Tej hańby żadna wojna z Rosją nie usprawiedliwia! Ukraiński parlament uczcił minutą ciszy kata Polaków

6 marca 2015

Rada_Najwyzsza_Ukrainy

Ukrainy uczciła minutą ciszy jednego z największych ludobójców czasów II wojny, kata Polaków Romana Szuchewycza. Poinformowała o tym ukraińska stacja Espreso TV. Polskie media mainstreamowe nawet nie zająknęły się na ten temat.

– na wniosek Ihora Mosijczuka, deputowanego z Partii Radykalnej Oleha Liaszki – oddał w czwartek cześć Romanowi Szuchewyczowi w 65 rocznicę jego śmierci.


„Rada Najwyższa po raz pierwszy w swojej historii uczciła pamięć dowódcy UPA Romana Szuchewycza, który zginął 65 lat temu” – potwierdził na Twitterze minister kultury Ukrainy Wiaczesław Kirilenko.

O zbrodniach Szuchewycza – kata Polaków, Żydów i innych narodów – historycy napisali już tyle, że tylko w kilku zdaniach przypomnimy „dokonania” tego „bohatera Ukrainy”. Dwukrotny kawaler hitlerowskiego Krzyża Żelaznego uważał Polaków za największych wrogów Ukrainy.


To on zaakceptował rozkaz ludobójstwa na ludności polskiej na Wołyniu w latach 1943-44. Potem jako Główny Komendant UPA kierował ludobójstwem na Polakach w Małopolsce Wschodniej.

„Dawać polskiej ludności polecenie wyprowadzenia się w ciągu kilku dni na rdzenne polskie ziemie. Jeśli tego nie wykonają, wtedy wysyłać bojówki, które mężczyzn będą likwidować, a chaty i majątek palić” – to jego rozkaz z maja 1944 r.

Łącznie ma więc na sumieniu co najmniej 120 tys. zamordowanych Polaków, w większości kobiet i dzieci zgładzonych często w strasznych mękach, ze szczególnym okrucieństwem i nieludzkim sadyzmem. W lipcu 1944 r. uzasadnił „likwidację” ludności polskiej jej rzekomą współpracą z Niemcami.

Szuchewycz miał również na rękach krew innych nacji – jeszcze jako członek niemieckiego batalionu Nachtigall i 201 batalionu Schutzmannschaft – brał udział w zbrodniach na ludności żydowskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Zginęło w nich kilka tysięcy ludzi, których m.in. palono żywcem.

Niestety, polskie media głównego nurtu ani słowem nie wspomniały o czwartkowym haniebnym wydarzeniu w ukraińskim parlamencie. Tymczasem to przecież nie jedyny to w ostatnim czasie przykład gloryfikowania przez państwo ukraińskie ludobójstwa. Z dnia na dzień takich faktów jest coraz więcej.

11 lutego br. szef ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Grojsman wydał postanowienie, aby na szczeblu państwowym obchodzić 120 rocznicę urodzin Petra Diaczenki, który we wrześniu 1944 r. ze sformowanym przez siebie Ukraińskim Legionem Samoobrony pomagał Niemcom w brutalnej pacyfikacji Powstania Warszawskiego na Czerniakowie. Wcześniej dokonał krwawych rzezi polskich wsi.

O tym, że w obecnej wojnie z Rosją w ramach ukraińskiego batalionu ochotniczego Ajdar walczy oddział im. Oskara Dirlewangera informował Tomasz Maciejczuk, wolontariusz Fundacji Otwarty Dialog, znany przecież ze swoich sympatii proukraińskich. „Na widok samochodów z symboliką Waffen SS stojących przy bramie TEC w Szczastiu robi mi się niedobrze” – przyznał.

Przypomnijmy: to niemiecki zbrodniarz wojenny, SS-man znany z sadyzmu, odpowiedzialny za zbrodnie w Polsce, na Białorusi i Słowacji. Miał na sumieniu co najmniej 60 tys. zamordowanych cywilów, z których wielu spalono żywcem. „Kim mogą być ludzie biorący sobie Dirlewangera za patrona i wzór do naśladowania?” – zastanawia się Maciejczuk.

Pisaliśmy już o ustanowieniu przez prezydenta Petro Poroszenkę oficjalnego święta narodowego w dniu utworzenia UPA, a także o wprowadzaniu kultu tej ludobójczej organizacji do ukraińskich szkół oraz do podręczników szkolnych.

Wszystkich wypowiedzi ukraińskich polityków – Petro Poroszenki, Witalija Kliczki, Oleksandra Turczynowa, Julii Tymoszenko, Arsenija Jaceniuka i wielu innych, sławiących UPA, nie jesteśmy już nawet w stanie policzyć, choć polskie media głównego nurtu starają się na ogół o nich nie informować.

Fakty potwierdzają więc smutną prawdę: zdecydowana większość ukraińskich elit rządzących dla budowania tożsamości swojego kraju wybrała najgorszą z możliwych dróg – zanegowanie prawdy historycznej i gloryfikację ludobójców. W ten sposób od „historycznego pojednania” z Polską władze ukraińskie oddalają się, niestety, w tempie kosmicznej rakiety.

Większość polskich polityków i mediów – w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę – nadal stara się tego nie zauważać, kierując się zasadą „mniejszego zła” i naiwnie licząc na to, że „potem, po wojnie wszystko sobie z Ukraińcami wyjaśnimy”. Na razie nic jednak nie wskazuje, aby strona ukraińska miała na takie „wyjaśnienia” najmniejszą choćby chęć i należy wątpić, czy po wojnie ta chęć się nagle pojawi.

Natomiast na dłuższą metę nad wzbierającą falą banderyzmu na Ukrainie nie da się już w Polsce przejść do porządku dziennego, udając, że nic się nie dzieje. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że polskim politykom nie strzeli po raz kolejny do głowy, aby „w imię przyjaźni” na ołtarzu bieżącej polityki ostatecznie złożyć prawdę historyczną i pamięć o krzywdzie i cierpieniu tysięcy Polaków.

Kresy24.pl / Espreso TV, Kresy.pl, FB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

100 odpowiedzi Tej hańby żadna wojna z Rosją nie usprawiedliwia! Ukraiński parlament uczcił minutą ciszy kata Polaków

 1. Kopiko Odpowiedz

  6 marca 2015 w 20:04

  Nie mm zamiaru bronić Suchewycza, ale śmieszy mnie troszkę przyznać muszę ta polska histeria na punkcie upamiętniania przez Ukraińców swojej historii. Kogo oni mają upamiętniać? Naszych bohaterów narodowych – żebyśmy czuli się zadowoleni? Łatwo ocenić rzecz polonocentrycznie, zapominając, że ci, którzy z naszego punktu widzenia są zbrodniarzami, dla nich byli mężami stanu walczącymi o niepodległość kraju. UPA, to przecież epizod Wołynia , ale przede wszystkim walka z sowietami do lat 60. XX w., czyli jest to dla nich taka organizacja, jak dla nas WiN, czy Żołnierze Wyklęci. Trudno też obwiniać Ukraińców za sojusz z III Rzeszą, w której, podobnie zresztą jak inne wschodnie nacje, upatrywali wyzwoliciela spod jarzma ZSRR. Przypomnę zresztą, że u nas ostatnio podnoszą się głosy, jakoby my również powinniśmy związać się takim sojuszem. Dlatego apeluję o więcej zrozumienia.

  • zbych Odpowiedz

   6 marca 2015 w 20:32

   Weź coś na uspokojenie i przeczytaj to, co napisałeś. Tylko powoli i dokładnie, i dla własnego dobra nie pisz już nic więcej.

   • jk69

    9 marca 2015 w 19:49

    Popieram Cię kolego

   • lol

    9 kwietnia 2015 w 19:47

    I ja popieram. Pewno kolejny leming wychowany na Polityce Tuska i tego od zgody co buduje. Ukrainiec pluje nam w twarz, a te bałwan,y PO udają, że deszcz pada…. WSTYD

  • Kaz Odpowiedz

   6 marca 2015 w 21:10

   Kopiko, nie zgadzam się z tobą wcale. Nasz naród był nie raz niewolony, ale nigdy nie posunął się do tego, żeby mordować kobiety, starców i dzieci jakiegokolwiek pochodzenia, narodu. Takie czyny są podłe, bestialskie, nieludzkie i nie podlegają żadnym tłumaczeniom ! Bardzo popierałem naród Ukrainy w ich walce z Kacapem, ale jeśli tak zamierzają budować swoją tożsamość narodową, na takich właśnie wzorcach, to my, Polacy nie powinniśmy im w tym w żaden sposób pomagać. Jeśli tak bliski im jest nazizm i bandytyzm, niech wyrzynają się nawzajem z drugimi bandytami jakimi są Ruscy. Nam nic do tego. Im więcej się ta swołocz wymorduje ,tym bezpiecznie dla naszego bytu narodowego i naszej wolności.

   • Piotrek

    8 marca 2015 w 23:27

    KAZ uważasz się za inteligenta, to wiesz dobrze że Kacap tak mówią na Prawosławnych, a powiedz mi gdzie jest napisane ze tam sami Prawosławni separatyści walczą z Ukrainą. Rosja to nie Prawosławie, poczytaj książek trochę. Wyrazy współczucia tobie w takim podejściu do sprawy.

   • ali

    27 lutego 2016 w 11:50

    BRAWO! Kaz

  • Boruta Odpowiedz

   6 marca 2015 w 21:11

   Kopiko!!! Jaki polonocentryzm?! Jesteś człowiekiem? Tu chodzi o bestialskie wymordowanie 130 tys. bezbronnych ludzi kobiet i dzieci, to nie jest sprawa polonecentryzmu lecz centrum humanizmu i podstawowych wartości moralnych. Zbrodnie UPA to główny przejaw jej działalności, a ilu czerwonoarmistów utłukli?! Jak to się ma do morza niewinnej krwi? Lata 60-te? Trzy osoby? W Polsce mieliśmy lalka do 1963 i on kobiet i dzieci jakoś dziwnie nie musiał mordować.

  • Kopiko Odpowiedz

   6 marca 2015 w 22:48

   To może inaczej. W Zaleszczanach „Bury” w 1946 r. zabił 16 osób podejrzanych przez najprawdopodobniej pomyłkę o współprace z NKWD. W innych białoruskich wsiach jeszcze – za IPN podaję – 90 innych osób. Dla nas będzie to element walki o niepodległość, dla Białorusinów, narodu wciąż w dużej mierze czującego miętę do poprzedniego ustroju, polski mord na białoruskich chłopach. I teraz kiedy my każdego 1. marca obchodzimy dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych, oni mogą krzyczeć, że upamiętniamy zbrodniarzy. A przecież zbrodniarzami żadnymi nie byli, a Bury stanowił „eksces”, margines całej działalności tego patriotycznego ruchu. Teraz spróbujcie to odnieść do Ukraińców i UPA. Ja nie twierdzę, że trzeba Wołyń zamieść pod dywan, ja twierdzę, że należy motywy kierujące Ukraińcami zrozumieć, a nie potępiać ich w czambuł, bo nie pasują do polskiego punktu widzenia.

   • Marcin

    7 marca 2015 w 14:10

    Z „Burym” sam przeczysz sobie – sam napisałeś, że osoby, które zginęły z jego rozkazu zostały rozstrzelane przez pomyłkę, natomiast akcja UPA to zaplanowane ludobójstwo mające na celu fizyczne usunięcie określonych grup narodowych, którego ofiarą padło ok. 120 tys. Polaków plus ofiary innych narodowości. Twoim sposobem myślenia należałoby stwierdzić, że Rosjanie mogą czcić Stalina, bo mordując Polaków kierował się rosyjską racją stanu. Analogicznie Niemcy powinni gloryfikować Hitlera.

   • slawomir

    24 marca 2015 w 10:24

    Gapo!!! Jaki polski punkt widzenia??Chodzi o ponad 100tys. wymordowanych najczęściej w wyjatkowo bestialski sposób.Albo jesteś gapa albo udajesz.

   • jaro

    25 lutego 2016 w 01:42

    kpiko kopiko czy jakoś tam, powinienes mieć zakaz wypowiedzi bo swoją głupota wprowadzasz ludzi w błąd. Jesteś inteligentny, ale inaczej. Wiesz ilu podczas wojny zginęło cywilów od kul, co Ty bredzisz… Każde życie jest waże, ale wojna to nie plac zabaw, wiemy że rodzice Ci pod nosek wszystko pchali, ale jak nie umiesz się wczuć w klimat panujący na wojnie to zajmnnij się czymś co nie wymaga logocznego myślenia. Chodzi chłopcu mały o cel…. kto czym się kierował, wiesz mądralo ilu dobrych polskich szpiegów zginęło przez pomyłkę z polskich rąk. Napewno byli opłakiwani, ale w takim czasie w jakim oni żyli trzeba było się z tym liczyć, kto wie czy nie do dziś… więc schowaj się bo widziz na forum że ludzi mądrych nie brakuje i przestań wypisywać prowokacyjne bzdury, które i tak nie wywrą jakiegoś wpływu tylko jeszcze bardziej zachęcą do stawiania oporu takim kom. jak twój.

  • za.kazdy.kamien.twoj Odpowiedz

   6 marca 2015 w 22:56

   Ja nie wierze w to co widze poprostu! Jestem Polka od okolen mam korzenie ze wschodu moja babcia opowiedziala mi o upa bo to widziala a nie jak my mlodzi zna z poprawnie pisanych podrecznikow! W moim miescie jest teraz ukrainska szkola,mieszkancy i nawet ulice nam przemienowali na tarasa szewczenki! To jest srodek Polski do cholery jasnej! Razi mnie brak swiadomosci historyczneji takie glupie az przykre pisanie.. k… to jest Polska jestesmy Polakami wiemy czym jest nasz honor! Nie mozemy sobie pozwalac woalowac historii i nie mozna bratac sie z wrogiem! Nie obchodza mnie ich motywy jestem Polka jak moi przodkowie i to co Polskie,bliskie sercu, jest dla mnie najwazniejsze! Zaraz sie okaze, ze hitler to ofiara zaklamanej historii, chlopie w szafie dorastales? Nie ucz sie hstorii z filmow fabularnych tylko z aktualnych leksykonow,pamietnikow odwaznych osob ktore dziela sie doswiadczeniami ku przestrosze i z bezposredniego przekazu ludzi ktorzy wiedza co przezyli i zadna propaganda niemiec rosji czy ukrainy i zydow tego nie przeklamie!

  • Marcin Odpowiedz

   6 marca 2015 w 23:30

   Jeżeli uważasz, że zbrodniarze z UPA to jedyni „bohaterowie”, których mogą czcić Ukraińcy to znaczy, że masz ogromną pogardę dla tego wspaniałego narodu. Ukraińcy mają prawdziwych bohaterów – tych wszystkich sprawiedliwych Ukraińców, którzy ratując swoich polskich sąsiadów narażali własne życie, a często je tracili. To im należy się cisza, uczczenie pamięci, upamiętnienie pomnikami ich bohaterstwa. Ukraina nie ma większych bohaterów, od tych, którzy 70 lat temu kierowani chrześcijańskim miłosierdziem, humanizmem i człowieczeństwa powiedzieli złu nie.

