W poniedziałek, 31 lipca mija 26. rocznica tragedii miednickiej, kiedy to OMON-owcy w bestialski sposób zamordowali litewskich funkcjonariuszy pełniących dyżur na posterunku granicznym.
Oprawcy z oddziałów specjalnych OMON-u strzałem w tył głowy pozbawili życia funkcjonariuszy służby granicznej, których uprzednio torturowano. Wydarzenie to miało związek z próbami niedopuszczenia przez Moskwę do odłączenia się Litwy.
Dzień pamięci w 26. rocznicę tragedii rozpoczął się od mszy św. w katedrze wileńskiej, po czym obchody przeniosły się do Miednik w rejonie wileńskim. Pamięć litewskich funkcjonariuszy uczczona zostanie również na stołecznym Cmentarzu Antokolskim. W ramach upamiętnienia pomordowanych w niedzielę odbył się bieg sztafetowy z Miednik do Wilna.
31 lipca 1991 r. na posterunku granicznym w Miednikach przy granicy z Białorusią zamordowano siedmiu litewskich funkcjonariuszy. Zginęli Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius. Ričardas Rabavičius od ran postrzałowych w głowę zmarł w szpitalu 2 sierpnia. Lekarzom udało się uratować jedynie ciężko rannego celnika Tomasa Šernasa.
W sprawie zbrodni miednickiej skazany został były OMON-owiec Konstantin Michajłow (otrzymał dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości), jak również zaocznie – byli OMON-owcy Andriej Łaktionow, Czesław Młynnik i Aleksandr Ryżow.
Tragedia w Miednikach jest jednym z najbardziej krwawych wydarzeń z historii odradzającej się Litwy, obok 13 stycznia 1991 roku, kiedy pod sowieckimi czołgami lub od kul zginęło 14 osób, a kilkaset zostało rannych.
Obecnie w Miednikach obok nowego przejścia granicznego wciąż stoi wagon, w którym mieścił się pierwszy posterunek służb granicznych — miejsce masowej zbrodni. Jest tu ekspozycja muzealna opowiadająca o zbrodni 31 lipca 1991 roku. Druga ekspozycja poświęcona miednickiej tragedii — „Wciąż żywi w naszych sercach” została otwarta w multimedialnym Muzeum Celnym.
W niedzielę, 30 lipca odbył się bieg sztafetowy „Miedniki-Wilno” pamięci pomordowanych litewskich funkcjonariuszy. Wzięło w nim udział około 400 uczestników, w tym – litewscy dyplomaci.
Odbywający się pod koniec lipca bieg po raz pierwszy zorganizowano w 1992 roku w ramach obchodów pierwszej rocznicy tragedii miednickiej. Organizatorem biegu jest Departament Policji i Departament Ceł.
Oprócz tego w niedzielny wieczór w kościele ewangelicko-reformowanym w Wilnie odbył się wieczór pamięci „Stójmy na straży w imię zgody i pokoju”.
Kresy24.pl/Kurier Wileński, Wilnoteka.lt/bns.lt, lrt.lt (HHG)
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!