Składamy hołd ofiarom zbrodniczych ideologii, komunizmu i nazizmu – przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości w niedzielnym komunikacie. 23 sierpnia przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
Podpisany przez Niemcy i Związek Sowiecki układ o nieagresji otworzył drogę do II wojny światowej i jej tragicznych konsekwencji, m.in. mordowania ludzi w obozach koncentracyjnych i gułagach, a potem długich lat „zimnej wojny”, które dla społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej oznaczały dalsze zniewolenie.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność w ramach kampanii społecznej „Pamiętaj. 23 sierpnia” przypomina na swojej stronie i w mediach społecznościowych historie dwóch osób, których życie naznaczyła dramatyczna walka z totalitaryzmami. Bohaterami kampanii są Milada Horákova i Kazimierz Moczarski. Przez pryzmat ich losów zostanie oddany hołd wszystkim, którzy doświadczyli przemocy i prześladowań dokonywanych w imię zbrodniczych idei.
Milada Horákova to czeska polityk i działaczka ruchu oporu, która podczas II wojny światowej była więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Terezinie. W czerwcu 1950 r. została stracona przez powieszenie. Karę śmierci wykonano na podstawie wyroku komunistycznego sądu opartego na sfabrykowanych zarzutach o szpiegostwo. Apele o uniewinnienie kierowane przez Winstona Churchilla i Alberta Einsteina do prezydenta Czechosłowacji Klementa Gottwalda nie przyniosły rezultatu. Zrehabilitowano ją po upadku komunizmu w 1990 r.
Kazimierz Moczarski podczas okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej. W sierpniu 1945 r. został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na 10 lat więzienia. Podczas kolejnego procesu, w 1949 r. sąd skazał go na śmierć. Moczarski opisał 49 rodzajów tortur którym był poddany. Znęcano się nad nim fizycznie i psychicznie, m. in. osadzono go w jednej celi z dowódcą SS Jürgenem Stroopem, który kierował likwidacją getta żydowskiego w Warszawie. Zwierzenia niemieckiego zbrodniarza posłużyły Moczarskiemu do napisania „Rozmów z katem”. Został zwolniony z więzienia i zrehabilitowany w 1956 r.
Ważnym elementem kampanii Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność są również przypinki z czarną wstążką. Można je pobrać w formie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku z fanpage’u ESPS: www.facebook.com/enrs.eu lub korzystając z linku: https://bit.ly/23_August_join_us
oprac. ba na podst. gov.pl/web/sprawiedliwosc
1 komentarz
peter
23 sierpnia 2020 o 16:27Pakt o nieagresji miedzy Hitlerem a Stalinem nic nie otworzyl Kremlotrole zawsze na to odpowiadaja ze Polska tez miala pakt o nieagresji z Niemcami Tajny Aneks do paktu Ribenttrop\Molotow otworzyl droge do rozpoczecia 2Wojny Swiatowej