Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy opublikowało raport ”Naruszanie praw dziennikarzy i mediów w 2011 roku”. Według opracowania, decydujący wpływ na rozwój sytuacji mediów na Białorusi w 2011 roku miał kryzys polityczny i gospodarczy w kraju po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 oraz represje wobec opozycji i społeczeństwa obywatelskiego.
Po wyborach prezydenckich w 2010 roku przeciwko siedmiu dziennikarzom i członkom BAŻ zostało wszczęte postępowanie karne pod zarzutem organizowania masowych zamieszek i uczestnictwa w nich lub organizowania działalności naruszającej porządek publiczny. Najwięcej zatrzymań dziennikarzy odbyło się latem, podczas trwania tzw. milczących protestów zorganizowanych przez sieci społecznościowe. Podczas całego 2011 roku zatrzymano w sumie ponad 15o dziennikarzy, którzy w momencie aresztowania wykonywali obowiązki służbowe.
BAŻ zwraca uwagę na pojawieniem się „czarnej listy” ludzi kultury, których nazwisk nie wolno wymieniać w państwowych mediach. Są na niej nie tylko Białorusini, ale też np. zespół Pet Shop Boys, dramaturg Tom Stoppard czy aktorzy Jude Law i Kevin Spacey, którzy wyrażali solidarność z siłami demokratycznymi na Białorusi lub domagali się zwolnienia więźniów politycznych w tym kraju.
Wiosną 2011 roku Prokurator Generalny Białorusi wydał dekret ograniczający dostęp do popularnych portali informacyjnych Charter97.org i Białoruski Partyzant, powołując się na naruszenie przez nie prawa ”o organizacji imprez masowych na Białorusi”. Dostawcy usług internetowych mieli obowiązek blokowania dostępu do tych stron dla agencji rządowych, instytucji edukacyjnych i kultury. Już na początku 2012 roku na liście ograniczonego dostępu znalazło się około 60 stron internetowych. Obok stron zawierajacych treści pornograficzne, terrorystyczne lub ekstremistyczne, widnieją: charter97.org, belaruspartisan.org, spring96.org (strona organizacji praw człowieka „Wiosna”), prokopovich.net i prokopovi.ch.
BAŻ uważa, że najpoważniejsze przypadki łamania praw niezależnych mediów i dziennikarzy polegały m.in. na ściganiu karnym dziennikarzy, ich masowych zatrzymaniach podczas akcji protestacyjnych w całym 2011 r. oraz wydaniu przez Ministerstwo Informacji wniosków o wstrzymanie wydawania opozycyjnych gazet „Nasza Niwa” i „Narodnaja Wola”.
Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy jest największą w kraju organizacją dziennikarską. W 2004 roku otrzymało nagrodę im. Andrieja Sacharowa przyznawaną przez Parlament Europejski za zaangażowanie w obronę praw człowieka i działania na rzecz demokracji.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!