W Kijowie całkowite zaskoczenie. Po ukraińskich finansach można się było spodziewać wszystkiego, ale nie tego, że zaczną się szybko poprawiać. Tymczasem z rynku nadeszły w piątek zdumiewające wieści – w ciągu dnia hrywna umocniła się wobec dolara aż o 20%.
O ile jeszcze w środę giełdowy kurs dolara dochodził do 37 hrywien to w piątek wynosił już zaledwie 27 hrywien i tylko w ciągu tego dnia spadł o 4 hrywny.
Zdaniem premiera Arsenija Jaceniuka, informacje te są „dość optymistyczne” i władze będą w stanie ustabilizować kurs hrywny na takim właśnie poziomie. Natomiast już w 2016 r. uda się zdaniem szefa rządu, całkowicie ustabilizować gospodarkę kraju.
Tymczasem według najnowszych danych Narodowego Banku Ukrainy, deficyt bilansu płatniczego był w styczniu br. 2,2 raza niższy rok temu i 2,5 raza niższy niż w grudniu 2014 r. Z kolei napływ kapitału w ramach inwestycji zagranicznych wyniósł w styczniu br. 108 mln USD, w sytuacji kiedy rok temu notowano prawie taki sam odpływ zagranicznego kapitału (110 mln USD).
Natomiast eksport i import w skali roku zmniejszyły się wprawdzie o ok. 1/3, ale spadek eksportu był o 2 punkty proc. niższy niż importu.
W styczniu br. Ukraina spłaciła też kolejną ratę kredytu w wysokości 220 mln USD z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tymczasem kierownictwo MFW potwierdziło swój zamiar udzielenia Ukrainie pomocy w wysokości 17,5 mld USD. Ostateczną decyzję w sprawie programu pomocowego rada dyrektorów MFW ma podjąć 11 marca.
„Planujemy, że duża część tych środków zostanie udostępniona już na samym początku programu, w tym znaczna suma w pierwszej transzy wpłynie natychmiast po jego zatwierdzeniu. Jesteśmy przekonani, że pomoże to szybko ustabilizować sytuację makroekonomiczną Ukrainy” – głosi komunikat Funduszu. Pomoc MFW zostanie przeznaczona przede wszystkim na stabilizację ukraińskiego systemu finansowego.
Udzielenie Ukrainie pomocy w łącznej wysokości 7,5 mld USD zapowiadają także inne organizacje międzynarodowe. Jednocześnie władze w Kijowie zamierzają przeprowadzić rozmowy z wierzycielami, których celem ma być redukcja zagranicznego zadłużenia kraju o kolejne 15 mld USD.
Warunkiem otrzymania pomocy z MFW jest przyjęcie przez parlament ukraiński pakietu rządowych ustaw dotyczących budżetu i uzdrowienia ukraińskiego sektora energetycznego, w tym koncernu Naftogaz. Rada Najwyższa głosować ma nad rządowym pakietem 3 marca.
Kresy24.pl