Oskarżona przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze o zbrodnie wojenne rosyjska Rzecznik Praw Dziecka Marija Lwowa-Biełowa przyznała, że reedukowała ukraińskiego chłopca uprowadzonego w Mariupolu i stopniowo zrobiła go Rosjaninem.
„Sytuację naszej rodziny znacznie skomplikował Filip, który przyjechał z Mariupola. Dlatego, że przyjechał w bardzo ciężkim stanie; po tych wszystkich ostrzałach cierpiał na zespół stresu pourazowego” – powiedziała w wywiadzie dla rosyjskich propagandzistów.
Według niej chłopiec początkowo miał „specyficzny” stosunek do Rosji. „To ta sama negatywna postawa, która przez długi czas pielęgnowano u dzieci w szkołach w Mariupolu” – stwierdziła, dodając, że chłopiec stale wpadał w histerię.
Lwowa-Biełowa wspomniała, że chłopiec „odwiedzał proukraińskie strony internetowe i czytał całą proukraińską propagandę”. Dodała, że oświadczył, iż nie chce mieszkać w Rosji, ponieważ kocha Ukrainę i śpiewa piosenki po ukraińsku.
„Stopniowo jednak zaczęła się zmiana świadomości w kierunku rzeczywistości. To znaczy, ta propaganda stopniowo zanikała. A teraz nie chce wracać na Ukrainę. Teraz przyjeżdża do Mariupola raz na rok lub pół roku i mówi: »Nie, nie, chcę do domu«” – powiedziała.
Przypomnijmy, że Lwowa-Biełowa adoptowała dziecko nielegalnie uprowadzone z Ukrainy. Poinformowała o tym podczas konferencji prasowej 26 października 2022 roku. „Swojego syna zobaczyłam, gdy ewakuowano grupę 31 dzieci z Mariupola” – powiedziała.
Tożsamość dziecka z Mariupola, które zostało adoptowane przez rosyjską rzeczniczkę praw dziecka po porwaniu, została później ustalona. Dziennikarze projektu „Schematy” poinformowali, że 17-letni Filip Hołownia mieszkał przy ulicy Zielińskiego 30 w dzielnicy nadmorskiej Mariupola. Matka Filipa zmarła w 2017 roku, gdy miał 11 lat. Od tego czasu pozostaje pod opieką swoich opiekunów – byłego męża matki, Siergieja Hołowni, i jego żony, Iriny Kałatałowej.
17 marca 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania dwojga obywateli Rosji: Putina i Lwowej-Biełowej, zaklasyfikowanych jako zbrodniarze wojenni, odpowiedzialni za deportacje ukraińskich dzieci.
Opr. TB, UNIAN
1 komentarz
LT
21 października 2025 o 18:34Mam nadzieje,ze Bog ja kiedys osadzi.