W Starych Wasiliszkach na Grodzieńszczyźnie, na strychu domu, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich muzyków Czesław Niemen, odnaleziono szkolne przybory artysty, – poinformował o tym Włodzimierz Seniuta, dyrektor muzeum artysty.
„Wśród rzeczy znalezionych jest zeszyt do języka rosyjskiego należący do ucznia klasy szóstej Czesława Wydrzyckiego (prawdziwe nazwisko Czesława Niemena – red.) zeszyt do nut, zdjęcia, fragmenty polskich książek, stare fotografie zrobione najprawdopodobniej przez młodego Niemena i gazetę z 1938 roku. Miał bardzo piękny charakter pisma, a pisał bez błędów”- powiedział dyrektor powołanego przez miejscową społeczność klubu – muzeum, działającego od 2011 roku w rodzinnym domu artysty w Starych Wasiliszkach. – Postaramy się w miarę możliwości zabezpieczyć te przedmioty, a to co się uda, na pewno skopiujemy i udostępnimy zwiedzającym– dodał
Rzeczy ukryte były w słomie na strychu starego domu. Przeleżały tam nietknięte kilkadziesiąt lat. Odkrycia dokonano podczas dorocznych obchodów urodzin poety, które gromadzą w Starych Wasiliszkach miejscowych mieszkańców i miłośników muzyka. – Dwie dziewczyny z Mińska weszły na zniszczony strych. Dobrze, że jednocześnie były drobne i odważne, bo ten strych jest naprawdę w złym stanie. Przekopały całą słomę i to, co zgromadziło się na podłodze w ciągu kilkudziesięciu lat – powiedział Seniuta.
W domu, w którym znaleziono jego rzeczy mieszkał do 1958 roku, wówczas jego rodzina repatriowała się do Polski. Zanim wyjechał, ukończył szkołę średnią w Starych Wasiliszkach i miał za sobą rok nauki w Liceum Muzyczno-Pedagogicznym w Grodnie, w którym uczył się grać na fortepianie.
Dom rodzinny Niemena ma już prawie sto lat. Po wyjeździe rodziny Wydrzyckich do Polski w 1958 roku ( ramach ostatniej fali repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich), mieszkała w nim rodzina nauczycielska, a w czasach sowieckich mieścił się tam sklep.
Czesław Niemen, właściwie Juliusz Wydrzycki urodził się 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach w województwie nowogródzkim, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek. Rozgłos przyniosła mu piosenka „Dziwny jest ten świat” , którą zaśpiewał 25 czerwca 1967 na festiwalu w Opolu. Piosenka stała się najbardziej znanym z polskich protest-songów i hymnem młodzieży końca lat sześćdziesiątych.
Kresy24.pl
3 komentarzy
profesor
24 lutego 2017 o 20:15TAM JEST JESZCZE KAMIEŃ TAKI JEDEN, NA KTÓRYM SIEDZIAŁ BOHATER I ławka, na której się całował
ltp
25 lutego 2017 o 15:19Th taki „mondry” po ojcu, czy o matce?
Laslo
25 lutego 2017 o 15:52dlaczego piszecie „repatriowała” ??? nie znacie znaczenia tego słowa??? z kresów to albo ludzie byli zmuszeni wyjechać albo byli wysiedlani.