10 grudnia w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Dzień ten szczególny jest dla Białorusinów, w latach 2020-2021 obywatele tego kraju doświadczyli tak wielu represji i różnych form prześladowania ze strony władz, jakich nie było w historii niepodległej Białorusi. Za naszą wschodnią granicą, 180 km od Warszawy nie obowiązują żadne zasady demokratyczne, ludzie są bici, torturowani i zastraszani, wyrzucani z pracy, relegowani z uczelni, a do więzienia można trafić za „lajka” w sieci. Reżim nie ma litości nawet dla nieletnich czy matek wychowujących małe dzieci.
Podobnie jak w PRL, gdy władze komunistyczne dały przyzwolenie na brutalność aparatu przymusu, tak białoruski aparat bezpieczeństwa dostał od Łukaszenki zielone światło dla stosowania przemocy i korzysta z niego w pełni. Na światło dzienne wychodzą wciąż nowe przypadki dotkliwych pobić, okrutnych tortur, czy gwałtów pałką milicyjną.
Do tej pory za stosowanie przemocy nie odpowiedział żaden milicjant, przeciwnie, w obronie funkcjonariuszy używa się całego aparatu państwowego.
Według danych Centrum Praw Człowieka „Wiasna” w więzieniach jest obecnie 907 więźniów politycznych. Te statystyki nie są pełne, bo nie wszystkie rodziny zgłaszają przypadki prześladowania organizacjom, z obawy przed zemstą władz (szczególnie w mniejszych miejscowościach). Za murami więzienia od wielu miesięcy przebywa siedmiu obrońców praw człowieka „Wiasny”. Białoruski reżim wtrącił ich za kratki tylko dlatego, że pomagali swoim rodakom i otwarcie mówili o bezprawiu, jakiego dopuszczają się władze białoruskie wobec obywateli. Niektórzy zostali już skazani, inni czekają na wyrok. Przypomnijmy ich nazwiska; to Marfa Rabkova, Andriej Czapiuk, Leonid Sudalenko, Tatiana Lasica, Aleś Bialacki, Walentyn Stefanowicz i Uladzimir Labkowicz.
Nie zapominajmy o Polakach uwięzionych w marcu 2021 roku przez reżim w Mińsku – Andżelice Borys i Andrzeju Poczobucie. Zachęcamy do wysyłania do nich kartek na adres;
Działacze „Wiasny”, którzy ukryli się przed prześladowaniami w Polsce oraz Dom Białoruski w Warszawie zapraszają 10 grudnia na wydarzenie „Dzień Praw Człowieka – 73. rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”.
Podczas akcji opowiedzą o sytuacji swoich kolegów, o tym, jak reżim dławi swoich obywateli łamiąc podstawowe prawa człowieka na Białorusi. Zainicjowana zostanie kampania solidarności z więźniami politycznymi.
Adres: Warszawa, Krakowskie Przedmieścia, pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Początek o godzinie 17.00 (czasu lokalnego).
Pokażmy Białorusinom, że polska SOLIDARNOŚĆ to nie tylko pusty slogan! Bądźmy z nimi!
Zachęcamy do wysyłania kartek z życzeniami świątecznymi do Andżeliki i Andrzeja. Oni naprawdę na nie czekają słowa wsparcia i solidarności. Jak adresować koperty;
Andżelika Borys
Борис Анжелика Чеславовна,
ИУ „Тюрьма № 8” МВД РБ;
Республика Беларусь
Andrzej Poczobut
Почобут Андрей Станиславович
ИУ „Тюрьма № 8” МВД РБ;
Республика Беларусь
oprac. ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!