Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił prezydenta USA Donalda Trumpa do odwiedzenia Ukrainy przed wdrożeniem jego planu pokojowego, aby mógł „zrozumieć, co się tu dzieje”. Powiedział to w wywiadzie dla stacji „CBS News”.
„Szanujemy wasze stanowisko. Ale proszę, zanim podejmiecie jakiekolwiek decyzje, zaczniecie planować negocjacje, przyjedźcie i spojrzycie na ludzi, cywilów, żołnierzy, szpitale, świątynie, dzieci, zniszczone lub zabite” – powiedział w zaproszeniu skierowanym do amerykańskiego przywódcy.
Podkreślił, że po wizycie na Ukrainie Trump będzie musiał zdać sobie sprawę, jakim człowiekiem jest Putin i z kim chce zawrzeć umowę.
„Nie pan przyjedzie, zobaczy, a potem ruszymy naprzód z planem zakończenia wojny. Zrozumie pan, z kim zawiera układ. Zrozumie pan, co zrobił Putin” – zauważył Zełenski.
Mówiąc o rosyjskich atakach rakietowych, prezydent zauważył, że jasno pokazują one, że „nie możemy ufać Rosji, nie możemy ufać negocjacjom z Rosją”.
„Nasz naród płaci najwyższą możliwą cenę. Nie ma wyższej ceny. Oddaliśmy wszystkie nasze pieniądze – wszystko, co mamy finansowo. Ale co najważniejsze, oddaliśmy (życia) naszych ludzi” – podkreślił prezydent.
Dodał, że prezydent Trump powinien stanąć po stronie Ukrainy i uważa, że to niesłuszne, że Ameryka chce zachować neutralność. Jednocześnie zauważył, że niestety w Stanach Zjednoczonych przeważają rosyjskie narracje
„Jak można być świadkiem naszych strat i cierpień, rozumieć, co robią Rosjanie, a jednocześnie wierzyć, że nie są agresorami, że nie rozpoczęli tej wojny? To świadczy o ogromnym wpływie polityki informacyjnej Rosji na Amerykę, na amerykańską politykę i amerykańskich polityków” – wyjaśnił.
Przypomnijmy, niedawno Trump skrytykował Rosję za opóźnianie rozmów pokojowych w sprawie zawieszenia broni i zakończenia wojny z Ukrainą. W związku ze spotkaniem swojego przedstawiciela Steve Witkoffa z Putinem wezwał Moskwę do „działania”.
Trump rozmawiał też ze swoimi podwładnymi o oddaniu terytoriów Ukrainy Rosji w celu szybkiego zawarcia pokoju. Media zauważyły, że Witkoff rzekomo przekazał Trumpowi wiadomość, że najszybszym sposobem zakończenia wojny na Ukrainie jest spełnienie żądania Rosji dotyczącego „przejęcia na własność” czterech ukraińskich obwodów, które Rosja formalnie zaanektowała w 2022 r.
Opr. TB, cbsnews.com
1 komentarz
Międzymorze
14 kwietnia 2025 o 19:25Trampek strzeli focha za tę wypowiedź w jego stronę i znowu zacznie bredzić, że prezydent Zełenski jest dyktatorem z 4% poparcia, który nie ma kart i gra III w.ś.