Ustawa przyjęta przez Dumę daje rządowi prawo, by na podstawie decyzji prezydenta mógł „podejmować różne środki przeciwdziałania” sankcjom zagranicznym nałożonym na Rosję. W ustawie jest jednak zastrzeżenie, że kontrsankcje nie powinny obejmować towarów o ważnym znaczeniu dla życia ludzkiego, których odpowiedniki nie są w Rosji produkowane.
W toku prac z pierwotnego projektu usunięto listę konkretnych towarów i usług, które mogą być objęte kontrsankcjami.
Ograniczenia mogą dotyczyć wwozu na terytorium Rosji lub wywożenia z niej surowców i produktów czy też ograniczeń przy przetargach państwowych. Rząd Rosji będzie miał także prawo do przerwania współpracy międzynarodowej z danym krajem lub z podmiotami kontrolowanymi przez te kraje.
Celem ustawy jest obrona interesów i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej przed „nieprzyjaznymi działaniami USA i innych obcych państw, wyrażających się m.in. we wprowadzaniu sankcji politycznych i gospodarczych” wobec Rosji.
Kontrsankcje mogą dotyczyć nie tylko państw, ale i organizacji, które znajdują się pod bezpośrednią lub pośrednią jurysdykcją państw uznanych za nieprzyjazne. Mogą też objąć podmioty stowarzyszone z takimi krajami, a także osoby na oficjalnych stanowiskach i obywateli owych państw.
Prezydent Rosji może podejmować decyzje w oparciu o propozycje krajowej Rady Bezpieczeństwa. Ustawa upoważnia również prezydenta do podejmowania „innych kroków” w odpowiedzi na sankcje.
Oprac. MaH, forsal.pl
fot. fotobank.er, CC BY-SA 3.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!