Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację „Inicjatyw Demokratycznych” im. Ilki Kuczeriwa oraz Centrum Razumkowa.
I tak 52% respondentów uważa, że demokracja jest najbardziej pożądanym systemem politycznym dla Ukrainy. Z kolei 20% uważa, że w pewnych okolicznościach reżim autorytarny może być lepszy, a 19% uznało, że nie ma dla nich znaczenia panujący w kraju system polityczny.
Najmniej przywiązani do demokracji są respondenci ze wschodu Ukrainy – 37% woli system demokratyczny, a dla 30% nie ma on znaczenia. 33% obywateli ze wschodniej części kraju byłoby skłonnych przekazać państwu część swoich praw i wolności w zamian za polepszenie swojego dobrobytu (według badań z 2018 r. było to 26% respondentów).
Jednocześnie wzrosła tam liczba osób gotowych znosić pewne trudności materialne przy zachowaniu wolności osobistej i poszanowania wszystkich praw obywatelskich. Opowiedziało się za tym 42% respondentów (w 2018 r. było ich 36%). 25% badanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie (w 2018 r. – 39%).
Badanie przeprowadzono między 6 a 11 grudnia 2019 r. we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem okupowanego Krymu i okupowanych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego. Wywiady przeprowadzono z 2018 respondentami w wieku 18 lat wzwyż. Błąd statystyczny nie przekracza 2,3%. Badanie zostało sfinansowane z projektu MATRA Ambasady Królestwa Niderlandów.
Opr. TB, https://dif.org.ua/
fot. https://112.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!