Minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius ubolewa, że Litwie nie udało się powstrzymać budowy siłowni atomowej w Ostrowcu.
Linas Linkevičius odnotowuje, że władze Litwy dołożyły wiele starań by tak się stało. Dopiero w 2018 roku odbyło się co najmniej 100 różnych spotkań na różnych szczeblach w krajach Unii Europejskiej i instytucjach międzynarodowych.
W opinii szefa dyplomacji wysiłek na rzecz wstrzymania projektu należało podjąć na samym początku.
„Przyznajmy, że wówczas nie było zdecydowanego sprzeciwu z naszej strony. Po tym gdy wszystko ruszyło, weszły inwestycje, trudno jest coś zmienić” – powiedział Linkevičius, przypominając, że budowę w Ostrowcu rozpoczęto dziesięć lat temu.
Minister ubolewa również, że Wilno nie zdołało zebrać dość argumentów by jednoznacznie przekonać sąsiednie kraje, żeby nie kupowały prądu, który wyprodukuje elektrownia w Ostrowcu.
Budowana w odległości ok 50 km od Wilna, w pobliżu Ostrowca elektrownia jądrowa będzie składać się z dwóch bloków energetycznych. Pierwszy z nich zostanie oddany do użytku już w 2019 roku, drugi w 2020 r.
Litwa wyrażała obawy odnośnie białoruskiej elektrowni jądrowej niemal od rozpoczęcia budowy, określają inwestycję kako „rosyjski projekt geopolityczny”.
Wilno zarzuca Białorusinom wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni. Litewscy posłowie przyjęli latem br. rezolucję, w której stwierdzają, że siłownia w Ostrowcu zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społeczeństwa. Białorusini stanowczo temu zaprzeczają.
Polska i Litwa podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki i transportu morskiego 9 marca. Warszawa zobowiązała się, że solidarnie z Wilnem nie kupi prądu wytwarzanego przez białoruską elektrownię.
Kresy24.pl/zw.lt/ab
Oficjalny Mińsk chce namówić Polskę do zakupu energii z elektrowni jądrowej w Ostrowcu
1 komentarz
bkb2
4 stycznia 2019 o 14:14Po pierwsze trzeba zadbać na ile się da aby ta elektrownia była bezpieczna a po drugie Polska powinna odbierać energię elektryczną z tej elektrowni aby wspomóc białoruską gospodarkę i uzależnić ją od europejskiej strefy gospodarczej….