  • b. Odpowiedz

   7 marca 2015 w 08:11

   Punkt patrzenia, zależy od punktu siedzenia. Może mają innych bohaterów, ale ich świadomość narodowa powstała dzięki takim ludziom jak Szuchewycz. Właściwie nasza świadomość narodowa też bierze się z czasów pierwszej i drugiej wielkiej wojny i czasów komunistycznych.

   • Marcin

    7 marca 2015 w 17:56

    A wielu Niemców uwierzyło w swoją wyjątkowość w czasie rządów Hitlera – czy w tym wypadku punkt widzenia zależy od punktu siedzenia? Jeżeli współcześni Ukraińcy budują swoją narodową tożsamość w oparciu o kult zbrodniarzy, którzy odpowiadają za okrutne zbrodnie popełnione nie tylko na Polakach, Ormianach, Żydach, Czechach i Rosjanach, ale także na własnym narodzie to należałoby się zastanowić, czy ten naród jest rzeczywiście narodem europejskim? Skoro marzą o wejściu do UE i wyrwaniu się z rosyjskiego kołchozu to mniemam, że uważają się za Europejczyków, a Europejczycy nie budują swojej tożsamości na praktykach ludobójczych. Jeśli robi to Ukraina to bliżej jej do Korei Północnej niż Unii Europejskiej. Uznawanie Szuchewycza za bohatera to tak jakby w Polsce za bohatera narodowego uznać Bolesława Bieruta.

   • szarikwwa

    10 marca 2015 w 06:02

    a o Insurekcji Kościuszkowskiej słyszałeś? Powstaniu Listopadowym, Styczniowym…? Jesteś idiotą czy prowokatorem?

   • slawomir

    24 marca 2015 w 10:28

    Ręce opadają.Kto Cię uczył historii??

  • jacek Odpowiedz

   7 marca 2015 w 19:37

   jeśli czczą seryjnych morderców jaką jest gwarancja że nie będą ich naśladować

  • slawomir Odpowiedz

   24 marca 2015 w 10:20

   Co ty kolego za przeproszeniem chrzanisz?To byli zbrodniarze z krwi i kości.Są na to niepodważalne dowody.Co to znaczy obwiniać? To są przecież fakty, tak było .Trudno obwiniać niemców za SS i obozy zagłady?Jeżeli ukraincy będą nadal gloryfikować bestie i przedstawiać je jako bohaterów ta ziemia zawsze będzie przekleta.

  • kkk Odpowiedz

   31 marca 2015 w 19:55

   mordercy to mordercy.Nie żyjemy przecież li tylko dla historii, a kreacja kolektywnych mitów nie wspiera rozsądnemu budowaniu kraju wolnych ludzi.

  • lew Odpowiedz

   24 lutego 2016 w 09:20

   Kopiko zapomniałeś o proszkach , ktore na receptę przepisał ci lekarz psychiatra.

  • jpt Odpowiedz

   26 lutego 2016 w 13:26

   wystarczy ze powspominaja znamienite rody magnackie a nie te bandy łobuzów ktore wyrosly po upadku rodów magnatów z ich ziem

 2. macko Odpowiedz

  6 marca 2015 w 20:08

  Nie ładnie. Jak ukraińcy oczekują pomocy, to powinni respektować naszą stronę i PRZYNAJMNIEJ udawać, że potępiają „dokonania” ludzi pokroju tego Szuchewycza. Jak narazie to sami nas do siebie zniechęcają. Głupota, szczególnie w ich sytuacji.

 3. Dajaman Odpowiedz

  6 marca 2015 w 20:34

  Dopóki czczą morderców, nie powinniśmy im pomóc w żadnym wypadku. Nasz rząd jest żałosny i bez honoru.

  • Kaz Odpowiedz

   6 marca 2015 w 21:04

   Dokładnie tak.

  • Gena Odpowiedz

   6 marca 2015 w 23:04

   Put-in na to loczit…

   • Igor Sobotnicki

    7 marca 2015 w 15:18

    Wtedy bedzie lepiej na zlosc Putinowi szanowac mordercow w najwyzszej radzie tym samym pomogac im budowac banderowskie panstwo na Ukrainie.Nie prawdaz,Gena?

 4. https://www.facebook.com/racjonalnapolska Odpowiedz

  6 marca 2015 w 20:41

  Rozumiem, że jest wojna hybrydowa z Rosją, że cześć terytorium Ukrainy jest okupowana, że mają swoje troski oraz problemy, itp. itd., ale nie potrafię zrozumieć fascynacji tamtejszych polityków postaciami historycznymi o więcej niż wątpliwej reputacji (delikatnie rzecz ujmując…). Nie ma żadnego wytłumaczenia dla takiego postępowania. Wspierać Ukrainę OK ale nie za wszelką cenę a przy okazji powinniśmy zgłaszać im pretensje odnośnie spraw, które nam niezbyt odpowiadają. Na pewno nie wolno udawać, że problemu nie ma ani tym bardziej ignorować tego typu szkodliwych zjawisk, występujących u naszego wschodniego sąsiada…

  • Kaz Odpowiedz

   6 marca 2015 w 20:56

   Zgadzam się z Tobą w 100%.

  • b. Odpowiedz

   7 marca 2015 w 08:07

   Cóż. U nas ludzie fascynują się żołnierzami wyklętymi i mamy dla nich specjalny dzień. Szczególnie, że nie wszyscy z nich zasłużyli sobie na to i część była zwykłymi zbrodniarzami i bandytami.

   Można powiedzieć, że jest to podobna sytuacja. Kwestia punktu patrzenia. Dla nich Szuchewycz był bohaterem. Dla nas zbrodniarzem.

   • slawomir

    24 marca 2015 w 10:30

    Dla nich również będzie jeśli poznają prawdę o nim.

   • https://www.facebook.com/racjonalnapolska

    31 marca 2015 w 21:26

    Ilu niewinnych ludzi zabili Żołnierze Wyklęci? Jakimi zabijali metodami? Czy wiesz co to jest skala i czy potrafisz zestawić w tym kontekście działalność UON/UPA z działalnością Żołnierzy Wyklętych? Wśród Wyklętych czyny niegodne stanowiły margines, wśród UON/UPA stanowiły powszechną normę a to jest duża różnica, nieprawdaż?

 5. to wygląda mniej więcej tak Odpowiedz

  6 marca 2015 w 20:58

  Przecież Ukraińcy nie gloryfikują takich postaci jak Szuchewycz, czy Bandera oraz organizacji jak UPA i OUN za mordowanie Polaków, a za walkę przeciwko komunizmowi i za walkę o Ukrainę. Oni sami uważają, że te osoby i organizacje nie mają nic wspólnego z eksterminacją Polaków. Poza tym to tak jak my mamy Czarnieckiego w hymnie(a on Ukraińcom na pewno by się dobrze nie kojarzył) za walkę ze Szwedami, którzy na ans napadli, a nie za mordowanie ludności cywilnej podczas powstania kozackiego. Poza tym pisanie na polskich forach i portalach, jak to Ukraińcy źle robią, ze czczą takie osoby nic nie da. To rząd polski powinien porozmawiać na ten temat z rządem ukraińskim.

  • Mohort Odpowiedz

   8 marca 2015 w 20:43

   UPA nigdy nie walczyło z ZSRR -sowieci dokładnie spenetrowali to ścierwo i w odpowiednim czasie dla siebie ich zlikwidowali łącznie z banderą . Od 1930 roku mieli umieszczonych agentów w ich kierownictwie.

   • to wygląda mniej więcej tak

    8 marca 2015 w 23:48

    A wspólna akcja WiN i UPA również nie miała miejsca?

