28 państw i organizacji międzynarodowych potwierdziło dotychczas swój udział w szczycie Platformy krymskiej w sprawie zakończenia przez Rosję okupacji Półwyspu Krymskiego. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podczas internetowej konferencji prasowej.
„Obecnie 28 państw i organizacji międzynarodowych potwierdziło swój udział w szczycie Platformy krymskiej. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie międzynarodowe w historii Ukrainy. Nigdy wcześniej tak wiele państw nie zgromadziło się na Ukrainie, aby zorganizować takie wydarzenie na szczeblu prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów i członków rządu” – powiedział.
„Ten wynik już teraz pozwala nam śmiało powiedzieć, że udało nam się stworzyć trzon międzynarodowej koalicji na rzecz wyzwolenia Krymu. Choć trudno sobie wyobrazić, jak silna i systemowa jest opozycja ze strony Rosji. Oni działają w każdej stolicy, w każdym kraju, przekonując państwa do odmowy udziału w Platformie krymskiej, ale prowadzimy swoją pracę, mamy własną siłę, własną siłę prawdy, siłę dyplomacji i już udało nam się stworzyć ten rdzeń koalicji” – powiedział.
Dodał, że w szczycie Platformy krymskiej mają uczestniczyć wszystkie wiodące państwa partnerskie Ukrainy w Europie i Ameryce Północnej.
„Deklaracja krymska jest już prawie uzgodniona. A ten dokument końcowy szczytu ustali fundamentalnie ważne dla Ukrainy postanowienia” – podkreślił.
Powiedział też, że Ukraina jest już „na ostatniej prostej sukcesu Platformy krymskiej”.
„Szczyt będzie początkiem wytrwałej i wieloletniej pracy Platformy krymskiej, mającej na celu ochronę norm i zasad prawa międzynarodowego w interesie zarówno Ukrainy, jak i całej społeczności światowej” – dodał minister.
Podkreślił, że szczyt nie będzie jednorazowym wydarzeniem, ale regularne prace będą prowadzone na wielu płaszczyznach.
„Pracujemy teraz nad opracowaniem długoterminowej koncepcji pracy Platformy w każdym z pięciu priorytetowych obszarów. Po pierwsze: polityka nieuznawania. Po drugie: sankcje. Po trzecie: bezpieczeństwo w regionie Mórz Azowskiego i Czarnego. Po czwarte: ochrona praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego. Po piąte: środowiskowe i gospodarcze konsekwencje rosyjskiej okupacji Krymu” – wyjaśnił.
Jego zdaniem postęp w zakończeniu okupacji Krymu będzie ważnym elementem szerszej polityki społeczności międzynarodowej w celu rozwiązania problemów zamrożonych konfliktów w Europie.
„Krym stał się już dla Rosji walizką bez uchwytu. Platforma krymska zamieni go w ciężar nie do zniesienia” – podkreślił minister.
Opr. TB, https://www.facebook.com/watch/live/?v=911438132773085&ref=watch_permalink
fot. https://twitter.com/MFAestonia/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!