Stany Zjednoczone wznowią sankcje przeciwko 9 białoruskim przedsiębiorstwom państwowym. Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken uzasadniając decyzję stwierdził, że podmioty te przyczyniają się do represji wobec narodu białoruskiego.
Amerykańska administracja wymienia 9 największych przedsiębiorstw przemysłu naftowego i chemicznego Białorusi, m.in. Bełneftechim, Naftan, Biełszyna, Grodno Azot i Chimwołokno.
Sankcje będą przedłużone od 3 czerwca 2021 r. Decyzję wydał Departament Skarbu USA.
W swoim oświadczeniu Blinken stwierdził, że Departament Stanu USA w pełni popiera decyzję Departamentu Skarbu USA, a krok ten (wznowienie sankcji) jest konsekwencją rażącego lekceważenia przez białoruskie władze praw człowieka i niewypełniania przez Białoruś zobowiązań wynikających z międzynarodowych norm praw człowieka.
Na ograniczoną współpracę gospodarczą z 9 firmami Waszyngton zgodził się warunkowo 2015 roku, ale w obliczu pogorszającej się sytuacji dotyczącej praw człowieka na Białorusi resort zadecydował jednak wznowieniu sankcji.
Oznacza to, że amerykańskie firmy i obywatele nie będą mogli nawiązywać relacji gospodarczych i finansowych z tymi białoruskimi przedsiębiorstwami, a ich majątek i konta w USA zostaną zamrożone. Praktyka pokazuje, że wiele krajów i firm odmawia współpracy z firmami objętymi sankcjami USA.
Wcześniej Departament Stanu USA zapowiedział wznowienie sankcji od 26 kwietnia, jeśli nie wszyscy więźniowie polityczni zostaną zwolnieni.
W październiku 2015 r. Departament Skarbu USA zawiesił sankcje wobec dziewięciu białoruskich firm w związku z „pewnym postępem w dziedzinie demokracji i praw człowieka”, a także w związku z dążeniem tego kraju do niepodległości i suwerenności.
Jednak teraz sytuacja się zmieniła, według Departamentu Stanu USA, „sytuacja w zakresie praw człowieka jest prawdopodobnie najgorsza w historii niepodległej Białorusi”.
„Ze względu na fakt, że na Białorusi przetrzymywanych jest obecnie ponad 300 więźniów politycznych, Departament Stanu nie może rekomendować kolejnej kontynuacji (zawieszenia tych ograniczeń), zwłaszcza w świetle opinii Kongresu zawartej w ustawie o suwerenności i demokracji Białorusi. Obecna kontynuacja [zniesienia ograniczeń] kończy się 26 kwietnia”- podał Departament Stanu w oświadczeniu.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!