Każdego roku, 24 sierpnia, Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. Dziś, Ukraińcy potrzebują tego święta jako przypomnienia, że państwo ukraińskie jest wolne i niezależne – tak jak jego obywatele.
To właśnie dziś kiedy najlepsi synowie i córki Ukrainy oddają swoje życie, warto przypomnieć historię i znaczenie tego święta, a także tradycje obchodów, które zostały już ustanowione na Ukrainie.
24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy na cześć przyjęcia Aktu Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR w 1991 roku. Akt ten był dokumentem politycznym i prawnym, który potwierdził nowy status Ukrainy.
Proces uzyskiwania niepodległości przez Ukrainę rozpoczął się w 1990 roku wraz z rozpadem ZSRR. 16 lipca 1990 r. parlament Ukraińskiej SRR przyjął Deklarację suwerenności państwowej Ukrainy, uznając jej niezależność od rządu centralnego w Moskwie.
Kluczowymi czynnikami w ogólnym kontekście historycznym, które przyczyniły się do ogłoszenia przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. były:
- upadek ZSRR i osłabienie władzy centralnej w Moskwie w wyniku reform politycznych Michaiła Gorbaczowa;
- rozwój ruchu narodowego – na Ukrainie wzrosło poparcie dla partii nacjonalistycznych i proreformatorskich promujących ideę niepodległości i suwerenności państwowej;
- referendum w grudniu 1991 r., w którym ponad 90% głosujących poparło niepodległość Ukrainy.
- znaczna część ludności ukraińskiej wyraziła pragnienie posiadania własnego niepodległego państwa, co wzmocniło poparcie dla niepodległości;
Od 1992 r. Dzień Niepodległości Ukrainy jest obchodzony z różnymi wydarzeniami i tradycjami:
- uroczystości i parady: oficjalne uroczystości, parady, przemarsze jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy i jednostek Policji Narodowej Ukrainy;
- podniesienie flagi narodowej: uroczyste podniesienie flagi narodowej Ukrainy odbywa się co roku od 1992 roku na głównych placach i ulicach miast;
- wydarzenia kulturalne: koncerty, fajerwerki, festiwale, występy artystyczne i inne wydarzenia kulturalne, które celebrują bogactwo ukraińskiej kultury i historii.
W pierwszych latach po Deklaracji Niepodległości nie było uroczystych parad, ponieważ przywódcy kraju promowali ideę, że pokojowe państwo nie powinno demonstrować sprzętu wojskowego i broni.
W 2021 roku, w 30. rocznicę uzyskania przez Ukrainę niepodległości, na Placu Niepodległości i Chreszczatyku w Kijowie, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości, odbyła się parada wojskowa na dużą skalę. Kolumny wojskowe, pojazdy i samoloty wojskowe przemaszerowały ulicami miasta. W paradzie wzięły udział psy policyjne i straży granicznej, a punktem kulminacyjnym wydarzenia było przedstawienie teatralne o drodze Ukrainy do niepodległości.
24 sierpnia 2022 r., ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę na pełną skalę, nie odbyły się żadne specjalne uroczystości.
Warto pamiętać, że 24 sierpnia to szczególny dzień w życiu państwa ukraińskiego i każdego Ukraińca.
RTR
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!