We wtorek wieczorem, w przeddzień 230. rocznicy uchwalenia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, fasada Pałacu Prezydenckiego w Warszawie została ozdobiona iluminacją przedstawiającą herby Polski i Litwy – Orła i Pogoń – na czerwonym tle.
19 października rozpoczęła się dwudniowa wizyta Prezydenta RP z Małżonką na Litwie, gdzie odbywają się obchody 230-lecia wzajemnego zaręczenia Polski i Litwy w ramach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
W Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbyła się uroczysta inauguracja XX międzynarodowej konferencji naukowej „Wielkie Księstwo Litewskie w XVIII wieku. Świt wolności ojczyzny – Konstytucja Trzeciego Maja 1791 r. Geneza. Treść. Znaczenie” i wystawy z okazji 230-lecia uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Prezydenci Polski i Litwy – patroni wystawy – wygłosili na początku uroczystości przemówienia.
– Konstytucja 3 Maja określała nie tylko nowy ustrój, ale także aksjologicznie podstawy, na których miała opierać się ta nowoczesna Rzeczpospolita. O wielkości tego aktu stanowiły przełomowe na ówczesny moment dziejów zasady, na których się opierał. (…) Jako przywódcy Polski i Litwy razem uznajemy, że tylko na fundamencie wspólnej historii możemy budować swoją pomyślną przyszłość – mówił Prezydent Andrzej Duda.
Po południu Andrzej Duda i Gitanas Nausėda wzięli udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu RL (Lietuvos Respublikos Seimas) z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
– Dziękuję, że nikomu nie udało się złamać jedności narodów naszego sąsiedztwa. Dziękuję Wam za wsparcie, jakiego wspólnie udzielamy naszym białoruskim braciom – mówił Prezydent RP.
Podczas konferencji prasowej z prezydentem Litwy, Andrzej Duda wskazał;
– Akt Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów był niezwykle ważnym czynnikiem tworzącym ówczesną Rzeczpospolitą i regulującym zasady współistnienia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego w ramach wielkiej, wspaniałej Rzeczypospolitej, którą nasi ówcześni przywódcy – elity naszych państw – chcieli wspólnie dalej tworzyć, a przede wszystkim na tamte czasy wzmocnić, uratować wobec narastających zagrożeń; przede wszystkim narastającego zagrożenia rosyjskiego.
Niestety, nie udało się, ale plan jak na ówczesne czasy był wspaniały, a wspólnota, która istniała w ramach unii polsko-litewskiej, śmiało można mówić – co zresztą podkreślał swego czasu nasz Ojciec Święty Jan Paweł II – była jakby pierwowzorem dzisiejszej Unii Europejskiej, w której nasze państwa także są jako część wielkiej europejskiej wspólnoty, z czego bardzo się cieszymy.
Kresy24.pl za prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!