W ramach dwustronnych  konsultacji z wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi Olegiem Krawczenką  wiceszef polskiego MSZ omówił szerokie spektrum zagadnień dotyczących relacji polsko-białoruskich, w tym rozwój dialogu politycznego i możliwości ożywienia współpracy gospodarczej, jak również sytuację mniejszości polskiej oraz kwestię nauczania języka polskiego na Białorusi. Rozmówcy poruszyli także tematykę swobód obywatelskich oraz dalszej współpracy Białorusi z Polską i instytucjami euroatlantyckimi.

Wiceminister Przydacz z przedstawicielami białoruskiej opozycji. Fot:minsk.msz.gov.pl

Z kolei z przedstawicielami UNDP oraz UNICEF na Białorusi podsekretarz stanu w polskim MSZ omówił projekty rozwojowe realizowane przy wsparciu Polski. Odwiedził też Dziecięce Centrum Onkologiczne w Borowlianach, wspierane przez MSZ.

Wizyta była także okazją do spotkania z abp Tadeuszem Kondrusiewiczem, przedstawicielami polskiej mniejszości, a także białoruskim środowiskami niezależnymi.

Delegacja odwiedziła ponadto polskie cmentarze wojskowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej, w tym nekropolię w Nowym Świerżniu, gdzie w tym roku rozpoczną się prace restauracyjne ze środków MKiDN i dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Białorusi.

Wiceminister Marcin Przydacz wziął także wczoraj udział w jubileuszowym koncercie muzyki Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim w Mińsku, współorganizowanym przez Instytut Polski, Instytut Adama Mickiewicza i warszawski Teatr Wielki. Stanisław Moniuszko, ojciec polskiej opery narodowej urodził się 200 lat temu właśnie na mińszczyźnie.

msz.gov.pl