  • https://www.facebook.com/racjonalnapolska Odpowiedz

   31 marca 2015 w 21:43

   Trzeba uświadomić Ukraińców, że UPO-wcy zabijali także i ich rodaków, którzy mieli inne poglądy polityczne, bądź nie wspierali aktywnie ich ludobójczej działalności. Także zabijali Ukraińców za pomoc Polakom oraz ich ratowanie. Ilu zabili rodaków? Także można liczyć w tysiącach… To są prawdziwi bohaterowie, którzy ludzi ratowali a nie mordowali i to ich pamięć powinni uczcić zamiast pamięci morderców!

 6. tommy46 Odpowiedz

  6 marca 2015 w 21:01

  Nie kocham Ukraińców,także i Rosjan,de facto są mi obojętni,.Od początku śledzę ten konflikt,sympatyzowałem z Ukraińcami może dlatego że są słabsi,ze słabą armią ale jak czytam takię rzeczy jak w powyższym artykule to przestaje byc mi ich żal i szczerze mówiąc wisi mi co Putler zrobi,jak wyrżnie jeszcze trochę Ukraińców to chyba nie będzie mi ich żal…

 7. miki Odpowiedz

  6 marca 2015 w 22:54

  Widzę złość a wręcz nienawiść że tak można i rozumiem bo sam tak czuję ale…..to będzie ewoluowało, to dla Ukraińców nie koniec zmagań z Rosją-przyjdą następne miesiące,lata- wznowi się agresja-będą ginąć już nie tysiącami ale dziesiątkami tysięcy, gospodarka będzie w totalnej ruinie, zacznie panować głód, to wszystko ich czeka….zatęsknią za krajem na Zachodzie, który niczego nie narzuca ,a który jest wsparciem, zatęksnią za współną Rzeczpospolitą. Prawda się zawsze sama obroni! My jedynie co musimy to postępować godnie.Co przez to rozumiem? Pomagać słabszym, tłumacząc swoje racje i prawdę historyczną i nie obarczać winą dziadków młodego pokolenia. A jeśli już ktoś nie ma l;itości to chociażby z takiego prozaicznego powodu że sa oni obecnie nasza poduszką powietrzną-oni walcza -my zyskujemu jakże cenny czas i doświadczenie!

  • miki Odpowiedz

   6 marca 2015 w 23:07

   To jest też test dla nas Polaków, ja nawet mam wrażenie że to jest głównie nasz test. Kto wierzy w Boga wie że gdyby Bóg nie dawał drugiej i kolejnej szansy na poprawę to nie byłoby sensu naszego istnienia na tym Świecie.To my musimy dać przykład-Świat jest paskudny-Zachód za kilka srebrników dałby nas pokroić-Wschód nic sobie nie robi z mordów tych wcześniejszych i obecnych i to się tyczy zarówno Rosjan jak i Ukraińców-nie ma tam szacunku dla ludzkiego życia.Jak my nie damy Świadectwa nikt tego nie zrobi!

 8. kazimierz Odpowiedz

  6 marca 2015 w 22:58

  Po prostu hańba – wreszcie mamy namacalny dowód”przyjaźni Ukrainy dla Polski”

 9. Tylak Odpowiedz

  6 marca 2015 w 23:15

  Z polskiego punktu widzenia – o dziwo – dobrze się stało. Teraz mamy okazję przekonać się którzy z naszych polityków naprawdę dbają o nasze narodowe interesy. Naszą ocenę ich postawy winniśmy wystawić politykom podczas wyborów, a najbliższe już w maju.
  Rozumiem, że wszystkie nacje szukają dla siebie bohaterów by krzewić dumę narodową. Jednak nie można oczekiwać aby cywilizowany świat traktował jak równych sobie tych, co na piedestałach stawiają ludobójców. Rada Najwyższa Ukrainy, jako emanacja narodu ukraińskiego, uprawomocniła ekstrapolowanie zbrodni Szuchewycza, Bandery i im podobnych na wszystkich Ukraińców. To kolejny dzień hańby w historii Ukrainy.

 10. żulo Odpowiedz

  6 marca 2015 w 23:18

  Ludzie spokojnie. To tylko ich rząd. Nie ma co się obrażać na Ukraińców. Bo jeśli tak to co powiecie o Polakach sądząc ich po Bulu, Tusku, Kopacz, Sikorskim czy Borusewiczu? Czy ta „polska” śmietanka reprezentuje Polaków?
  Ich rząd i parlament jest praktycznie równie grosteskowy jak nasz. Mają tam swoich dziwologów zza granicy i swoich lokalnych oszołomów jak my Niesiołowskiego. Czyż Niesioł to nie autorytet sądząc z tego że jest ulubieńcem TV?
  Ukraina jest jak Polska. Kraj deptany i sterowany. Zarządzany przez te same siły wygrywające jednych głupków przeciw innym głupkom.

 11. kicia Odpowiedz

  6 marca 2015 w 23:38

  Gdzie Ty mieszkasz „za ka żdy kamień” ? Ja żyję na chełmszczyźnie i nie jest aż tak źle. Czy wy się boicie ? Odpisz mi. proszę.

  • WŚCIEKŁY Odpowiedz

   7 marca 2015 w 01:09

   JA TEŻ MIESZKAM NA CHEŁMSZCZYŹNIE I JEST BARDZO ŹLE !!! SZCZEGÓLNIE NA PWSZcie KTÓRY JEST OPANOWANY W 40 % PRZEZ NEOBANDEROWCÓW !!!!!

   Prawdą jest to że nie kazdy ukrainiec to banderowiec !!! SĄ TEŻ UCZCIWI KTÓRZY STARAJĄ SIĘ TRZYMAĆ Z DALEKA OD BURD POLITYCZNYCH I WOJNY !!!

   TYCH UCZCIWYCH JEST NAWET WIĘCEJ !!!!

   Propaganda banderowska jednak robi swoje !

   • za.kazdy.kamien.twoj

    7 marca 2015 w 23:25

    Podpisuje sie pod tym

 12. kicia Odpowiedz

  6 marca 2015 w 23:44

  Za każdy kamień twój, gdzie Ty mieszkasz? Ja mieszkam na chełmszczyźnie,, boję się ale nie jest tak źle.Czy Ty się boisz? Jak to możliwe w ” Polsce” ?

  • za.kazdy.kamien.twoj Odpowiedz

   7 marca 2015 w 23:49

   Jest to mozliwe,.. niestety. Z historii znamy juz sasiadow i ich metody dzialania. Boje sie bo wiele razy starsi ludzie dzis 90,80 letni opowiadali o upa ze lzami w oczach i scisnietym gardlem. Opisy byly tak przerazajace ze az nie chcialam wierzyc. Poswiecilam swoj czas na odkopywanie informacji z tamtyh lat i okropnie sie boje. Jestem dumna Polka,mam prace wspaniala rodzine,dziecko i dobre zycie.paralizuje mnie strach o przyszlosc „nas” wszystkich. Nie chce zeby moja corka miala podobne doswiadczenia co ci starzy dzis ludzie. Postanowilam zlozyc dokumenty do wku. Byc moze mnie powolaja,na co licze. Mysle ze najlepiej dla kraju bedzie jesli zaczniemy myslec o sobie O Polsce o Polakach i o naszym bezpieczenstwie. Politycy powinni mowic w naszym imieniu bo to nas reprezentuja a ja widze tylko tyle ze totalnie rozne sa ich stanowiska oficjalne od nastrojow spolecznych. Nie ma dobrej partii. Bo skoro my potrafimy pisac na forum dajac im wszystkim wyraz oburzenia, to pytanie samo cisnie sie na usta: ktory do cholery ruszy tlusta d.. i oficjalnie sie do tego odniesie. (A mieszkam obecnie na dolnym slasku)

   • za.kazdy.kamien.twoj

    8 marca 2015 w 01:17

    A w mediach tylko galop po fotel i kase prezydenta,tak sie nami przejmuja.

