Na Białorusi rusza projekt wsparcia turystyki, na który Polska przeznaczyła 500 tys. USD. W miniony czwartek w Mińsku w obecności ambasadora RP umowę podpisali przedstawiciele Programu Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju (UNDP) i białoruskie ministerstwo sportu i turystyki, które program będzie realizować.
W uroczystości podpisania programu uczestniczył Ambasador RP w Mińsku Artur Michalski. W ramach projektu „Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości w branży turystycznej na szczeblu lokalnym w Republice Białoruś” powstaną plany wykorzystania potencjału turystycznego, w tym poprzez poprawę infrastruktury dla turystyki i opracowanie nowych produktów turystycznych, czytamy na stronie internetowej ambasady RP w Mińsku.
Beneficjenci projektu zapoznają się z polskimi doświadczeniami w zakresie rozwoju produktów i usług turystycznych oraz będą mieli możliwość nawiązania współpracy międzynarodowej. Planowana jest również kampania promocyjna nowych produktów i usług turystycznych.
Projekt będzie realizowany w rejonach, w których Polska już wcześniej finansowała podobne działania. Są to: Brasław, gdzie utworzyliśmy szkółkę żeglarską, białoruska część Kanału Augustowskiego, w której wspieramy rozwój infrastruktury turystycznej, Komarowo, gdzie pomogliśmy w otworzeniu piekarni oraz Miory, gdzie wsparliśmy rozwój infrastruktury dla turystyki kamperowej. Efektem realizacji działań będzie zwiększony ruch turystyczny w miejscach objętych projektem, a także utworzenie nowych miejsc pracy.
Jak poinformowała polska placówka dyplomatyczna w Mińsku, projekt jest spójny z Narodową Strategią Społeczno-Gospodarczego Rozwoju Białorusi do 2030 r. w zakresie rozwoju lokalnego, zgodny z priorytetami Narodowego Programu „Gościnna Białoruś” dot. Rozwoju Turystyki w Republice Białoruś 2016-2020. oraz komplementarny z projektem „Local Economic Development in Belarus”, realizowanym we współpracy EU i UNDP. Projekt wychodzi również naprzeciw działaniom władz w Mińsku w zakresie ułatwień wizowych dla obcokrajowców.
W ubiegłym roku białoruskie władze wydłużyły do 30 dni możliwość pobytu na terenie RB bez konieczności posiadania wizy. Jest tylko jeden warunek. Na Białoruś udajemy się samolotem – przez międzynarodowe lotnisko w Mińsku.
Dodajmy, że obcokrajowcy mogą skorzystać z pięciodniowego trybu bezwizowego udając się w rejony przygraniczne na podstawie specjalnych przepustek wydawanych przez firmy turystyczne (np. Kanał Augustowski, Puszcza Białowieska)
W 2017 roku dochody z turystyki na Białorusi stanowiły 6 proc. PKB.
Kresy24.pl za msz.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!