Przy 12 tradycyjnych wigilijnych daniach i wspólnie śpiewanych kolędach obchodził Wigilię Bożego Narodzenia kijowski Majdan.
W poniedziałek zebrało się na wieczerzy Wigilii Bożego Narodzenia w miasteczku namiotowym na Majdanie Niepodległości w Kijowie kilka tysięcy osób.
Wśród dwunastu wigilijnych były trzy rodzaje kutii: z ryżem, miodem i makiem; z pszenicą i orzechami; z suszem, miodem i makiem. Nie zabrakło pierożków: z powidłami, makiem i rodzynkami oraz pieczone z ziemniakami, obowiązkowego postnego barszczu, ryby w warzywach, kapusty z grochem, czy ukraińskich kołaczy.
A wszystko zgodnie z ukraińską tradycją bożonarodzeniową według której w Wigilię, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda, rodziny zasiadają do zastawionych dwunastoma daniami stołów z umieszczonym pod obrusem siankiem oraz ząbkami czosnku w czterech rogach stołu, które mają odpędzać od niego złe duchy. Przed przystąpieniem do uroczystej wieczerzy dzielą się prosforą – poświęconym w cerkwi chlebkiem.
Prosforą dzielono się w poniedziałek także na kijowskim Majdanie.
Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, którym posługuje się prawosławie, obchodzone jest 7 stycznia – trzynaście dni później niż w Kościele katolickim. Jest oficjalnym świętem państwowym w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi od 1991 roku.
Prawosławni używają kilku nazw Wigilii. Mówią na nią nawieczerie lub soczelnik.
Pierwszy dzień świąt starają się spędzić w domu. Rodzina zasiada do uroczystego śniadania, podawane są potrawy, które były zabronione w okresie postu. Święta Bożego Narodzenia to także czas rodzinnych odwiedzin i kolędników wędrujących z gwiazdą od domu do domu.
W Kościele wschodnim święta trwają trzy dni. Pierwszy poświęcony jest Bożemu Narodzeniu. Drugi pamięci przenajświętszej Bogurodzicy. Trzeci to dzień świętego Stefana, pierwszego męczennika, który przelał krew za chrześcijaństwo.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz