23 lutego w Historii Kresów

23 lutego 2014

Biskup Jan

2003 – w Kamieńcu Podolskim zmarł Jan Olszański – biskup diecezji kamieniecko – podolskiej zasłużony dla przetrwania katolików na Wschodzie w czasach komunizmu.

Urodzony w 1919 r. w Huciskach koło Tarnopola. Ukończył . Pracował m.in. w parafii w Gródku Podolskim, był wikariuszem i katechetą w katedrze i parafii Matki Boskiej Śnieżnej we Lwowie.


W latach powojennych jako jeden z nielicznych kapłanów katolickich na tym terenie z narażeniem życia i w każdej chwili ryzykując deportacją starał się zapewnić opiekę duszpasterską wiernym na prawie połowie terytorium dzisiejszej diecezji kamieniecko – podolskiej.

Po jej odrodzeniu erygował wyższe seminarium duchowne w Gródku Podolskim oraz wznowił działalność ponad 200 parafii.


1280 – zwycięstwo rycerstwa polskiego nad wojskami rusko-tatarskimi w bitwie pod Goźlicami.

1766 – zmarł Stanisław – król Polski urodzony w 1677 r. we Lwowie. Był najdłużej żyjącym polskim królem – miał ponad 88 lat. I pewnie żyłby jeszcze długo, gdyby nie poparzył się w wyniku zapalenia się jego ubrania od ognia w kominku.

1831: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Nowogrodem.

1850 – urodził się Julian Ochorowicz – polski filozof, psycholog, poeta, publicysta. Jest uważany za polskiego pioniera psychologii eksperymentalnej i hipnologii. Stworzył polskie laboratorium psychologiczne w Wiśle. Pracował na wydziale psychologii i filozofii przyrody na Uniwersytecie Lwowskim. Zmarł w 1917 r.

1893 – w Wiśniowczyku na Podolu urodził się August Zierhoffer – polski geograf.

Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, m.in. pod kierunkiem Eugeniusza Romera, później był tam profesorem i kierownikiem katedry. Profesor i rektor Wyższej Szkoły Handlu Zagranicznego we Lwowie. W okresie okupacji niemieckiej pracował w szkołach średnich, pełniąc jednocześnie obowiązki dziekana na tajnym uniwersytecie we Lwowie i rektora w tajnej Akademii Handlu Zagranicznego.

Utrzymywał ścisłe kontakty z AK. Po wojnie w marcu 1945 r. przymusowo wysiedlony ze Lwowa do Przemyśla. Zmarł w 1969 r.

1903 – w Wilnie urodził się Antoni Uniechowski – polski malarz, grafik, scenograf, rysownik, ilustrator. Ilustrował m.in. „Potop” Henryka Sienkiewicza. Zmarł w 1976 r.

1903 – w Budsławiu urodził się Wincent – białoruski polityk, prezydent Białoruskiej Republiki Ludowej. Formalnie szef „państwa białoruskiego” na uchodźstwie.

Ukończył Gimnazjum Białoruskie w Wilnie, po studiach został tam nauczycielem. Po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. został aresztowany i zesłany do łagru. Od 1942 r. był w armii gen. Andersa. Po wojnie mieszkał w Kanadzie. Po śmierci Mikoły Abramczyka w 1970 r. został wybrany na przewodniczącego emigracyjnej Rady Białoruskiej Republiki Ludowej, czyli został emigracyjnym przywódcą państwa białoruskiego. Zmarł w 1989 r.

1912 – we Lwowie urodził się Juliusz Sieradzki – polski żeglarz, olimpijczyk, konstruktor żaglówki Omega. Zmarł w 1999 r.

1914 – urodził się Jakub Smug – polski piłkarz. Karierę sportową zaczynał w klubie „Świteź ”. W 1937 r. został zawodnikiem „Pogoni Stryj”. Po wybuchu II wojny światowej przebywał w Stanisławowie. Zmarł w 2010 r.

1923 – w Stanisławowie urodził się Szymon – polski aktor. Zmarł w 2001 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 23 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *