15 października zainaugurowano obchody 100-lecia Garnizonu Wojska Polskiego w Nowej Wilejce, organizowane przez Wileński Oddział Miejski Związku Polaków na Litwie, Gimnazjum Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz wileński Klub Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka”.
W ramach obchodów poświęcono stelę w językach polskim i litewskim upamiętniającą garnizon w 100. rocznicę jego powstania. Tablicę odsłonił prawnuk wachmistrza 13. Pułku Ułanów Wileńskich Kazimierza Markowskiego, Jakub Markowski-Kierulis.
Msza święta w byłym kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju w Nowej Wilejce, którą celebrował ks. Eduardas Kirstukas, zainaugurowała obchody stulecia Garnizonu Wojska Polskiego, który stacjonował tu w latach 1922–1939. W ramach obchodów odbyła się impreza patriotyczno-sportowa.
– Pięknie, że uroczystość rozpoczyna się mszą świętą. Została odsłonięta stela poświęcona 100-leciu Garnizonu WP w Nowej Wilejce, na terenie koszar. Garnizonowy kościół został zbudowany na terenie koszar. Żołnierze rozpoczęli jego budowę jako świątyni garnizonowej, która miała nosić wezwanie św. Stanisława Kostki. Niestety, wybuch wojny przerwał budowę i kościół nie został ukończony. Były tam magazyny, a świątynia została ukończona w XXI w., obecnie jest pw. Matki Bożej Królowej Pokoju – mówi „Kurierowi Wileńskiemu” Waldemar Szełkowski, komendant Klubu Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka” oraz historyk pracujący w polskim Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego.
Cały artykuł dostępny jest na stronie „Kuriera Wileńskiego”.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!