 13. kicia Odpowiedz

  6 marca 2015 w 23:50

  Marcin , chyba czytałeś świetna książkę R. Niedzielko”Kresowa księga sprawiedliwych” . Świetna książka.

 14. Polak maly Odpowiedz

  7 marca 2015 w 00:11

  Nie dziwię się takim chwytom rządu Ukrainy dla nacjonalistycznej propagandy, ale czy oni mają inną historię, czy ją znają. Wg mojej wiedzy zawsze byli pod czyimś butem i w (usun.-red.) kopani. Mimo wszystko życzę młodym Ukraińcom polepszenia bytu i doznania wolności jeszcze przed emeryturą.

  • Boruta Odpowiedz

   7 marca 2015 w 16:56

   Rezunie o mylącej ksywce „Polak maly”, nie usprawiedliwiaj odwoływania się do ludobójców. Niemcy nie mają innej historii lat 30 i 40-tych, a nie nawiązują do III Rzeszy. Polacy byli pod butem 123 lata a niektóre ziemie więcej, a mają historię. Co ma okrutna zbrodnia nawet na torturowanych niemowlętach i kobietach w ciąży do wzruszających gadek o tym, że nie mają innej historii. Skoro już ją i tak zakłamują, to niech bajki piszą z innymi bohaterami.

 15. za.kazdy.kamien.twoj Odpowiedz

  7 marca 2015 w 00:25

  Bohaterowie ukrainy…. witali niemca jak boga,chlebem i miodem za niby obiecana „swabode”… Maja czas przepraszac,zalowac i uczyc sie czlowieczenstwa od dzisiejszej europy. Ale mysle ze o swoja „swabode” powinni walczyc samdzielnie. Oligarhowie na ukrainie maja pieniadze aby uzbroic armie,do tego cal kasa z unii,od chin od ruskich… jakies czary ze tam pieniadze znikaja? Niezaleznie od kwoty jaka dostaja przepada,ginie gdzies bez sladu i wiecznie wyciagaja reke po wiecej… Pomysl o tym. wszyscy wiedza ze w taki sposob to sie kraju nie zbuduje od nowa.

 16. WŚCIEKŁY Odpowiedz

  7 marca 2015 w 01:12

  JEDYNYM OSIĄGNIĘCIEM MILITARNYM OUN UPA BYŁO WYMORDOWANIE PONAD 200 000 BEZBRONNYCH POLAKÓW NA WOŁYNIU ,LUBELSZCZYŹNIE , CHEŁMSZCZYŹNIE , HRUBIESZOWSKIM ZAMOJSZCZYŹNIE I PODKARPACIU !!!

 17. za.kazdy.kamien.twoj Odpowiedz

  7 marca 2015 w 01:23

  A co w nim wspanialego??? Taki kalambur…

 18. Kazimierz S Odpowiedz

  7 marca 2015 w 03:04

  A co na ten artykuł Pan Grzegorz Schetyna? Czy redakcja konsultowała treść artykułu z Rządem Kopacz lub Pałacem Prezydenckim? Przecież powszechnie wiadomo (a najlepiej w naszym MSZ), że to Ukraińcy nas wyzwolili od nazistów i jednocześnie do lat 60-tych walczyli z sowietami – czyli bronili nas przed nimi!

 19. Stefan Odpowiedz

  7 marca 2015 w 08:41

  Rząd Ukrainy odpowiada za kraj , skoro czczą naszych katów w parlamencie to co robi nasz rząd ja sie pytam gdzie jest Kopacz i Komorowski ? Żadna pomoc Polski dla takiego rzadu nigdy , niech przeproszą i spluna na tego kata Polaków wtedy może byc dla nich pomoc , obudźcie sie ludzie.

 20. Jacek Odpowiedz

  7 marca 2015 w 09:12

  W dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów (zwróccie uwagę że nie mówi się o Polsce)pod jednym berłem żyło mnóstwo ludności różnych narodowości i o ile nie zagrażał zewnętrzny wróg był (oczywiście nie było to regułą) spokój.Tam gdzie teraz jest ukraina było zdaje się województwo ruskie,mieli wojewodów ,hetmanów i inną elitę wcale nie polską,a swoją -nie mylić z rosyjską- ruską.Żyli tam poeci,uczeni ,wojskowi,politycy itp, również polscy ale generalnie nazywali się rusinami.Zaporoże i Sicz to były tzw. Dzikie Pola. Zgodzę się że chłop ukraiński był pod butem ,ale przecież nie polskim a tamtejszym,jaki by nie był.I nie był ten los i but gorszy ani lepszy od buta chłopa na terenie dzisiejszej Polski.
  To nacjonaliści podjudzani w XIX i XX wieku wykombinowali polska okupację! Tak samo jest na Litwie i białorusi.Podstawa to dać odpór nacjonalistom,a ludzie będą żyli w spokoju!!

  • https://www.facebook.com/racjonalnapolska Odpowiedz

   31 marca 2015 w 21:47

   Dobry komentarz odnośnie I RP. Popieram.

 21. Artur Odpowiedz

  7 marca 2015 w 09:37

  A gdzie można potwierdzić tę”nowść” ?? Coś mi ona podjeżdża kozą.

 22. Igor Sobotnicki Odpowiedz

  7 marca 2015 w 10:56

  Jestem pewien na 100%,ze rzad polski,na zal,po raz kolejny utrec sie tym szyderczym plewkiem banderowskiej rady najwyzszej(nawet nie bedzie noty dyplomatycznej).Przeciez przy braku polskiej suwerennej polityki nie bedzie inaczej,ale to szkoda.Polska powinna byc suwerennym panstwem.Tylko wtedy ona beda szanowana jak na wschodzie tak i na zachodzie.Bedzcie zdrowi,Panowie!

 23. Ana Odpowiedz

  7 marca 2015 w 12:34

  Może i UPA działało dla dobra swojego kraju, ale mordowanie ludzi, a w szczególności maleńkich dzieci w taki sposób, w jaki to robili, to nie jest bestialstwo? Walka o wolność swojego kraju – ok, rozumiem, ale metody, jakie UPA stosowało na swoich ofiarach, to po prostu nie da się opisać. Oni byli gorsi niż zwierzęta, niż drapieżnicy! Zwierzę nie myśli, kieruje się instynktem i nawet kiedy zabija, to zabija, by przeżyć. SZYBKO! A oni czerpali radość i satysfakcję z tego, że mogli patrzeć, w jakich męczarniach giną kobiety, dzieci… Przybijanie dzieci języczkami do stołów albo nabijanie ich na pal, rozcinanie kobietom brzuchów i wkładanie potłuczonego szkła do środka? Odcinanie ludziom kończyn piłami? To nie jest zwykłe morderstwo! A metod zabijania to mogą im „pozazdrościć” psychopatyczni mordercy, bo niejeden nie wpadłby na taki sposób zabijania swojej ofiary!

  Dlatego tym bardziej nie rozumiem rządu polskiego i tego co wyprawia! Ukraina na każdy możliwy sposób pokazuje nam, jak nas nienawidzi (mimo pomocy, jaką jej wysyłamy), ale nieee, Polska (rząd) by do d.u.p.y weszli Ukraińcom, no coś mnie trafia jak widzę poczynania rządu. [Już nie wspominając o całej reszcie kompromitujących afer!!!]

  POLSKO, OBUDŹ SIĘ! Bo jak tak dalej będzie, to za niedługo Polacy na własnej skórze przekonają się, jacy to Ukraińcy są wspaniałymi braćmi i przyjaciółmi naszej Ojczyzny. A jak wiadomo „historia lubi się powtarzać”. Ooo, broń nas Boże od takiej powtórki!!!

 24. Walles Odpowiedz

  7 marca 2015 w 12:49

  A co powiecie na tłumienie powstań kozackich, których było wiele w czasach „Sienkiewiczowskich” … jak rozprawiała się magnateria Potockich Koniecpolskich Ostrogskich (Wiśniowieckich nie wspominając) z kozakami (ukraincami)??? Historia zna wiele przypadków mordów na tle niepodległościowym. Nie bronię wcale ukraińców, potępiam ich zbrodnie na Polakach bo nawet hasło wolnosc nie usprawiedliwia ! ale z historią trzeba ostrożnie … Pozdrawiam

  • tagore Odpowiedz

   7 marca 2015 w 22:22

   Wymienieni to Kniaziowie Ruscy ,odpowiednik dzisiejszych ukraińskich oligarchów. Przodek Wiśniowieckiego założył Sicz. Robili to co uznali za stosowne by przechwycić po wojnach Szweckich władzę w
   Rzeczypospolitej.

   • Walles

    9 marca 2015 w 20:22

    Oj kolego Potoccy i Koniecpolscy to nie „ruscy”. Wujek google prawdę ci powie …

 25. Katarzyna Odpowiedz

  7 marca 2015 w 13:21

  Bardzo prosiłabym, aby Ukraińcy i ich ślepi sympatycy nie wypowiadali sie na polskich forach. Marcin i jemu podobni…”wspaniały naród”, żal…

 26. Viva Ukraina bez Putina Odpowiedz

  7 marca 2015 w 13:46

  Inicjatorem oddania hołdu Szuchewyczowi był deputowany z Radykalnej Partii Oleha Liaszki. Oleh Liaszko i niektórzy jego partyjni koledzy mają powiązania z Rosją. To chyba powinno dać do myślenia. V kolumna na Ukrainie działa na pełnych obrotach, by skłćcić z nami Ukraińców.

  • tagore Odpowiedz

   7 marca 2015 w 22:28

   Kłopot w tym ,że to przeszło w Wierchownoj Radzie
   i nikt nie wstał mówiąc o prowokacyjnym wobec Polski
   charakterze takiego wniosku.

 27. ejpo Odpowiedz

  7 marca 2015 w 16:31

  jak świat światem ukrainiec dla Polaka nie będzie nigdy bratem

 28. Artur Odpowiedz

  7 marca 2015 w 17:37

  Ciekawy jestem dlaczego redakcja zamiast podać link do tego screena, usunęła moje pytanie ? Czyżby coś nie tak było z tą fotografią? bo na stronie espresso nijak nie można znaleźć w czwartkowych nowościach takowej informacji. Może tym razem zdecydujecie się odpowiedzieć.

  • MAB - Kresy24 Odpowiedz

   7 marca 2015 w 18:02

   http://espreso.tv/news/2015/03/05/u_radi_khvylynoyu_movchannya_vshanuvaly_pamyat_shukhevycha

 29. Artur Odpowiedz

  7 marca 2015 w 18:00

  Możecie nie odpowiadać, powtarzacie ruskie prowokacje, pracujecie jako ruski rezonator : http://www.youtube.com/watch?v=Xy3_dZBL0B4 i wszystko jasne. Przeczytacie odpowiednią notkę rozkrywającą a o dotacjach państwowych możecie zapomnieć.

  • MAB - Kresy24 Odpowiedz

   7 marca 2015 w 18:03

   http://espreso.tv/news/2015/03/05/u_radi_khvylynoyu_movchannya_vshanuvaly_pamyat_shukhevycha

 30. Artur Odpowiedz

  7 marca 2015 w 18:01

  Macie pół godziny na zdjęcie tej prowokacji, pote3m miejcie do siebie pretensje. Jak wam nie wstyd!

  • MAB - Kresy24 Odpowiedz

   7 marca 2015 w 18:02

   http://espreso.tv/news/2015/03/05/u_radi_khvylynoyu_movchannya_vshanuvaly_pamyat_shukhevycha

   • link nie działa

    7 marca 2015 w 20:30

    Mam przykrą wiadomość – link nie działa.

 31. eve Odpowiedz

  7 marca 2015 w 18:16

  jak rosja ruszy, to wyrówna. Tylko potem wynajmie te szumowiny do zarządzania tym co zostanie z ukrainy.

 32. Artur Odpowiedz

  7 marca 2015 w 20:18

  Szanowna redakcjo!
  Gdybyście od razu podali tego linka, a we wpisie umieścili wyjaśnienie jakie jest w informacji „espreso” nie byłoby całej nieprzyjemnej sytuacji w jaką weszliśmy a oto ta informacja, która wyjaśnia kontekst tego zdarzenia, którego nie podaliście kierując się niezdrową sensacją i używając wielkich słów:
  TV Espreso:
  Можна не сумніватися, це дасть російським ЗМІ черговий привід для педалювання цієї теми і звинувачень України у „фашизмі”.
  Нагадаємо, „радикал” Мосійчук досить часто підігрує російським ЗМІ своїми провокативними заявами. Так, у грудні він вимагав відправити до Чечні український гуманітарний конвой для підтримки місцевих бойовиків.
  Tłumaczenie:
  Można nie mieć wątpliwości , że to da rosyjskim SMI powód do”kręcenia” tego tematu, oraz kolejny powód do oskarżania Ukrainy o „faszyzm” Можно не сомневаться, это даст российским СМИ очередной повод для педалированию этой темы и обвинений Украины в „фашизме”.

  http://espreso.tv/news/2015/03/05/u_radi_khvylynoyu_movchannya_vshanuvaly_pamyat_shukhevycha

  Przypominamy, że tzw. „radykał” Mosijczuk bardzo często podrzuca tematy rosyjskim mediom swoimi prowokacyjnymi oświadczeniami . Tak właśnie w Grudniu on domagał się wysłania ukraińskiego konwoju humanitarnego do Czeczeńii dla wspomożenia tamtejszych terrorystów.
  Więc reporter dużo się nie pomylił bo ruskie media to podchwyciły:
  http://www.youtube.com/watch?v=Xy3_dZBL0B4

  A więc mamy do czynienia z bezczelnym ruskim prowokatorem, grającym rolę ukraińskiego radykała, który w ten sposób gra na swoją popularność wśród ogłupionych wyborców i co tu ukrywać idącej na takie prowokacje Rady Najwyższej Ukrainy, co jest bardzo niesmaczne i niebezpieczne mając na względzie jak to przedstawił i zaserwował portal Kresy.pl Tak jest kochani muszę was przeprosić za moje ostre komenty w stosunku do was ja się złapałem po prostu na waszą notkę, tak że jeżeli można proszę was owybaczenie i moderatora o usunięcie moich poprzednich komentów. Z poważaniem T. Wilczarski „Artur”

 33. Wiesior Odpowiedz

  7 marca 2015 w 22:48

  Eve – słusznie prawisz, bo prawda jak zwykle leży po środku, ale naszym obowiązkiem jest głosić prawdy nie ze środka, tylko stąd gdzie są. Ludobójcy muszą być piętnowani zawsze, mimo że rząd ukraiński chce budować patriotyzm na tym co ma do dyspozycji, bo nie mają za wiele chwały na polu obrony przed Rosją.

  Nie popieram zaciągania moralnego długu na ważne cele z myślą, że się potem to naprawi, bo potem nawet jak będzie dobrze, to motłoch będzie bardziej utwierdzony w historycznej słuszności bestialskiego zachowania i nikt tego już nie zmieni. To tak, jak zniweczono w jednym stuleciu dorobek wielosetletniego braterskiego dorobku Polski i Litwy. Propaganda sowiecka budowała wrogość Litwinów do Polaków i teraz trudno to naprawić.

 34. Adaś Odpowiedz

  7 marca 2015 w 23:42

  Bez komętarza:

  https://www.youtube.com/watch?v=3WucPfDXDQM

  https://www.youtube.com/watch?v=EOzsmy6nQrU

 35. Nanga Odpowiedz

  8 marca 2015 w 00:25

  Powiem tak faktycznie nasze ciołki z nierządu nie potępili tych zbrodni, co jest karygodne. Mieszkam w Rzeszowie sprawy Wołynia znam doskonale bo mój dziadek chodził do szkoły we Lwowie i opowiadał. Babcia też przekazała drastyczne sceny co się działo. Kij w oko Ukrainie niech uchwali tych dziadów (Banderę, Szuchewycza) za bohaterów Ukrainy (bo tworzą tzw. tożsamość), ale do jasnej cholery niech przy okazji potępią zbrodnie, których dokonali na Polakach. Uważam, że to przynajmniej załagodziło ból jaki jest w sercu. Moja babcia, dziadek powiedzieli jeszcze jedno nie zapomnimy lecz wybaczać trzeba. Również powiedzieli, że Ukrainiec nie był nigdy szczerym przyjaciele Polaka. Tyle w temacie.

 36. Suwerenny Odpowiedz

  8 marca 2015 w 02:48

  W katuniu Polakow strzalem w potylice wykonywali zydowscy czekisci, ci Sami co teraz wydaja GW, sponsoruja fundacje Wolnosc I demokracja sponsorowani poprzez Sorosa.

 37. Aisha Odpowiedz

  8 marca 2015 w 03:27

  Lepiej języki powstrzymać za zębami i nie dawać powodu do radości putlerowi, na Ukrainie tak samo działa V kolumna rosyjska jak u nas aby nas skłócić z Ukrainą, i to wie nawet przedszkolak w Polsce. A wy nie wyżywajcie się teraz bo „trafiła się okazja” aby nakopać Ukraińcom.
  Mało mamy dookoła wrogów? Może ktoś mi da przykład, który kraj nas kocha? Ja takiego jakoś nie widzę.
  Pamiętajcie, oni teraz ochraniają Europę, całą Europę płacąc własnym życiem, a takie „uroczystości” robią u nich nacjonaliści, starych jeszcze pełno żyje jak u nas komuchów, młodzi nawet nie wiedzą kto to był Bandera, więc nie pakujcie wszystkich do jednego worka. Nie cały rząd u nich czcił tego mordercę, o tym jakoś nie wspomniano w tym artykule i na tv espresso.
  Wstyd, komu Polak był bratem i kiedy? Nic o tym nie wiem.

  • Polak-Węgier dwaj bratanki Odpowiedz

   12 marca 2015 w 16:56

   tak tak V kolumna siedzi w ukraińskim parlamencie w liczbie 400 osób i na wniosek marszałka czci minutą ciszy Szuchewycza, jedynie 50 prorosyjskich komunistów się sprzeciwia. Rzeczywiście to zmienia postać rzeczy. 😉

 38. Aisha Odpowiedz

  8 marca 2015 w 03:35

  Dodam tylko, że otoczeni jesteśmy samymi wrogami dookoła naszych granic. Pamiętać należy, że Putin ustami swojej prawej ręki Żyrinowskim nie dawno wyrażnie powiedział, że Polaków należy wytępić co do jednego, już zapomnieliście? Po Ukrainie będziemy my, Polacy, więc lepiej trzymać teraz język na kłódkę, a po wojnie rozmawiać z sąsiadami na temat historii sprzed 70 lat.
  Teraz mamy wspólnego wroga: Rosję stalinowską. Stalin wymordował 6 milionów Polaków wspólnie z Hitlerem, o tym nie chcecie już pamiętać bo zjawił się nowy wróg?

  • Marcin Odpowiedz

   8 marca 2015 w 14:02

   Aisha, tylko problem jest w tym, że zawsze nie ma odpowiedniej pory do rozmów na temat ludobójstwa wołyńskiego. Najpierw nie, bo Ukraina była młodym państwem i musiała budować swój niepodległy byt, później nie, bo starała się o członkowstwo w UE, teraz nie, bo prowadzi wojnę, po wojnie zapewne też nie, bo przypominanie Wołynia w poważny sposób burzyłoby mit narodu, który narodził się w czasie wojny z Rosją.
   Różnica między nami jest taka, że my pamiętamy o wszystkich ofiarach: okupacji niemieckiej, sowieckiej i ukraińskiego ludobójstwa, a wy jedne ofiary czcicie a na groby innych plujecie. Przy okazji chciałbym zauważyć jedną rzecz. Teoria Giedroycia zakłada w końcu etapie powstanie nowej demokratycznej Rosji. Mam zatem pytanie do wszystkich, którzy w sprawie ludobójstwa wołyńskiego sugerują „trzymać gębę na kłódkę”: jeżeli rzeczywiście w Rosji powstałby w pełni demokratyczny rząd, kraj ten odszedłby od autorytaryzmu, to czy wtedy będziecie piętnować tych wszystkich, którzy mówią o zbrodni katyńskiej? No bo przecież przypominanie nowej i demokratycznej Rosji o zbrodniach będzie osłabiać mit nowego narodu i tendencje prozachodnie. Czyimi agentami nazwiecie wtedy rodziny katyńskie?

   • miki

    8 marca 2015 w 17:08

    Ależ Marcinie po pierwsze należy uczyć młodzież nasza histrorii takiej jaką była i o wszystkim mówić, a napisze tu bez przesady że historię mamy wprost niesamowitą- nie wiem czy jest jakiś inny naród tak umęczony walką na przestrzeni wieków.Przypominać o niecnej historii nalezy zarówno Rosji jak i Ukrainie i to zawsze. Ale nie może to nam przesłaniać momentu w jakim się Ukraina obecnie znalazła.A sytuacja jest taka że za kilka miesięcy być może będą bronić Kijowa przed ruskimi mysliwcami i zagonami czołgów.To tak jakby umierającemu przypominać co ci przykrego uczynił.Już nie wiedziałem jakiego porównania użyć ale to chyba jest właściwe:)

   • miki

    8 marca 2015 w 17:15

    Dodam jeszcze bo to jest nader istotne że jak tabuny ruskich opanują Kijów my będziemy następni i wówczas gwarantuje wam że codziennie w zaleznej Polsce będziesz słuchał o banderowcach i ich mordach na Polakach-bedą wałkowali ten temat od rana do wieczora ale…..nie o to nam chyba chodzi żebyśmy robili to sami i w wolnej Polsce a nade wszystko żeby wytłumaczyć to Ukraińcom i to nie siłą.Można przecież wydac 100 mln dolarów, zatrudnić super rezysera i wybitnych aktorów i nakręcić o tym film.

   • Marcin

    8 marca 2015 w 22:45

    Takim sposobem myślenia kiedy II wojna światowa zbliżała się do końca nie należało mówić o zbrodniach niemieckich, bo „to tak jakby umierającemu przypominać co ci przykrego uczynił”. Podobnie na początku lat 90-ych Polska nie powinna mówić o ludobójstwie sowieckim, bo ZSRS był w fazie rozpadu.Tym sposobem myślenia Trybunał Haski nie powinien osądzać zbrodniarzy z byłej Jugosławii, bo to państwo się rozleciało. To co zrobili niemieccy, sowieccy, ukraińscy czy jacykolwiek inni zbrodniarze nie jest przykrością wyrządzoną naszemu narodowi, ale poważnym przestępstwem, które nie ulega przedawnieniu i nie ma znaczenia w jakiej sytuacji znajduje się Ukraina. Za swoje czyny trzeba brać odpowiedzialność. Nie rozumiem dlaczego polscy czciciele Bandery łączą nieustannie kwestię prawdy o ludobójstwie wołyńskim z wojną na Ukrainie? W jaki sposób mówienie o tym, że nie zgadzamy się na gloryfikacje zbrodniarzy wpływa na sytuację na froncie, czy położenie międzynarodowe Ukrainy? Łączenie tych dwóch spraw jest zupełnie niepoważne.
    Nikt nie chce siłą tłumaczyć Ukraińcom, że gloryfikują zbrodniarzy, ale problem jest w tym, że elity, które powinny mówić otwarcie co nas boli i co nam się nie podoba próbują wmawiać Polakom, że nie było ludobójstwa dokonanego przez UPA itp. To jest chore. Polska wzięła na siebie rolę adwokata Ukrainy w Europie, ale nasz kraj nie jest adwokatem z urzędu, a więc ma prawo żądać swojej ceny. Tej ceny jednak nie wyznacza, a w dowód wdzięczności parlament ukraiński gloryfikuje zbrodniarzy.

 39. wulgarny Odpowiedz

  8 marca 2015 w 08:45

  Czego wymagać od azjatyckiej dziczy ?

 40. robi Odpowiedz

  8 marca 2015 w 09:33

  Przykra sprawa niestety za naszą wschodnią granicą odradza się faszyzm i trzeba o tym głośno mówić.

 41. Artur Odpowiedz

  8 marca 2015 w 10:31

  Woleliście zdjąć wyjaśnienie tej prowokacji no cóż wasza sprawa, ale tym samym wpisujecie się w rezonowanie tej prowokacji, nie dziwię się że zdjęli wam pomoc finansową, myślę że inni też to zrozumią wchodząc na podany link.

 42. audrey Odpowiedz

  8 marca 2015 w 12:27

  To nawet już nie chodzi o historię, tylko jako amerykańscy ludzie od czarnej roboty machamy szabelkami w stronę niebezpiecznej Rosji jak idioci w imię pomocy…. nacjonalistom. Chyba czas się opamiętać, nigdzie nas to nie zaprowadzi….

 43. Łzy Matki Odpowiedz

  8 marca 2015 w 16:57

  No i co było coś w wiadomościach o minucie ciszy chwały ukraińskiego Goebelsa czy Himlera?

  Nie ma sensu dalsza dyskusja nie będziemy wybielać historii bo Koparka czy Komorek mają takie zadania zlecone. Jesteśmy Polakami i wiemy kto jest zbrodniarzem i zwyrodnialcem. Kto za te zbrodnie odpowiedział a kto jeszcze nie.
  Zachowanie Komorowskiego Kopacz Schetyny i innych z rządu uważam za pohańbienie godności tych co za wolną Rzeczypospolitą ginęli.
  https://www.youtube.com/watch?v=6-dBT5u-LSo

 44. adamsen Odpowiedz

  8 marca 2015 w 17:12

  Patrzę na dzisiejszą mapę Europy i zastanawiam się jak budować bezpieczeństwo Polski. Wydaje mi się, że aby być bezpiecznym trzeba przede wszystkim zidentyfikować zagrożenie. Dziś wydaje się, że największe zagrożenie płynie ze wschodu (patrz Rosja, Ukraina, Białoruś). Oczywiście Niemcy też nas podbijają, ale raczej nie z powodów ideologicznych a dlatego, że mogą na tym zarobić – wydaje się, że to ta mniej przerażająca wersja podboju.

  Przyjmijmy na razie, że Litwa nie stanowi dla nas zagrożenia chociaż nie od dziś wiadomo, że Litwini mają do nas wrogość, ale być może wynika ona z tego, że małe państwo odczuwa lęk przed większymi sąsiadami.

  Białoruś na razie jest dosyć spokojna, więc pozostają Rosja i Ukraina. Rosja to nasze największe zagrożenie i w interesie Polski jest aby ten kraj swoje granice trzymał jak najdalej od nas (oczywiście graniczymy z nimi poprzez obwód, ale czym ta granica krótsza tym lepiej). Czyli jeżeli chcemy Rosję trzymać z daleka od siebie to potrzebujemy niepodległej Ukrainy. Faktycznie w Ukrainie jest dużo ruchów faszystowskich i tym podobnych i nie należy tego lekceważyć. Wydaje mi się, że rozsądnym by było w tej sytuacji jednak wspierać Ukrainę a szczególnie dbać o to aby jej nie podzielono. Jeżeli Rosjanie odbiorą Ukrainie rosyjskojęzyczną część to już nikt nie będzie równoważył tej prawicowej ideologii z zachodu Ukrainy i nikt nie powstrzyma zachodniej Ukrainy przed rozwijaniem się ideologi nacjonalistycznych. Powinno nam też zależeć aby Ukraina nie była biedna bo biedni ludzie są bardziej skłonni do walki, podatni na różnego rodzaju ideologie.

  Dla mnie to jest czysta kalkulacja… patrzymy gdzie są zagrożenia i działamy tak aby je minimalizować. Przy naszych decyzjach nie powinno być miejsca na sentyment czy wspomnienia po UPA.

 45. Łzy Matki Odpowiedz

  8 marca 2015 w 17:21

  Jeszcze jedno do wybielacza bestii

  We Lwowie po wkroczeniu wojsk niemiecki bardzo szybko aresztowano profesorów Politechniki Uniwersytetu i innych znaczących postaci nauki i kultury polskiej.
  Skąd Niemcy mieli te listy osób przeznaczonych do eksterminacji? Dlaczego ich nie internowali jak w Krakowie? Stali za ty zwyrodnialcy ukraińscy – listę przygotowali ukraińscy studenci krakowscy – a modzie uczestniczył Batalionu Nachtigall.
  I jak ten mord wytłumaczy nasz orędownik bandytyzmu ukraińskiego?
  Dziś podobno ok 20tys Ukraińców studiuje w Polsce – UPA szaleje na Ukrainie – może i teraz jakieś listy spisują? Taka bajka Mickiewicza się przypomniała o żmii co na progu domu z zimna przymarzła…

 46. robi Odpowiedz

  10 marca 2015 w 16:43

  Własnie traz oglądam TVP Historia o morderstwach UPA na Lubelszczyżnie włos się na głowie jeży co mówią światkowie . Jedyny program TV który o tym mówi według mojej wiedzy.
  Dalej pomagajmy faszystom a do Przemyśla niedaleko.

 47. KochamPolske Odpowiedz

  10 marca 2015 w 23:44

  Wierze, że Polska ma w was przyjaciół.
  Cenię ludzi świadomych swoich wyborów.
  Może doczekamy się kiedyś władzy nie koordynowanej z zewnątrz- czyli z Rosji.
  Zacznijmy od zmiany władzy.
  Obecna nie zdała egzaminu 🙁

 48. darec Odpowiedz

  12 marca 2015 w 02:13

  Co ma zwykły obywatel z tym politycznym syfem wspólnego ? Ludzie idźcie po rozum do głowy . Rosjanie nas lubią ,Ukraińcy i Białorusini też.Historia uczy ,nienawiści ? Nie wierzcie politykom bo to GNOJE!Pomiędzy naszymi narodami nigdy nienawiści nie było był polityczny deal. Jak za wielkiego mecenasa kultury Poniatowskiego. Sprzedał nas śmieć za dwa tysiące rubli . Kasa rządzi a nie trzeźwe myślenie .

 49. Karolina Grabarczyk Odpowiedz

  24 lutego 2016 w 07:29

  Co za bzdura! Chyba autor spał na lekcjach historii. Prosze w to nie wierzyć to naginanie prawdy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *