Dzisiaj armia rosyjska przeprowadziła kolejny atak dronów i rakiet na dwa porty w obwodzie odeskim. Poinformował o tym Ołeksij Kułeba, wicepremier ds. odbudowy i minister rozwoju społeczności i terytoriów Ukrainy.
„Niestety, jedna osoba zginęła. Składamy kondolencje rodzinie i bliskim. Co najmniej pięć osób zostało rannych – otrzymują oni wszelką niezbędną opiekę medyczną” – oświadczył urzędnik.
Według niego w wyniku ataku zostały uszkodzone infrastruktura portowa, budynki administracyjne i zbiorniki z ropą. Wszystkie służby pracują na miejscu, zachowując środki bezpieczeństwa, a prace porządkowe są kontynuowane. Porty nadal działają.
„To kolejny atak państwa terrorystycznego na infrastrukturę portową, która jest niezbędna dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Rosja celowo próbuje osłabić gospodarkę i zniszczyć logistykę morską” – podkreślił.
Państwowe przedsiębiorstwo „Administracja Portów Morskich Ukrainy” wyjaśniło, że wróg zaatakował port morski w Czarnomorsku, gdzie zapaliły się zbiorniki z ropą, raniąc dwie osoby. Rosjanie przeprowadzili również atak rakietowy na port Piwdenny, uszkadzając budynek administracyjny i infrastrukturę. W ataku zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.
Według Ołeha Kipera, przewodniczącego Odeskiej Administracji Wojskowej Operacji Specjalnych, Rosjanie przeprowadzili dziś po południu połączony atak rakietowy i dronowy na infrastrukturę portu. Oprócz infrastruktury portowej, kontenerów i budynku administracyjnego, uszkodzone zostały również transporty towarowe.
Wieczorem Kiper wyjaśnił, że liczba ofiar w wyniku zmasowanego ataku wzrosła do ośmiu. Wszyscy ranni otrzymują niezbędną pomoc medyczną, a odpowiednie służby pracują na miejscu.
W ciągu ostatnich kilku tygodni rosyjskie wojska okupacyjne przeprowadziły serię ataków na Odessę i obwód odeski, w tym na obiekty energetyczne i porty. 30 grudnia ub. r. rosyjski atak uszkodził dwa statki. Według ukraińskiej marynarki wojennej były to „Emmakris III” i „Captain Karam”. Ten ostatni zawinął do portu w celu załadunku pszenicy.
W wyniku wcześniejszych ataków na port Piwdenny uszkodzone zostały zbiorniki z olejem roślinnym, powodując wyciek ton oleju do Morza Czarnego. W rezultacie zginęły setki ptaków. W zoo w Odessie utworzono dla nich stację ratunkową.
Opr. TB, t.me/OleksiiKuleba, t.me/ampu_uspa, t.me/odeskaODA











Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!