpieczeństwa.” – piszą autorzy.
„Pomimo polityki integracyjnej prowadzonej przez prezydenta Łukaszenkę, zwłaszcza w drugiej połowie lat 90-tych, Białoruś zachowała szeroki zakres niezależności. Natomiast polityka polska nie doceniła znaczenia odrębności państwowej Białorusi w polityce utrwalania zmian geopolitycznych po rozpadzie Związku Sowieckiego i we wzmocnieniu naszego bezpieczeństwa narodowego. Bowiem czynniki ideologiczne („obrona demokracji”) forsowane, przede wszystkim przez Brukselę, ale także przez Waszyngton, przeważyły nad polskim interesem narodowym w prowadzonej przez Warszawę polityce wschodniej. W tej sytuacji pogłębiała się zależność polityczna i ekonomiczna Mińska od Moskwy. W ostatnim czasie w polityce Rosji zwyciężyła koncepcja stopniowej likwidacji białoruskiej państwowości przy pomocy instrumentarium gospodarczego. To tworzy bezpośrednie zagrożenie naszego bezpieczeństwa narodowego. W tej sytuacji Polska powinna podjąć działania mające na celu wzmocnienie niezależności przede wszystkim gospodarczej. Zarówno w kontaktach bilateralnych jak i poprzez Unię Europejską polityka polska powinna podjąć działania wspierające gospodarkę białoruską, osłabiając rosyjski szantaż ekonomiczny. Polska, a także cała Unia powinna w szerszym zakresie otworzyć swój rynek na towary białoruskie, znieść reżim wizowy, a także otworzyć rynek pracy dla białoruskich obywateli. Społeczeństwo białoruskie powinno bezpośrednio poczuć znaczenie odrębności państwowej. Także Unia Europejska powinna umożliwić rządowi białoruskiemu w unijnych instytucjach finansowych, możliwość pozyskiwania funduszy na rozwój gospodarczy. Jednocześnie Unia powinna być gotowa do wprowadzenia nowych sankcji w przypadku dalszego ograniczania białoruskiej odrębności państwowej. Skuteczność polityki Rosji zależeć będzie w znacznym stopniu od determinacji Unii Europejskiej w utrzymaniu odrębności państwowej państwa białoruskiego. Jej bowiem stopniowa likwidacja zagraża tylko bezpieczeństwu wschodniej flanki NATO, ale także prowadzi do dalszej eskalacji konfliktu pomiędzy Rosją a Unią Europejską i NATO. Uniknięcie tej eskalacji jest możliwe tylko w sytuacji powstrzymania rosyjskiego rewizjonizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.” – czytamy dalej. Oświadczenie podpisali Krzysztof Kawęcki, prezes Prawicy Rzeczypospolitej, Marian Piłka, wiceprezes, oraz Lech Łuczyński, sekretarz generalny.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!