Szanowni Czytelnicy,
w naszej akcji poszukiwania rodzin i wiadomości o polskich zesłańcach, prezentujemy dokumenty z kolejnej teczki przechowywanej w rosyjskich archiwach.
Maria Grabianka, żona oficera Wojska Polskiego i osadnika na Kresach Tadeusza Grabianki. Zamieszkała w osadzie Wichry, powiat Nowogródek. Matka żołnierza Olgierda Grabianki.
Zesłana na północ Rosji. Amnestionowana w roku 1941.
Prosimy przyjrzeć się uważnie załączonym dokumentom. Wśród nich jest kwestionariusz NKWD, z którego wynika, że Maria Grabianka urodziła się w roku 1869, we wsi Wichry osiedliła się w roku 1926.
Jest też enkawudowski „protokół przeszukania” z dnia wywózki. Odbyła się ona tego strasznego dla Polaków na Kresach dnia – 10 lutego 1940, kiedy poszły pierwsze transporty na „nieludzką ziemię”.
Jest też zaświadczenie o amnestii.
Czy Maria Grabianka, która w roku 1941 miała siedemdziesiąt dwa lata, wróciła do Polski? Co stało się z jej dziećmi, Olgierdem i Felicją, z mężem Tadeuszem?
Ktokolwiek może pomóc…
Oprac. JM
6 komentarzy
Konrad
31 sierpnia 2018 o 21:35Szanowni Państwo,
nazywam się Konrad Hasior, jestem kapłanem diecezji Warszawsko – Praskiej. Od lat badam dzieje swoich przodków. Moja śp. Praprababcia, Honorata z Grabianków Żandrowa, zwana Norą, była rodzoną siostrą Tadeusza Grabianki, męża opisywanej tu Marii. Tadeusz z Marią mieli trzech synów: Stanisława, Władysława i Olgierda. Felicja z domu Jakrzewicz to żona a nie siostra Olgierda – identycznie jak teściowa, nazywa siebie Grabianczyną, córka Grabianki to Grabianczanka. Stanisław (1899-1920) zginął śmiercią żołnierza na wojnie bolszewickiej, wraz z utoniętym bratem Władysławem (1901-16) mają piękny nagrobek na wileńskiej Rossie, który można zobaczyć tutaj: http://tygodnik.lt/201531/bliska2.html
Tadeusz umarł w roku 1935, co wynika z zamieszczonych przez Państwa dokumentów. Olgierd i Felicja z generałem Andersem opuścili sowiecką ziemię. Ostatni ślad po Felicji znalazłem tutaj:
http://www.swoopingeagle.com/wp-content/uploads/sites/8/2018/02/Polska-Walczaca-Polacy-Przebywajacy-Teheranie-1943.pdf,
lecz dopiero po Państwa publikacji mam pewność, że to żona Olgierda. Olgierda z kolei namierzył w Indiach Norman Davies [Szlak nadziei (2015), s. 325].
Z Andersowską armią ewakuował się również stryjeczny brat Tadeusza Grabianki, Seweryn – chemik, biblista i nie tylko. Przez Ziemię Świętą dotarł do Londynu, gdzie dokonał żywota. Koresponował w moją śp. Prababcią, pytał o Olgierda, niestety, nic się nie dowiedział.
Dzięki Państwu uzupełniłem drzewo genealogiczne o portrety Olgierda, Felicji, Marii i – jak się domyślam – Tadeusza. Czy i gdzie mógłbym zapoznać się z ich oryginałami?
Dziękuję raz jeszcze, szczęść Boże!
KH:)
peter
13 września 2018 o 03:27Konrad Czysta historia Takie komentarze sa naprawde bardzo wartosciowe/dla mnie/ nie wiem jak dla innych tutejszych bywalcow :)))))))
Ps Mam nadzieje ze nikogo nie urazilem
Jason
31 października 2018 o 18:47Hi, I run the aforementioned website www.swoopingeagle.com . Some of the web addresses have changed for documents etc, but everything is still there and should be easy enough to find in the new format of the website.
Stanisław
19 listopada 2018 o 09:41Witam.Zwracałem Ksiedzu uwagę,że kilka osób o nazwisku Grabianka wyjechało do obozu w Indiach /po ucieczce z ZSRR wraz z Andersem . Czy to jest istotne ?
Sw*****@gm***.com
Konrad
26 sierpnia 2019 o 22:11Tak.
Wspomniani tu Felicja i Olgierd oraz nieznany mi Janusz. Wie Pan coś o nim?
stanisław wójcik
3 października 2018 o 21:23Troje Grabianków ,,przwineło się przez Indie / w tym Felicja,Olgierd i Janusz .