Skandal: Łukaszenka likwiduje polskie szkoły i rusyfikuje małych Polaków

23 kwietnia 2018

Od września 2018 roku status dwóch polskich szkół na Białorusi, w Grodnie i Wołkowysku (wybudowanych za pieniądze Warszawy) zostanie zmieniony na szkoły polsko-rosyjskie – wynika z dokumentów, do których dotarł portal gpcodziennie.pl.

Internetowe wydanie Gazety Polskiej przypomina, że od lat nauczanie języka polskiego w państwowym systemie edukacyjnym Białorusi jest ograniczane, jednak w tym roku po raz pierwszy władze  zdecydowały się na zatwierdzenie tej dyskryminacyjnej polityki na poziomie prawnym.


O tym, że oficjalny dąży do zrusyfikowania polskich placówek alarmowali działacze polskiej mniejszości na Białorusi od lat. Od lat systematycznie ograniczano liczbę uczniów chętnych do podjęcia w nich nauki, i już dziś wiadomo, że sytuacja powtórzy się w roku szkolnym 2018/19, bo zapowiadają, że nie zwiększą liczby klas pierwszych.

Teraz w życie ma wejść nowelizacja kodeksu oświatowego RB. Przygotowana przez rząd nowela zakłada (art. 82 pkt 6), że wykładane dotychczas w języku mniejszości takie przedmioty jak Białorusi, wiedza o społeczeństwie i geografia Białorusi po wejściu w życie zmian mają być wykładane „w języku państwowym” (czyli w praktyce w rosyjskim). W dokumencie znajduje się także sformułowanie, że „lista przedmiotów, które nauczane są w jednym z języków państwowych Białorusi, może zostać rozszerzona”.


Jeśli informacje niezależnej się potwierdzą, to możemy mówić o totalnej rusyfikacji Polaków z Białorusi.

„Dziś, przynajmniej formalnie, w dwóch polskich szkołach w Grodnie i Wołkowysku nauczanie odbywa się w języku mniejszości. Choć faktycznie od pewnego czasu niektóre przedmioty już są wykładane po rosyjsku. Wytłumaczeniem ma być brak podręczników i nauczycieli. Teraz władze chcą prawnie utrwalić ten stan rzeczy i uczynić go nieodwracalnym. W ten sposób otwierają furtkę do rusyfikacji tych szkół, likwidacji nauczania w języku polskim w systemie państwowym na Białorusi” – podkreśla w rozmowie z niezależną.pl , przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi (ZPnB).

Portal zwraca uwagę na uzasadnienie białoruskiego rządu proponowanych zmian.

Otóż zdaniem resortu edukacji nowelizacja w szkołach mniejszości narodowych dyktowana jest potrzebą „lepszej socjalizacji” uczniów i „wychowania pełnowartościowej osobowości obywateli Republiki Białorusi”.

Zmiany w kodeksie edukacyjnym są już zatwierdzone przez rząd i skierowane do komisji parlamentarnej. Mogą zostać przyjęte w każdej chwili i zacząć obowiązywać już we wrześniu.

Działacz polskiej mniejszości z Grodna Andrzej zadaje retoryczne pytanie;

„Dlaczego władze otwarcie dyskryminują polskie dzieci? Dlaczego odbywa się to w czasie, gdy wszyscy mówią o ociepleniu, o przyjaznych stosunkach z Białorusią?”.

Jego zdaniem, należy w tej sytuacji przeanalizować politykę Warszawy, która była prowadzona wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki w ostatnich latach.

Kresy24.pl na podstawie gpcodziennie.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Skandal: Łukaszenka likwiduje polskie szkoły i rusyfikuje małych Polaków

 1. 2kbb Odpowiedz

  23 kwietnia 2018 w 12:59

  Już czas aby Polacy zrobili rewolucję Łukaszence w Mińsku przy pomocy Białorusinów pracujących i uczących się w Polsce…Niech sobie dalej tak poczynia ten Moskiewski kacyk ….Nie się dalej tak bawi ….

  • Kresowiak Odpowiedz

   23 kwietnia 2018 w 20:30

   Dur.ń czy jak to rozumieć?

 2. Jarema Odpowiedz

  23 kwietnia 2018 w 14:45

  Polska krzewiła przez lata demokrację na Białorusi, a być może powinna mieć jeden cel – dobre położenie Polaków i to powinno być najważniejsze.

 3. as Odpowiedz

  23 kwietnia 2018 w 18:40

  W dzisiejszych czasach rusyfikacja??? ..germanią wszystkich na potęgę, poprzez wszelakie kursy języków obcych.. a tu rusyfikacja? …czego brak? inteligencji? a może kasy?

 4. Kresowiak Odpowiedz

  23 kwietnia 2018 w 20:29

  słuszna inicjatywa, winni są znane osobniki za to

 5. Lenkas Odpowiedz

  23 kwietnia 2018 w 22:21

  Nie da się zrusyfikować tych, kto i tak już jest zrusyfikowany… Większość Polaków z Białorusi rozmawia i myśli wyłącznie po rosyjsku, a po polsku i kilku słów… Dwie szkoły, w Grodnie i Wołkowysku, a Polaków w tym kraju nawed według oficjalnych spisów jest około 300 tys. Coś nie za bardzo ci Polacy pragną i domagają się nauki po polsku

  • Lenkas Odpowiedz

   23 kwietnia 2018 w 22:22

   A po polsku i kilku słów nie potrafi powiedzieć…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *