„Ściśle poufne.Trzymać pod zamknięciem”. Tajne przesłanie do dowódców Wojska Polskiego w sprawie Ukrainy

4 lipca 2015

Top secret

Top secret

„Rząd polski zamierza poprzeć ukraiński ruch narodowy, aby osłabić Rosję. Celem jest stworzenie przegrody między Polską a Rosją, oddanie Ukrainy pod wpływy polskie i zabezpieczenie tym samym ekspansji Polski na wschód tak pod względem ekonomicznym, dla otworzenia sobie rynków zbytu, jak i politycznym”.

O tym, że wolna Ukraina jest buforem bezpieczeństwa dla Polski, mówił Józef . „Informacyjny komunikat polityczny”, podpisany w 1920 roku przez gen. ppłka, Szefa Sztabu P. Przewłockiego, czytany dzisiaj, pozwala z historycznej perspektywy ocenić działania przywódców międzywojennej Polski. Tamto przesłanie do dowództwa Frontu Wołyńskiego, opatrzone adnotacją „Ściśle poufne.Trzymać pod zamknięciem. Tylko dla Dowódców i Szefów Sztabu i Szefów Oddziałów”, nabiera szczególnego znaczenia w obecnej sytuacji politycznej. Przytaczamy je za „Słowem Polskim”:


„Aby uprzystępnić wszystkim dowódcom poznanie głównej wytycznej oficjalnej polityki polskiej w stosunku do Ukrainy podaje się ogólny zarys kierunku tejże polityki, którego przestrzegać należy i w pewnych reprezentacyjnych wystąpieniach, a który należy rozpowszechniać i propagować.

jako państwo demokratyczne przestrzega zasady samookreślania wszystkich narodów o sobie i decydowaniu o swoim losie, bacząc równocześnie, aby przez związek z odpowiednimi państwami stworzyć dla siebie odpowiednie korzystne warunki bytu.


Ideą przewodnią naszej wschodniej polityki jest nie zaborczość pod względem ziem nie polskich, lecz przeciwnie, dopomożenie narodom dążącym do niepodległości i samodzielności do osiągnięcia ich celu.

Wrogiem zaś tych małych narodów i państw jest Rosja, która dąży do dawnej potęgi i zagarnięcia ziem, jakie wchodziły w skład dawnej carskiej Rosji.

Naczelnik Państwa i rząd polski stoją na stanowisku bezwzględnego osłabienia Rosji, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo grożące naszej całości, a szczególnie przynależności kresów wschodnich z ludnością polską do państwa polskiego.

Aby plan swój konsekwentnie przeprowadzić, Polska uznała samodzielność Państw nowopowstałych, a to państw bałtyckich, Estonii, Finlandii i Łotwy tudzież państw kaukaskich jak Azerbejdżanu i Gruzji.

Przez uskutecznienie porozumienia się Polski z państwami bałtyckimi ochronione zostało lewe skrzydło wschodniego frontu polskiego.

Obecnie rząd polski zamierza poprzeć ruch narodowy ukraiński, aby stworzyć samodzielne państwo ukraińskie, a przez to znacznie znowu osłabić Rosję odbierając jej okolice najbogatsze w zboże, a także skarby ziemne.

Ideą przewodnią stworzenia samodzielnej Ukrainy jest stworzenie przegrody między Polską a Rosją i oddanie Ukrainy pod wpływy polskie i zabezpieczenie tym samym ekspansji Polski na wschód tak pod względem ekonomicznym dla otworzenia sobie rynków zbytu, jaki politycznym.

Czynniki miarodajne […] podkreślały już przynależność Wołynia do Polski nie oznaczając jednakowoż ostatecznej granicy wschodniej. Kwestia granic wschodnich będzie rozpatrywaną ze stanowiska zabezpieczenia Polsce okręgów z ludnością polską, terenów potrzebnych dla Polski i ze stanowiska strategicznego ubezpieczenia granic.

Granice Polski z r. 1772 będą podstawą rozpatrywania; tej linii politycznej będącej odzwierciedleniem myśli politycznej Naczelnika Państwa zgodnej z wolą Sejmu należy się trzymać. W tym celu ataman przebywa stale w Warszawie i pertraktuje z rządem polskim o pomoc w formowaniu armii ukraińskiej przeciw bolszewikom. Ze swej strony w imieniu rządu i narodu ukraińskiego złożył zupełne desinteressement w sprawie spornych obszarów Galicji wschodniej i Wołynia, Chełmszczyzny dtp. i w ogóle zrzekł się pretensji do obszarów zajętych, które mają Polsce pozostać.

W tym duchu też należy uświadamiać częściowo żołnierzy, tłumacząc im, że przedtem Polska walczyła z Ukrainą obecnie zaś po osiągnięciu swoich celów weszła na drogę ugody i popierania Ukrainy.
We wszystkich sporach i zajściach jakie mogą wyniknąć na tle politycznym między Rosjanami a Ukraińcami należy popierać żywioł ukraiński.

Na terytorium wojennym zajętym przez wojska polskie do ludności należy się [odnosić] bardzo przychylnie, starając się ułatwić jej rozwój gospodarczy i agitując za niepodległą Ukrainą i sojuszem polsko – ukraińskim, zwróconym przeciw zaborczej Rosji.

Gen. Ppłk i Szef Sztabu P. Przewłocki”

Kresy24.pl/wizyt.net

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

51 odpowiedzi „Ściśle poufne.Trzymać pod zamknięciem”. Tajne przesłanie do dowódców Wojska Polskiego w sprawie Ukrainy

 1. Michal Odpowiedz

  4 lipca 2015 w 10:55

  NKVD rozbiło w roku 1940 Polsko-Ukraińskie podziemie na terytorium Wołynia i zastąpiła zdrajcami w celu przeniknięcia do centrali polskiego podziemia. Ci ludzie to między innymi NKVD’dzista Niewiński, do niedawna wielki przeciwnik pojednania Polsko-Ukraińskiego.

  • Aleksander Odpowiedz

   4 lipca 2015 w 11:39

   Rosja już od dawna, z różnym skutkiem, wbija klin pomiędzy nasze bratnie narody, Ukrainę i Polskę. Robi to w różny sposób i z różnym skutkiem. Propaganda wroga Polsce na Ukrainie i wroga Ukraińcom w Polsce, prowokacje, pomówienia, trollowanie to jedne z wielu metod. Często wyręcza się też ochoczo polskimi „pożytecznymi idiotami” ,jak mawiał o takich Polakach Lenin. Sporo ich na skrajnej polskiej prawicy,
   która wbrew temu co głosi, swoim postępowaniem jest zagrożeniem dla wolnego bytu państwowego Polski, a nie jej strażnikiem.
   Historia nie raz udowodniła, że w stosunku do Rosji, to marszałek Piłsudski miał rację, a nie Dmowski.
   Niech żyje wolna od wpływów moskiewskich Polska !
   Niech żyje wolna i niezależna od Rosji Ukraina !

   • Michal

    4 lipca 2015 w 12:18

    Dokładnie. Już celem NKVD/Abwhery było, aby Polskę i Ukrainę poróżnić. Wszyscy którzy dzisiaj realizują taką politykę to element anty-Polski, zagrażający suwerenności kraju.

    Przykre jest, że osoby działające szkodliwie zasłaniają się flagą i wyboliką Polski Walczącej dla dezinformacji w iście bolszewickim stylu.

   • razar

    4 lipca 2015 w 20:52

    Pełna zgoda, a największym klinem Rosji było podesłanie Bandery do Polski i jego zamach na polskiego ministra.

   • olek

    5 lipca 2015 w 17:20

    nie pisz mi o jakimś Ukraińskim bratnim narodzie ,ktory wymordował w bestjalski sposób swoich sąsiadów na Wołyniu

   • SPQR

    5 lipca 2015 w 21:41

    hahaha bratnie narody polski i ukraiński tego nawet w baśniach i legendach nie ma. Jak skończyły się polityczne gierki piłsudczyków – rzeź wołyńska pokazała . I niech to będzie przestrogą dla wszelkiej maści współczesnych solidurnych probanderowskich POPIS(usun. – wulgarne) z premier kUPAczową i średniorozgarniętym Bredziaławem B. , wchodzącym głęboko w tyłek faszystowskiej juncie z Kijowa.

  • Jan53 Odpowiedz

   5 lipca 2015 w 15:46

   @Michal: Wypaczanie oraz podawanie nieprawdy z historii RP to już jak widać specjalność banderolandi
   „Jedyne co laczylo Polakow i Ukraincow w latach 40 ub.wieku podczas okupacji sowieckiej to ich wspólny stosunek do Zydow”
   A ta „wspolpraca” nasilila się zapewne po wkroczeniu Niemcow do Lwowa?
   „Polacy we Lwowie 1939-1944 zycie codzienne” G.Hryciuk
   www.lwow.home.pl
   Ot i po banderowskiej propagandzie.

   • Ebola

    6 lipca 2015 w 00:54

    Jan53 ty rosyjska onuco będziesz bardziej wiarygodny jak zaczniesz używać Ł,ę,ą ,ó itp ruska swołocz działa widzę pełną parą , aby tylko dalej dzielić Polski i Ukraiński naród , kiedy zaczniesz pisać na Łotwę lub Estonię ?

 2. Golem Odpowiedz

  4 lipca 2015 w 11:28

  Marszałek Józef Piłsudski to był doskonały strateg, wielki Polak, patriota. Bufor bezpieczeństwa, czyli wolna i nie zależna od Rosji Ukraina, dalej jest sprawą aktualną dla bezpieczeństwa naszego kraju.
  Dlatego polscy narodowcy, powinni dobrze się zastanowić, komu służą atakując Ukraińców, bo na pewno nie polskiej sprawie.

  • Ares Odpowiedz

   4 lipca 2015 w 21:33

   Piłsudski wtedy jeszcze nie wiedział , że będzie Wołyń ( gdyby wiedział najprawdopodobniej zmieniłby diametralnie swoje zdanie o Ukraińcach , kto wie czy nie chciałby się od nich odgrodzić choćby przy pomocy Rosjan)
   Na dzień dzisiejszy tworzenie przegrody między Polską a Rosją jest też zupełnie bezsensowne 🙁 Po pierwsze graniczymy z Rosjanami ,po drugie i trzecie przegroda nie zatrzyma desantu powietrznego ani rakiet z ładunkami konwencjonalnymi lub nie

   • miki

    5 lipca 2015 w 00:11

    Wołyń tu niczego nie zmienia.Ukraina jest dla nas buforem przed Rosją-jedynym. Czy tego chcemy czy nie-spójrz na mapę człowieku. Im szybciej to zrozumiesz tym lepiej! Rosja bez Ukrainy nie jest mocarstwem-za małe zasoby ludnościowe, przemysłowe i żywieniowe, surowców jedynie mają pod dostatkiem.Oni o tym dobrze wiedzą dlatego nie odpuszczają….

   • MJK9k

    6 lipca 2015 w 16:39

    Tylko dobrze by było, żeby ten „bufor” był słaby i się nie stawiał.

  • laga Odpowiedz

   6 lipca 2015 w 15:36

   To ty nie masz racji. Współpraca z nimi jest wszemiar szkodliwa.Nawet poroszenko/doroszenko swój majątek ma dzięki Rosji. Tak zwana „ukraina” to jest bufor ale cesarski austriacko-niemiecki oraz carski i nie od Rosji a przeciw Polsce i Rosji. Kłopot jednak jest taki że nasza współpraca z Rosjanami jest ograniczona gdyż ciężko ich rozróżnić tak zwanych „ukraińców” od przyjaznych nam Rosjan.

 3. tagore Odpowiedz

  4 lipca 2015 w 13:28

  Kłopot w tym ,że po zamordowaniu Petlury , Niemcy ,a podejrzewam ,że także Rosja poprzez Czechy i Litwę zdobyli wpływ na ambitnych młodych ukraińskich nacjonalistów i faszystów skutecznie blokując działania przy pomocy terroru wobec Ukraińców. Działaczy starszego pokolenia świadomych ,że bez własnej inteligencji i działaczy gospodarczych niepodległość łatwo stracić co możemy obejrzeć na żywo dziś w Kijowie , zepchnęło to na margines w czasie wojny i na emigracji. Szuchewycz Junior kontynuuje z Wiatrowyczem dokładnie taką samą politykę i zablokują współpracę z Polską.
  Uważają ,że taka konfrontacja otworzy Ukrainie drogę do wielkości
  ,pomijają problem konfrontacji z wszystkimi sąsiadami do której doprowadzą wcześniej czy później.

 4. Jan53 Odpowiedz

  4 lipca 2015 w 14:16

  Po pierwsze: Ukraina i Polska w latach 20 ub.wieku oraz sytuacja geoplityczna w Europie po I WS czy podejście obu tych państw we wzajemnych relacjach jest zupełnie inna niż obecne.
  Po drugie: Zwalanie wszystkiego na kacapow jest chore,poniewaz nacjonalizm ukraiński czy tacy zbrodniarze i demagodzy jak Bandera i reszta bandziorow OUN-UPA nie została przywwieziona z Moskwy lecz powwstalo w glowach Ukraincow.
  Po trzecie:Nie ma przebaczenia dla rzezi wolynskiej oraz wwykonawcow tej zbrodni.
  Po czwwarte: Obecny kult banderyzmu oraz fakt gloryikacji zbrodniarzy przez rząd ukraiński stawia pytanie czy warto z Ukraina która historie chce oprzec na zbrodniarzach wogole mieć cokolwiek do czynienia.
  Po piate: Gdyby oprzec historie tak jak to robi Ukraina to Niemcy mogliby np.gloryikowwac obecnie Adolfa Hitlera oraz stawiac jego pomniki w każdym miescie.Jednak nie robia tego.
  Po szóste: Ukraina – wymysl bolszewikow i kacapii istnieje jako państwo raptem 25 lat,a czy przetrwa na ziemiach darowanych i zagrabionych innym to czas pokaze.
  Tylko ludzie bez wiedzy historycznej oraz pokroju p.Kowala,Komorowskiego czy Bujaka mogą nazwac ukrainca „bratem”.

  • Michal Odpowiedz

   4 lipca 2015 w 20:42

   Przestałem czytać po ‚geoplityczna’. Zapamietaj Duginowski neofaszysto, że geografia jest niczym a strategia wszystkim. 🙂

   • Woland98

    4 lipca 2015 w 23:56

    Faszyzm to meno Mussolinego głobie.

   • Jan53

    5 lipca 2015 w 08:58

    @Michal:Nie wszyscy musza być zachwyceni odradzającym się banderyzmem na Ukrainie i nie wszyscy piszący posty musza pochodzić ze skrajnych ukraińskich rodzin nastawionych wrogo do Polski.

  • rene Odpowiedz

   4 lipca 2015 w 20:45

   Połowa tego to fakty . Druga połowa to Rosyjska propaganda . Na przykładzie Jan 53 możemy prześledzić strategię Putinowskiej propagandy , tj. oczywiste fakty pomieszane z kompletnymi bredniami .
   Jan 53 , dziękujemy za wypowiedż .

   • Jan53

    5 lipca 2015 w 08:52

    @rene: Jeżeli twierdzisz ze polowa to fakty to podaj gdzie klamie w drugiej części?Powolywanie się na Putinowska propagandę jest wpisane w brak elementarnej wiedzy o historii Polski oraz popieranie ukraińskiego nacjonalizmu.
    Czekam na fakty a nie hasla rodem z peerelowskiej propagandy.

   • Ebola

    6 lipca 2015 w 01:00

    Brak elementarnej wiedzy to ja widzę panie Janie 53 w twojej pisowni a o historii już nie wspomnę . kiedy zaczniesz łgać na Estonię lub Litwę ?

 5. Tylak Odpowiedz

  4 lipca 2015 w 14:36

  Zastanowił się ktoś może dlaczego w tekście Przewłockiego wśród państw bałtyckich nie wymieniono Litwy. Czyżby Litwa nie miała żadnego znaczenia dla zabezpieczenia „lewego skrzydła wschodniego frontu polskiego”? Nie zauważyliście chyba, że od 1920 r. miało miejsce kilka wydarzeń, które mają fundamentalne znaczenie dla dzisiejszych relacji polsko-ukraińskich. Przestańcie czerpać wiedzę z komunistycznych podręczników historii i „Gazety Wybiórczej”. Piłsudski oczywiście miał rację w kwestii geopolitycznych interesów Polski, jednak – na szczęście – osiągnąć je możemy innymi metodami niż w 1920. Naczelnik nie miał innego wyjścia, my mamy. Dzisiejsza Ukraina zaczęła dryfować w kierunku jaki obrała ówczesna Litwa. Dziwne to jest tym bardziej, że sama boleśnie doświadcza „pomocy” bratniego narodu słowiańskiego.

 6. Ania Odpowiedz

  4 lipca 2015 w 17:04

  Do tanga trzega dwojga. Ukraina bedzie buforem, tylko gdy bedzie panstwem przyjacielskim Polsce. Wobec tego co wyprawia rzad ukrainski, uwazam, ze ich przyjazn jest udawana i skonczy sie wraz z zagrozeniem rosyjskim.

 7. Jarema Odpowiedz

  4 lipca 2015 w 20:32

  No i prawidłowo ukraina wraca pod Polskie skrzydła bo przeca zawsze była naszym województwem czy regionem i teraz tylko od ich zachowania będzie zależeć to w jaki sposób będą przez nas traktowani czy będzie to tzw soft power czy może skrócony łańcuch i pusta micha

 8. Józef Odpowiedz

  4 lipca 2015 w 20:57

  Dziadek traktował Ukrainę INSTRUMENTALNIE, potem wszystkim Ukraińskim Jenerałom pokazał figę. Więc, nie przesadzajcie, Panie i Panowie.

  • tagore Odpowiedz

   5 lipca 2015 w 00:07

   Zrobił co musiał ,Czesi przy poparciu Francji i Niemiec myśleli o aneksji części polskiego Śląska i Galicji ,sformowali dwie dywizje ukraińskie pod dowództwem konkurenta Petlury. Gdyby powinęła się Polsce noga ,w dalszych walkach z Bolszewikami ostali byśmy się może jako „Księstwo Warszawskie” lub przestali byśmy istnieć na kolejne ileś lat.

   tagore

 9. Woland98 Odpowiedz

  4 lipca 2015 w 23:51

  banderowcy som na Urainie wiem bo widzałem.

  • Ebola Odpowiedz

   6 lipca 2015 w 00:55

   są się pisze ruska onuco !!!

   • sowa

    6 lipca 2015 w 11:48

    Kolego o nicku ebola! Twoje posty są żenujące i burackie! Ciągle te onuce i kacapy, zero argumentów. Spadaj z forum, bo zaniżasz i tak niski poziom dyskusji!

   • przeciwna

    6 lipca 2015 w 15:16

    Ebola…
    jak na tą swołocz kacapską to za miękka retoryka…należy im się znacznie więcej…za ta krew, którą mają na rekach…za popieranie tego kremlowskiego ludobójcy!

 10. miki Odpowiedz

  5 lipca 2015 w 00:05

  Znamiennym jest ,że minęło prawie 100 lat a nic się w tej kwestii nie zmieniło:) Rosja jaka była taka i dzisiaj jest, a wszystkie te kraje mają ten sam problem co i przed wiekiem.Mam nadzieję, głeboko wierzę że tym razem się nam uda.

 11. tommi59 Odpowiedz

  5 lipca 2015 w 12:24

  Idioci upaina powinna przestac istniec to Dmowski mial racje Nie mamy zadnego interesu w istnieniu ukrainy okupuja Polskie ziemie .Z Rosja graniczymy od pólnocy 24 lata jak by chcieli nas zaatakowac to by to dawno zrobili dzieki nim utrzymuja sie sporo miejsc pracy w Warminsko Mazurskim dzisiej trzeba robic interesy z Rosja ue i usa tylko nas wykorzystala

  • Ebola Odpowiedz

   6 lipca 2015 w 01:05

   To zrywaj się do Rosji i tam pracuj i żyj , zostaw UE jak czujesz się zgwałcony europejskim bananem .

   • Jan53

    6 lipca 2015 w 09:41

    Zadnej metoryki – tylko inwektywy.Smierdzi Prawym Sektorem.

  • Barnaba Odpowiedz

   7 lipca 2015 w 13:26

   Z Rosją graniczymy jeszcze przez Białoruś.

  • ltp Odpowiedz

   25 października 2016 w 21:13

   Poszła won ,moskiewska swołocz.

 12. Stefan Odpowiedz

  5 lipca 2015 w 18:51

  nie ma czegoś takiego jak ściśle poufne :))) uśmiałem się tym tytułem. Albo to był kontrolowany wyciek w celu jego zlokalizownaia, albo ktoś zrobił sobie jaja.

 13. Ebola Odpowiedz

  6 lipca 2015 w 01:08

  Wolna Ukraina to bezpieczna Polska , tak było jest i będzie !! i gnać rosyjską swołocz pfuu !!!

  • Jan53 Odpowiedz

   6 lipca 2015 w 09:38

   @Ebola: Jako aktywny działacz banderolandi powinieneś/as wwiedziec ze
   polskich znakow nie ma w komputerach Niemiec,Anglii itd.
   Po drugie: nawet e-maile na poczcie polskiej sa bez polskich znakow – wiec jak to jest?
   Po trzecie:KONKRETY proszę przedstawiać a nie wyzwiska!!!! Ja pisze konkretnie na dany temat i jakiejś wwiedzy historycznej przekazywanej z pokolenia na pokolenie oraz niezależnych wydawnictw historycznych oraz pamietnikow ludzi z emigracji.
   Pan zas oraz kilka piszących tu osob historie RP opiera na „przemyśleniach naczelnego GW” czy kilku innych miernot politycznych typu Kowal,Bujak czy niejaki Grajewski,Protasiewicz.

   • sowa

    6 lipca 2015 w 11:49

    Panie Janie! Nie warto dyskutować z niektórymi, to zupełnie jakaś inna rasa…..

  • przeciwna Odpowiedz

   6 lipca 2015 w 15:04

   towarzysz sowa i towarzysz jan…jak „miło”!łatwo jest tak się wspierać zza jednego biurka…można się też wzajemnie podpierać, łapać i podnosić jakby co…
   jak tam pogoda dzisiaj w petersburgu? na sawuszkina już padało?
   Ps. jak przestaniecie być potrzebni – po was też przyjadą przewożne krematoria…
   nie pozdrawiam, nie żegnam, nie mile…amen.

  • przeciwna Odpowiedz

   6 lipca 2015 w 15:12

   Ebola…
   może zróbmy wypad na sawuszkina! poznamy bliżej jana i sowę…zobaczymy jak się żyje towarzyszom… może ich zaprosimy do siebie…niech zobaczą co tracą i to czego raczej nigdy nie będą mieli… tylko rozmiar stopy by się przydał…na buty jakieś się im zrzucimy…wstyd walonkowców zapraszać…

   • Jan53

    6 lipca 2015 w 17:54

    @przeciwna – A może tak na argumenty a nie inwektywy?Smieszna jesteś razem z ebola.Zadnej retoryki – może tak napiszecie jak będzie wygladala ta wasza „przyjazna” Ukraina względem RP gdy banderyzm okrzepnie a Prawy Sektor dojdzie do władzy?

 14. Jan53 Odpowiedz

  6 lipca 2015 w 12:49

  @Panie sowa ; Zapewne ma Pan racje jednak poraza mnie brak elementarnej wiedzy przez piszących(wielu) o własnym kraju oraz problemach jakie Polska ma problemy ze swymi sąsiadami.
  To ze kolejne rzady na sile wlaza litvusom czy banderolandi w d…….nie znaczy ze musze być tak samo glupi jak niektórzy.
  Ukry niech bija się z Ruskimi.A nam to nic do tego.No może powinnismy zachecac raz jednych a raz drugich do wzajemnej eskalacji.
  Im mniej jednych i drugich tym lepiej dla nas.I nie zaluje ich.Tak samo jak oni nie zalowali nas.

  • przeciwna Odpowiedz

   6 lipca 2015 w 15:07

   litvusy, banderole…skąd w was tyle pogardy towarzysze?! aaa! rozumiem! płacą wam za godzinę i retorykę!!! ale po tych właśnie „owocach” poznajemy was…
   Ps. słyszałam, że putin niebawem przestanie być wypłacalny…na dary z Zachodu nie liczcie…amen.

 15. laga Odpowiedz

  6 lipca 2015 w 15:25

  Piłsudski się dzisiaj w grobie przewraca oglądając ten chocholi taniec sprzedawczyków Polski z banderowcami i upowcami. Piłsudski najpierw zdobył Kijów z Wojskiem Polskim i oddał Polsce Lwów, Tarnopol, Równe, Stanisławów, Żytomierz. Gdyby nie współpraca tak zwanych „ukraińców”, czyli austro – węgierskich i ruskich pogrobowców oddanych wciąż etosowi franciszka józefa i carycy katarzyny to Piłsudski zajął by to wszystko po sam kijów. Współpraca z takimi mendami jak poroszenko/doroszenko, jaceniuk i inni ich sprzymierzeńcy jest błędem Polaków gdyż ciągną oni za sobą faszystowsko-soviecką zgniła przeszłość. Zadaniem Polaków jest zostawić ich samych sobie pod ścisłym Polskim nadzorem najlepiej na linii Dniepru.

 16. maciek Odpowiedz

  6 lipca 2015 w 16:01

  Godziny południowe, poniedziałek, trole znów zaczynają robotę. Słodko.

 17. Jan53 Odpowiedz

  6 lipca 2015 w 18:17

  @przeciwna,ebola,Michal: Dam wam przykład który dla jednych będzie wykladnia „przyjazni”ukrainskiej wobec Polski a dla drugich inteligentnych inaczej niczym wwiecej jak drobiazgiem:
  Jeszcze dwa lata temu we Lwowie było kino o nazwie „Mir” i znajdowalo się ono tez przy ulicy Mir.
  Po kijowskim majdanie nazwe kina zmieniono na „Krzyk Orla”(w j.ukrainskim) zas ulice Mir przemianowano na ul.St.Bandery.
  Proszę mi wyjasnic co Mir ma wspólnego z Bandera? Dlaczego we Lwowie jest już tez plac Bandery i kilku innych Upowskich działaczy?
  Jak Polak ma odbierać gloryikacje UPA/OUN i ich działaczy a dzień powstania tych zbrodniczych organizacji swietem narodowym?
  Dlaczego Poroszenko pozbawil wszystkich rannych i walczących z Rosja obecnych zolnierzy statusu kombatanta a tym samym przywilejow a przyznal świadczenia kombatanckie dla kiluset jeszcze zyjacych UPA-wcow?
  Dlaczego Poroszenko który tak „nienawidzi” Rosji dalej produkuje tam cukierki pomimo ze byli chętni na jej zakup a on gdy został prezydentem przyzekl ze ja sprzeda.Jego majatek od czasu konliktu podwoil się.
  I jeszcze jedno – może jako przyjaciele banderolandi oświecicie mnie gdzie podzialy się pieniądze przekazane z UE na walke z korupcja?
  Mysle ze jako znawcy tematu potraicie odpowiedzieć na tak proste pytania?

 18. Aisha Odpowiedz

  7 lipca 2015 w 19:42

  Widać, że Fiutin przegrywa na Ukrainie, bo rzucił całą swoją armię skretyniałych cuchnących ruskich hejterów na polski portal.
  Won kacapy ruskie do Moskwy, tam wypisywać bzdury, bo Polacy byli, są i będą za Ukrainą. I wasze durne trollowanie tego nie zmieni, wprost przeciwnie, osiąga odwrotny efekt. Polacy nienawidzą ruskich onuc, cuchnących bimbrem kacapskich mord.
  WON ruskie śmieci z tego portalu!

  • Jan53 Odpowiedz

   8 lipca 2015 w 08:03

   Pisz z sensem – a to co – „kacapy ruskie”? To jakas nowa genetyczna nacja?
   „Polacy byli i sa z Ukraina”.Owszem tacy jak ty i kilku innych bez historycznej wiedzy i z przodkami w UPA.
   @Aisha – Ebola to twój brat?Krewny? On tez o tych onucach ciagle pisze.

 19. MiraS Odpowiedz

  14 sierpnia 2016 w 22:46

  Piłsudski to Litwin. A więc sentyment do terenów byłego księstwa litewskiego, warszawskiego. Stąd było mu blisko do warszawski i jej polityki bezmuzgiej polityki. Marginalizował racjonalizm Wielkopolski i Małopolski a więc polski na rzecz ściemy pozoracji improwizacji mazowiecko-litewskiej. Stąd pogrom września ’39 i degrengolada wojenna ludności polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *