Wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego między 4 a 19 listopada br. przez Fundację „Inicjatyw Demokratycznych im. Ilka Kuczeriwa i Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, wskazują na wyraźny spadek poparcia dla polityki prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Mimo to wciąż dużym poparciem cieszą się jego działania zmierzające do zakończenia wojny w Donbasie i wznowienia dialogu historycznego z Polską.
36% respondentów uważa, że Ukraina zmierza we właściwym kierunku, nieco więcej – 39% – jest przekonanych, że państwo zmierza w złym kierunku. Przy czym zwolennikami obecnego kursu politycznego są wyborcy partii „Sługa ludu”: 50% wspiera go, a 25% uznaje za niewłaściwy. Największymi krytykami są wyborcy partii „Platforma Opozycyjna – Za życie” i „Europejska Solidarność” – odpowiednio 69% i 74%.
Dodajmy, że tuż po wyborach zaufanie do kierunku polityki państwa było znacznie większe: w sierpniu 50% respondentów popierało go, zaś 23% krytykowało. Z kolei obecne wyniki są wyraźnie lepsze niż przed wyborami. Wówczas tylko 11% Ukraińców uważało, że Ukraina zmierza we właściwym kierunku, a 72% było przekonanych, że kierunek polityki państwa był zły.
Większość respondentów uważa, że dokonało właściwego wyboru w wyborach prezydenckich (69% uważa, że dokonali właściwego wyboru w obu turach, 7% uważa, że wybór był prawidłowy tylko w pierwszej turze, 5% uważa swój wybór za słuszny tylko w drugiej turze, a 7% stwierdziło, że ich wybór był niewłaściwy w obu turach). W grupach poparcia przeważają zwolennicy – Wołodymyra Zełenskiego i Petra Poroszenki.
Respondenci są jeszcze bardziej przekonani, że dokonali właściwego wyboru w wyborach parlamentarnych (82% w porównaniu z 5% tych, którzy uważają swój wybór za niewłaściwy).
Pozytywnie oceniane są pierwsze decyzje prezydenta Zełenskiego i jego administracji. Popiera je 62% obywateli (19% – całkowicie pozytywnie, a 43% w większości pozytywnie). Krytykuje je 24% respondentów, czyli dwa razy więcej niż w sierpniu.
Respondenci są przeważnie pozytywnie nastawieni do pierwszych decyzji i propozycji prezydenta Władimira Żeleńskiego: rozpoczęcia negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie (pozytywnie – 75%, negatywnie – 15%); decyzji o wycofaniu wojsk z linii rozgraniczenia w Donbasie (pozytywnie – 59%, negatywnie – 26%); decyzji o nadanie obywatelstwa cudzoziemcom, którzy bronili integralności terytorialnej Ukrainy (pozytywnie – 61%, negatywnie – 17%); wznowienia dialogu historycznego z Polską (pozytywnie – 63%, negatywnie – 10%); decyzji o legalizacji produkcji bursztynu (pozytywnie – 71%, negatywnie – 13%); całkowitego odnowienia składu Centralnej Komisji Wyborczej (pozytywnie – 49%, negatywnie – 13,5%).
Jednocześnie respondenci krytycznie odnoszą się do jego decyzji o wprowadzenie rynku gruntów rolnych i zniesieniu moratorium na jego sprzedaż (pozytywnie – 24%, negatywnie – 58%), prywatyzacji dużych przedsiębiorstw państwowych (pozytywnie – 22%, negatywnie – 55%) i legalizacji działalności hazardowej (pozytywnie – 38%, negatywnie – 49%).
Respondenci wskazują pięć podstawowych działań, które powinien podjąć/kontynuować prezydent Zełenski i jego administracja: zawieszenie broni w Donbasie – 74%; wzrost wynagrodzeń, emerytur itp. – 51%; obniżka opłat komunalnych – 37%; walka z korupcją – 35%; spadek wpływu oligarchów na politykę – 28%.
Większość obywateli uważa, że wybory prezydenckie w 2019 r. były uczciwe: 53% – całkowicie uczciwe, 30% – z pewnymi naruszeniami, które jednak nie wpłynęły na wynik końcowy. Tylko 5% jest przekonanych, że miały miejsce poważne naruszenia, które wpłynęły na końcowy wynik, a kolejne 2% uważa, że wszystko zostało sfałszowane. Należy pamiętać, że przed kampanią wyborczą, w sierpniu ubiegłego roku, tylko 17% uważało, że wybory będą uczciwe. Ale 40% było przekonanych, że wybory częściowo będą uczciwe, a kolejne 29%, że całkowicie nieuczciwe.
Opr. TB, https://34.ua/
fot. https://fakty.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!