30 lat temu, 8 grudnia 1991 r., w rezydencji rządowej Wiskule, położonej kilka kilometrów od polskiej granicy (w obwodzie brzeskim, w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej) podpisano tzw. Porozumienia Białowieskie.
Przywódcy Białorusi, Rosji i Ukrainy Stanisław Szuszkiewicz, Borys Jelcyn i Leonid Krawczuk oficjalnie wypowiedzieli traktat założycielski ZSRR i utworzyli Wspólnotę Niepodległych Państw (WNP).
Na krótko przed 69. rocznicą istnienia, ZSRR oficjalnie przestał istnieć jako „podmiotu prawa międzynarodowego i geopolitycznego”.
„Przede wszystkim do upadku ZSRR doprowadziło to, że było to więzienie narodów. Władze ZSRR wypędziły ze swoich terytoriów dziesięć narodów i wrzuciły je do niezamieszkałych regionów Kazachstanu i Uzbekistanu. Drugim powodem upadku ZSRR było przyjęcie przez wszystkie republiki i niektóre autonomie Deklaracji Suwerenności Państwa. Nie można było nie wesprzeć tych inicjatyw ”- powiedział Stanisław Szuszkiewicz w wywiadzie dla Deutsche Welle, komentując datę rozpadu ZSRR.
Pierwszy przywódca niepodległej Białorusi wspomina, że 30 lat temu, gdy rozpadał się Związek Radziecki, międzynarodowi koryfeusze – Henry Kissinger, George Bush, Francois Mitterrand, czy Margaret Thatcher, która wówczas odeszła od władzy – nazwali ten krok separatyzmem, a współpracownicy Michaiła Gorbaczowa rozpowszechniali w Europie opinię, że w ZSRR jest tylko jeden demokrata – sam Gorbaczow, a reszta chce dostać się na wyższe stanowiska w hierarchii partyjnej.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!