18 grudnia w Historii Kresów

18 grudnia 2013

„Sztafeta” – obraz Wojciecha Kossaka

1830 – Sejm uznał trwające Powstanie Listopadowe za narodowe i ogłosił przyczyny jego wybuchu. Miesiąc później zdetronizował cara jako króla Polski.

„Zaręczona wolność osobista zgwałcona, zapełniono więzienia, wojenne sądy postanowione na osoby cywilne, rozciągnięto sromotne kary na obywateli, których całą winą było, że ducha i charakter narodowy ratować od zepsucia i zguby zamierzali. O ile Rosja zaatakuje Królestwo wróg nasz nad jedną tylko pustynią więcej panowanie swoje roztoczy!” – czytamy w uchwale polskiego Sejmu.


Ponad miesiąc później, 25 stycznia 1831 r. Sejm podjął uchwałę o detronizacji Mikołaja I i rodziny Romanowów. Przeczytaj o dramatycznych okolicznościach tamtych wydarzeń.

Detronizacja cara Rosji przez polski Sejm w czasie Powstania Listopadowego

Detronizacja cara Rosji przez polski Sejm w czasie Powstania Listopadowego


1878 – w Gori w Gruzji urodził się Józef Stalin. Odpowiedzialny za śmierć dziesiątków milionów ludzi różnych narodowości, w tym m.in. Polaków.

1885 – w Stanisławowie urodził się Stanisław Wasylewski – polski eseista, krytyk literacki, tłumacz. Uczył się w gimnazjach w Stryju i Lwowie, studiował na Uniwersytecie Lwowskim. We Lwowie mieszkał do 1927 r. redagując „Gazetę Poranną”, „Szczutka” i „Słowo Polskie”. Okupację przeżył we Lwowie. Na polecenie wywiadu Armii Krajowej współpracował z proniemiecką „Gazetą Lwowską” pisząc felietony o polskich zabytkach w Małopolsce Wschodniej. W 1944 r. przymusowo wysiedlony ze Lwowa. Zmarł w 1953 r.

1896 – w Petersburgu urodził się Stanisław „Cat” – polski publicysta, polityk, premier Polski na uchodźstwie. Konserwatysta zaliczany do stronnictwa „Żubrów Kresowych”, monarchista. Starszy brat Józefa Mackiewicza. Członek ZET i POW. Podczas wojny polsko – bolszewickiej 1919–1920 wstąpił ochotniczo do partyzanckiego oddziału jazdy (późniejszy 13. Pułk Ułanów Wileńskich). W latach 1922–1939 był założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym gazety „Słowo” w Wilnie – dziennika konserwatywnego popieranego i finansowanego przez kresowe środowiska ziemiańskie.W latach 1946–1950 wydawał w Londynie tygodnik „ i ”. Zmarł w 1966 r. Przeczytaj artykuł „Stanisław Cat Mackiewicz – zmierzch kresowego żubra…”

1918 – we Lwowie zmarł Henryk Jarecki – polski kompozytor, dyrygent, pedagog. Uczeń Stanisława Moniuszki. W latach 1874-1900 kapelmistrz, dyrygent i dyrektor Opery Lwowskiej.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 18 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *